Szegeden, a Szentgyörgyi Albert Agórában június 15-én, szombaton hirdették ki a Papucsfej Hímző és Díszítő pályázat eredményeit. A Szegedi Papucsért Alapítvány, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége által közösen, hatodik alkalommal kiírt pályázaton a kalocsai Kriptáné Halász Zsuzsanna népi iparművész úgynevezett szomorú kalocsai mintával hímzett papucsfeje a hagyományos kategóriában a harmadik helyezést érte el. Borsodi-Tóth Judit kalocsai gyöngyhímző alkotása az újragondolt kategóriában érdemelte ki az első helyet.
A szombati díjátadó alkalomból ünnepi műsorral, kézműves foglalkozásokkal, családi programokkal várták az érdeklődőket. Az eseményen a Kriptáné Halász Zsuzsannát is a tagjaik között tudó Kalocsai Piros Rózsa Néptánc Egyesület tagjai is részt vettek.
Mint Kriptáné Halász Zsuzsannától megtudtuk, a papucsfejhímző és – tervező pályázati kiírásra 117 pályamunka érkezett. Az ünnepi műsor legszebb pillanata az volt, amikor 150 szegedi és környékbeli néptáncos gyermek lépett fel. Fetter Ferencné népi iparművész és okleveles papucshímző tanítványai papucshímző bemutatót tartottak, amelybe a kalocsaiak is aktívan bekapcsolódtak. A kisebbek papucsfejre tudtak motívumot tervezni, színezni, a nagyobbak és a felnőttek pedig a hímzésbe is belekóstolhattak.
A népi iparművész azt is elmondta: Borsodi-Tóth Judit kalocsai Népi Iparművész alkotása az újragondolt kategóriában az első helyet érdemelte ki.
Városunk tehetséges alkotója munkái más műfajokban is figyelemre érdemesek. Miután a kalocsai viselet egyik elengedhetetlen kelléke a szegedi papucs, így a papucsvásáron magyarországi és vajdasági papucsos mesterektől a kalocsaiak közül is többen vásároltak, vagy rendelést adtak le az egyedi igényeikre.
Beláthatatlan károkat okoz az ötven év után hazánkban megjelent száj- és körömfájás vírus, amely nemrégiben Szlovákiában is felütötte a fejét. Tamás Ferenccel, a Hérkány Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével jártuk körbe a legfontosabb kérdéseket a Fókuszban Podcast első adásában.