Itt találod az összes cikket a „Szent István király templom” témában!
A búcsúi szentmisét dr. Bábel Balázs az államalapító szent király csontereklyéjének jelenlétében mutatja be.
A négykerekűek között ott voltak a rendőrség, a polgárőrség autói is.
A személygépkocsi tulajdonosok mellett várhatóan számos kerékpáros, motoros is elhozza járművét, dédelgetett járműcsodáját
A XXXII. Kék Madár Fesztivál mindhárom napjára jutott különleges komolyzenei csemege, de a választékban mindenki megtalálhatta az ízlésének valót. Az eredmény sem maradt el.
A hívek egy-egy kalocsai mintával pingált ajándék tojással, a megáldott ételekkel távoztak otthonaikba.
A szertartáson megemlékeztek Deák Imréről is, akinek elévülhetetlen érdeme, hogy 1913. december 21-én megalakulhatott a Kalocsai Méhészeti Egyesület.
Vízkeresztkor kezdődik meg a házszentelések időszaka, amikor a pap az újonnan megáldott szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat; valamint megáldja a benne lakókat.
Szombaton több mint 60 lovag, illetve lovagjelölt érkezett az ország minden részéből, hogy Szent Miklós ereklyéje előtt tisztelegjen.
Ismét közeleg december 6-a, Szent Miklós napja, ami egyben a Magyar Pálinka Napja, ünnepe is. Ebből az alkalomból a Magyar Pálinka Lovagrend immáron tizenhetedik alkalommal szervez ünnepséget, amelynek idén Kalocsa város ad helyet. Az eseményen Font Sándor országgyűlési képviselő, a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke is részt vesz.
A november 19-re eső vasárnap perselyadományait a Katolikus Karitasz javára gyűjtötték.
Lehőcz Andrea: Örömmel tölt el, hogy a kalocsai értő, rokonszenves közönségnek is megmutathattuk magunkat!
A kórus a Szent István király templom gyönyörű, kitűnő akusztikájú szakrális terébe a kórusirodalom gyöngyszemeit felvonultató repertoárral érkezik.
A paprikaszentelő misén részt vettek városunk és a testvérvárosok vezetői, valamint a Kalocsai Szent István Paprika Lovagrend elöljárói is.
Államalapító királyunk, valamint Szent Asztrik érsek emléke előtt tisztelegnek augusztus 19-én.
Az áldásból nem maradtak ki a helyszín biztosítására érkező rendőrök személygépkocsijai és a rendőrkapitányság használatában lévő szolgálati autók sem.
Június 18-án, vasárnap délelőtt az érseki nagymise előtt a Szent István király templomban tartott reggeli miséről indultak a hívek a Jézus Szíve búcsúi körmenetre.
A szentelt ételek: sonka, tojás, kalács, torma, bor, és minden egyéb étek a böjti időszak végét jelzik.
Az élő és elhunyt méhészekért és családtagjaikért bemutatott mise utáni találkozó a mézekkel való ismerkedéssel, baráti beszélgetésekkel zárult.
Az énekkar koncertjét sokéves hagyományt követve a Szent István király – egykori Jezsuita – templomban tartották január 8-án.
Közreműködik Betlenné Dajkó Ágnes és Csupor Balázs.
Már hagyomány városunkban, hogy a második adventi gyertyagyújtáson – Szent Miklós ünnepére tekintettel a motoros Mikulások hoznak ajándékot a gyerekeknek. Beszédet mondott Csupor Zsolt Jánosné, áldást osztott Farkas Sándor evangélikus lelkész.
Készülünk, várakozunk, hiszünk, reménykedünk, szeretünk - írják a meghívó népszerűsítésénél.
A főünnep előestéjén tartják a templom búcsúját, praktikus okokból, mert Szent István király a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye védőszentje is, akit a Főegyházmegyében több helyütt is ünnepelnek.
Az áldásból nem maradtak ki a rendőrök szolgálati autói sem.
Június 26-án, vasárnap 9:45 órától kerül sor az Oltáriszentséggel vezetett hagyományos körmenetre a Szent István király templomtól a Nagyboldogasszony Főszékesegyházig. A 10.00 órás főmisét Berta Tibor dandártábornok, tábori püspök mutatja be.
A folyamatosan felívelő fesztiváli hangulatot még vasárnap is lehetett fokozni! Délelőtt a közönség a délszláv népzene hangjaira még táncra is perdült – ezt föl is vettük –, a délutáni Bikini koncerten dugig megtelt a sétálóutca, ahogyan este sem lehetett egy gombostűt sem leejteni a Jezsuita templomban, ahol Beethoven IX. szimfóniája hangzott el az Örömódával. Hallgassanak bele az utolsó nap koncertjeibe a cikkünkbe ágyazott videók segítségével!
A vásározók most jó időben várják az érdeklődőket. A mai program fél tizenegykor indul a sétálóutcában, és a Jezsuita templomban zárul. Délelőtt a Söndörgő Együttes ad népzenei koncertet, délután a Bikini áll közönség elé, este a Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Debreceni Kodály Kórus közreműködésével hangzik el Beethoven IX. szimfóniája.
A kétévi online pótfesztiválok után újra a zene nagyszabású ünnepe lesz Kalocsán, mindezt a beteg gyerekekért. Nulladik napi jazz-gála, a komolyzenei kínálatban Haydn, Mozart, Beethoven és Mendelssohn művei, a gyerekprogramot az Eszterlánc Színház adja, a népzenét a Söndörgő együttes képviseli. A fesztivál műsorának húzónevei: Dés, Bikini, Sissi. Most először a Kék Madár Fesztiválkórus is fellép!
Szent György vértanú 1992 óta a Magyar Rendőrség fegyvernemi pártfogója
A nagyböjt a bűnbánat, a töredelem, a lelki tisztulás ideje. Nem véletlen egybeesés, hanem gondviselésszerű, hogy a méhészek szentmiséje is erre az időszakra esik, tudniillik a méhek tisztulási kirepülésének is ez az ideje.
Az új világítótestek tervezését a kalocsai származású Horváth Nándor aranyműves-restaurátor vállalta, a villanyszerelést a szintén kalocsai Turi János végezte, a mérnöki és műemlékvédelmi részt Vass-Eysen Ervin belsőépítész felügyelte, a projekt menedzselését pedig az ugyancsak kalocsai Kapitány Alíz végezte.
Betegek kenete közösségi kiszolgáltatása február 13-án, vasárnap a Szent István király templomban lesz, a reggel fél nyolckor és a délután öt órakor kezdődő szentmisék keretében.
Mire az áldásra sor került, közel 100 üveg pálinka sorakozott az oltár előtt.
„Legyen meg bennünk a hálás lelkület és kérjük a Teremtő Istent, áldja meg kezünk munkáját, s amit elkezdtünk, azt az ő segítségével mindig be is fejezhessük."
A kalocsai Szent István király templom teljes belső berendezését az ereklyetartó megálmodója, Lippert József tervezve. A főoltár predelláján a baloldalon térdeplő alak gótikus minuszkulás szalagfelirata Lippert nevét őrzi, és a templom felszentelésének 1860-as évszámát.
A búcsú előestéjén új, „cifrapamukos”, kézi-gépi hímzett oltárterítő-garnitúrát áldottak meg, s ezzel a főoltár és a négy mellékoltár, a szószék, a szobrok és minden kiegészítő nagyünneplősbe öltözött.
Két- és négykerekű járművek is felsorakoztak az áldásért a dr. Mészáros István templomigazgató által bemutatott, vasárnapi szentmise alkalmából. A 2021. július 25-i szentmisén az utazók védőszentjét, Szent Kristófot ünnepelték a Szent István király templomban.
Volt idő, amikor több ezer ember gyűlt össze Kalocsa és járásai főbúcsújára, amelyre az egyházmegye minden részéről, sőt a Dunántúlról is érkeztek hívek. A több mint másfél évszázados hagyomány idén bekerült a Kalocsai Értéktárba is.
A háromnapos egyházi ünnepet megnyitó misét Fülöp Ernő apát-kanonok celebrálta.
A húsvét nemcsak vallási, hanem családi ünnep is, amely még a koronavírus-járvány idején sem veszítette el meghitt, családias jellegét.
Magyarországon idén, március 10-én először szentelnek külön napot a méheknek, ezeknek az értékes beporzó rovaroknak.
A hamvazószerda azért is fontos a katolikus hívek életében, mert az év folyamán ez az egyik nap - másik a nagypéntek - mikor is szigorú böjtöt tartanak.
Az idei, rendkívüli körülmények közt a hagyományos terményáldó szentmise is sajátos színt öltött: paprikavörös.
Lesz, ami elmarad, lesz, amit fokozott óvintézkedések mellett – eddig úgy tűnik – megtartanak. Cikkünk a Szent István Lelkészség, a Tomori Pál Könyvtár és a Pirates Family MC üzeneteit közvetíti. Városunk polgármestere az elmaradt rendezvények későbbi pótlását ígéri.
Otthon elkészített ételekkel nevezhetünk be a Szent István király Lelkészség szervezésében megtartandó gasztronómiai tudáspróbára. Eredményhirdetés: a terményáldó szentmisén. Föltétlen hozzák el áldásért paprikáikat is!
Augusztus 20. – amellett, hogy Szent István király, az államalapítás és az alkotmány ünnepe – az ilyenkorra lezáruló aratás révén az Új Kenyér ünnepe is. A kenyérszentelő ünnepség révén ez utóbbi is hangsúlyosan megjelenik városunk hagyományaiban a Szent István Napok programján.
Vasárnap, az utazók védőszentjének névünnepén többéves hagyomány folytatódott Kalocsán azzal, hogy egy reggeli és egy délutáni szentmise után is megáldották a Szent István király templom előtt fölsorakozott járműveket, közlekedési eszközöket. Sok hétköznapi és jó néhány különleges járgány mellett egy extra különlegesség is részesült az áldásból.
Két szentmise után fogják megáldani a járműveket az utazók védőszentjének ünnepén. Ki-ki elhozhatja 1-2-3-4 kerekű járgányát!
A nagy egyházi ünnepek után a környék legfontosabb egyházi eseménye minden évben a Jézus Szíve búcsú. Az idein Kalocsa polgármestere mellett Font Sándor országgyűlési képviselő is részt vett.
Egyik népénekes szentmise után litániával, a másik előtt szentségimádással, a harmadik napon a hagyományos körmenettel és érseki misével ünnepli a hétvégén Kalocsa a város és a szállások Jézus Szíve tiszteletére rendelt főbúcsúját.
A Szent István király (egykori Jezsuita) templomban először tartottak méhész misét, hagyományteremtő szándékkal.
A Szent István király (egykori Jezsuita) templom az év során már számos hagyományosnak mondható misét tart meg évről-évre. Ettől az évtől kezdve terményszentelő és pálinkaszentelő és Szent Flórián misék mellé már a méhészek miséje is felzárkózhat.
A karácsonyi, újévi ünnepek miatt a szokásostól eltér templomaink miserendje: néhány megszokott mise elmarad, helyette számos ünnepi mise, érseki mise várja a híveket, sőt, karácsonyi koncert is lesz a Nagytemplomban.
A Szent Miklós napi, hagyományos pálinkaszentelő misét december 8-án tartják.
Szent István ünnepének vigíliáján dr. Tóth Tamás pápai káplán, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára mutat be szentmisét városunkban.
E hétvégén, június 28-29-30-án tartják Jézus Szíve ünnepéhez kapcsolódóan Kalocsa és a szállások főbúcsúját. Mutatjuk a programot!
Megtelt a Szent István Király Templom a péntek este hatkor kezdődött, a Kék Madár Fesztivál keretében megtartott koncerten, amelyen az Új Liszt Ferenc Kamarakórus énekelt a kalocsai származású Nemes László Norbert vezényletével.
A háromnapos programsorozat jelentős része a Szent István király templomban volt, a zárókörmenet is onnan indult el a Nagyboldogasszony-főszékesegyházhoz, ahol Bábel Balázs érsek fogadta a híveket, majd mutatta be az ünnepi szentmisét.
Június 23-24-25-én tartják Kalocsa és a szállások főbúcsúját. A hitéleti események pénteken este hat órától kezdődnek, az ünnep csúcspontja a vasárnap reggeli körmenet, amely után Dr. Bábel Balázs mutat be szentmisét a Nagytemplomban.
Szent Flórián ünnepe alkalmából május 7-én vasárnap a Szent István király templomban szentmisét mutattak be a kalocsai tűzoltóság képviselőinek jelenlétében, amelyet követően megkoszorúzták a Belvárosi iskola sarkánál található Szent Flórián szobrot.
Április utolsó vasárnapján tartották meg a kalocsai Szent István király templomban a hagyományos „jó termésért való ájtatosságot”, régi szép nevén „búzaszentelőt”.
Vízkeresztet január 6-án ünnepli a Katolikus Egyház. A Szent István király templomban január 8-án, vasárnap tartották az ünnepet, hogy a hívek is minél nagyobb számban vehessenek részt rajta.
Hagyomány városunkban, hogy a Szent Kristóf, az utazók védőszentjének napján tartott szentmisék keretében megáldják a járműveket.
Előbb a Szegedi Szimfonikus Zenekar és a Vaszy Viktor Kórus hangversenye, majd Dresch Mihály és Lukács Miklós jazzkoncertje szólt nagyot a Kék Madár Fesztivál nyitónapján.
154. alkalommal ünnepelték Kalocsán a hagyományos Jézus Szíve búcsút. A háromnapos rendezvény központi eseménye június 5-én a Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek vezette szentségi körmenet és ünnepi szentmise volt.
Múlt vasárnap úrnapja volt, ezen a hétvégén pedig Jézus Szíve búcsú lesz. Ez az időszak évről évre különösen fontos szerepet tölt be a kalocsai katolikus közösség hitéletében.
A tűzoltók, valamint más „tüzes” szakmák védőszentjének névünnepét szentmisével ünnepelték, azután a Belvárosi Iskola sarkán található falfülkében álló „Vízöntő” szobrot megkoszorúzták, majd áldásban is részesültek a kalocsai tűzoltók.
Múlt pénteken a Szent István király templomban a Kalocsai Fegyház és Börtön fogvatartottjainak közreműködésével tartottak nagyböjti keresztúti áhítatot.
A Balázs-áldás, másképpen balázsolás Szent Balázs püspök, csodatévő gyógyító névünnepéhez, február 3-ához kötődik. Kalocsán is sokan járultak az egészségvédő áldásért.
Egy új formátummal jelentkezik jövő héttől hírportálunk: indul a KALOhírek új stúdiójának első műsora, a Fókuszban Podcast. Érdemes lesz velünk tartani!