
Amilyen gordiuszi megoldást talált 2021-ben az országgyűlési többség öt éve a kalocsai főtér, a Szentháromság tér jogi helyzetének „rendezésére”, ugyanolyan javaslattal rendezné a város és az érsekség közti vitát a Békés Kalocsáért Egyesület két képviselője, Bolvári Ferdinánd és Király Róbert. Eddig az Alkotmánybíróságon lehetett volna orvosolni a jogsértő rendelkezés következményeit, most viszont a két képviselő javaslata szerint maga a vitatott törvényt meghozó jogforrás, az áprilisi választások eredményeként előállt, új összetételű országgyűlés vizsgálhatná felül az elődje által meghozott, a kalocsai lakoság által közismerten nehezményezett, az érsekség és a város lakossága, illetve a közlekedők és a belvárosi lakók közt is konfliktust generáló parlamenti döntést.
„2021. november 22-i rendkívüli testületi ülésen egyértelmű döntés született arról, hogy a város saját kezébe szeretné venni a Szentháromság tér sorsát” – idézi föl az egyesület közösségi médiás oldalán kiadott közlemény azt a testületi ülést, amelyen világossá vált, hogy az érsekség nem kívánja betartani a várossal korábban kötött megállapodás értelmében megjelölt, 2021. december 31-ei határidőt, ezért a korábbi megállapodás módosítását kérték, amihez azonban a dr. Filvig Géza polgármester vezette képviselő-testület nem járult hozzá.
Amint emlékezetes, korábban, 2019 márciusában még dr. Bálint József polgármester vezette testület hozzájárult a tér rekonstrukciójának első üteméhez, egyúttal szabad kezet adott az érsekségnek a tér további átalakítására, lemondva arról, hogy a későbbi ütemek az önkormányzat hatósági engedélyeztetése előtti hozzájárulásához legyenek kötve, amit ezért Szabó Balázs képviselő egyedüliként nem is szavazott meg, azonban a többség hitt a másik fél jóhiszeműségében.
Később, 2021. január 13-án már Filvig Géza polgármester kötött megállapodást az érsekséggel, amelynek értelmében az év végéig kellett volna visszaadnia az építtetőnek a teret a város használatába, mégpedig kétirányú forgalom lebonyolítására alkalmas úttal, amelyet később váltottak volna ki a Kossuth Lajos utat a főutcával összekötő út megépítésével.
Ám a határidőt nem tartotta be az érsekség, ami a várossal való konfliktushoz vezetett: a Békés Kalocsáért Egyesület közleményében is fölidézett ülésen három órás vita után elutasítottákaz érsekség újabb határidőhosszabbításra irányuló kérelmét.
Miután a város élt tulajdonosi jogával, az országgyűlés – a tulajdonjognak a törvényesen előírt, azonnali és teljes körű kártérítése nélküli, ezért vitatható törvényességű korlátozásával – a Szentháromság teret száz évre az érsekség vagyonkezelésébe adta.
Ezt a közlemény is fölidézi:
„Ezt [az önkormányzatnak a főteret saját kezelésébe vevő döntését] az akkori országos politikai vezetés semmibe vette, és 2021. decemberében egy úgynevezett ’salátatörvény’ részeként – sokak szerint alkotmányellenesen - olyan döntés született, amely a kalocsai Szentháromság teret /a város tulajdonjogának fenntartása mellett/ 100 évre egyházi vagyonkezelésbe adta” – írják, a következményeket így összegezve:
Immáron öt éve Kalocsa város önkormányzata nem tud élni törvény adta jogával, hogy a helyi közügyeket a helyi közösségek érdekében önállóan intézze.”
A megoldást az újonnan megválasztott parlamenttől várnák.
Amint írják:
Az április 12-i országgyűlési választás olyan politikai fordulatot hozott, amely lehetőséget teremt az elmúlt évek vitatott döntéseinek felülvizsgálatára és jóvátételére.” Ezért a Békés Kalocsáért Egyesület önkormányzati képviselői, Király Róbert és Bolvári Ferdinánd közösen előterjesztést nyújtottak be a május 20-i képviselő-testületi ülésre, amelyben
AZT KEZDEMÉNYEZIK, HOGY KALOCSA VÁROS KÉPVISELŐ-TESTÜLETE TEGYE MEG A SZÜKSÉGES LÉPÉSEKET A SZENTHÁROMSÁG TÉR JELENLEGI, 100 ÉVRE SZÓLÓ EGYHÁZI VAGYONKEZELÉSÉNEK FELÜLVIZSGÁLATÁRA.
Evégett kérik Jójárt Erika és Judák Zsolt országgyűlési képviselőket, hogy működjenek közre a város tulajdonosi jogainak helyreállításában, emellett az okozott probléma orvoslása érdekében a Szentháromság tér használatát és a városi közlekedési rendszerét együttesen értékelő, független szakmai vizsgálat lefolytatását sürgetik, a település egészének érdekeit szem előtt tartó, hosszú távon is fenntartható javaslatok kidolgozása érdekében.
A Békés Kalocsáért Egyesület képviselői a közleményüket a Szentháromság téren rögzített videós üzenetben is közre adták:
A videó ITT tekinthető meg.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában Tamás Donát szervezővel beszélgetünk a mai nappal induló, négynapos Pünkösdi Kupáról, amelyet idén 27. alkalommal szerveznek meg.