2026. 06. 12. péntek
Villő
: 353 Ft   : 305 Ft Benzin: 595 Ft/l   Dízel: 615 Ft/l   Írjon nekünk

Az uniós pénzek blokkolásának hatása városunkban és vármegyénkben – Így fejlesztenék a mentőállomást és a ’D’ épületet és két kórházat

Az uniós pénzek blokkolásának hatása városunkban és vármegyénkben – Így fejlesztenék a mentőállomást és a ’D’ épületet és két kórházat
Illés György Cinó  |  2025. 04. 30., 09:19

A közös hitelfelvételből származó RRF-források a több okra visszavezethető globális válság következményeinek orvoslására a Bizottsághoz előzetesen benyújtott fejlesztési tervek – úgynevezett nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési tervek – megvalósításának támogatására fordítható minden tagálla mban (kivéve Magyarországot…). E jóváhagyott, 2026-os határidejű tervek megvalósítását hátráltatja a pénzek visszatartása, miközben a törlesztés ránk eső részét fizetnünk kell. Utánajártunk, hogy a visszatartott pénzek felhasználásával pontosan milyen fejlesztéseket terveztek a vármegyei kórházakban, illetve a kalocsai mentőállomáson, arra is tekintettel, hogy az utóbbi létesítmény jelentős, gépjárműbeszerzést is magába foglaló felújításon ment keresztül 2015-ben. Egyúttal arról is tájékoztatás kértünk, milyenek a kilátások a Szent Kereszt Kórház ’D’ épületének jövőjét illetően.

Nemrégiben szemléztük Takács Péter egészségügyi államtitkár közösségi médiás bejegyzését arról, hogy milyen fejlesztéseket késleltet a hazánknak járó Európai Uniós, úgynevezett RRF-források visszatartása. Köztük volt két Bács-Kiskun vármegyei kórház felújítása és a kalocsai mentőállomás fejlesztése is.

Amint annak idején portálunk is megírta: a mentőállomás 2015-ben jelentős felújításon esett át, ezért is kérdeztük az államtitkárt a Belügyminisztérium sajtókapcsolatára küldött e-mailben, hogy pontosan milyen fejlesztési tervek állnak a mentőállomás vonatkozásában, és milyen fejlesztések csúsznak a közzétett listán szereplő két kórházban.

Kérdéseinkre az Országos Kórházi Főigazgatóság Kommunikációs és PR Irodája adott részletes választ.

A portálunknak megküldött válasz bevezetésképp összefoglalja a metőszolgálat fejlesztésének általános irányelveit és eredményeit.
A válaszban rámutatnak: az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) infrastrukturális fejlesztése folyamatos.

AZ ELMÚLT ÉVEKBEN 123 MENTŐÁLLOMÁS FEJLESZTÉSÉRE, 2010 ÓTA TÖBB MINT EZER MENTŐAUTÓ CSERÉJÉRE KERÜLT SOR.

A mentőautók beszerzésén túl a Kormány nagy értékű mentéstechnikai eszközök beszerzésével is segítette a mentők munkáját:

2017-BEN 1,3 MILLIÁRD FORINT, 2018-BAN, PEDIG TOVÁBBI 1,9 MILLIÁRD FORINTÉRTÉKBEN SZEREZTEK BE A LEGMODERNEBB MENTÉSTECHNIKAI ESZKÖZÖKET.

Új munkaruhák beszerzésére 1,1 milliárd forintot fordított a Kormány,

2019-BEN MEGVALÓSULT AZ OMSZ TÖRTÉNETÉNEK EDDIGI LEGNAGYOBB ESZKÖZBESZERZÉSE:

  • új defibrillátorokkal,
  • lélegeztetőgépekkel,
  • infúziós pumpákkal és
  • motoros váladékszívó eszközökkel

szerelték föl a magas szintű egységekként szolgáló eset-rohamkocsikat.

A 70 raklapnyi, mintegy 2500 darab nagy értékű eszköz révén nem csupán a mentőautópark, hanem az eszközpark is modernizálódott. Az eszközök beszerzésére több mint 1,6 milliárd forintot fordítottak.”
A kalocsai mentőállomás vonatkozásában bevezetésképp összefoglalták a 2015-ben TIOP projekt keretében megvalósult fejlesztést, amelynek során a mentőállomás dinamizálása zajlott le.
Megvalósult

  • a mentőállomás garázskapuinak motorizálása,
  • a fűtési rendszer szekunder oldali felújítása részlegesen,
  • lámpatestek cseréje,
  • a mentőállomás kismértékű bővítése.


A fentieken felül szükség volt a csapadékvíz elvezetés felülvizsgálatára és korszerűsítésére – ezt az OMSZ saját forrásból valósította meg.
A felújítás következő ütemét az uniós heyreállítási alapból (RRF) finanszíroznák.

A visszatartott RRF-forrásokra épülő fejlesztési tervek:

  • a lapostető szigetelésének javítása,
  • a kazán cseréje, a szennyvízhálózat korszerűsítése,
  • női és férfi fekete-fehér öltöző kialakítása,
  • kültéri burkolat cseréje és
  • tisztasági festés.


Kalocsa mentőállomáson három mentőegység, egy ALS és két BLS egység teljesít szolgálatot, akik 2023-ban 3505, 2024-ben 3287 feladatot láttak el, szolgálva ezzel a település és a térség biztonságát.”
– mutat rá a válasz, amelyben a Bács-Kiskun vármegyei kórházakat érintő fejlesztési szándékokról is beszámoltak.
[ALS: advanced life support / emelt szintű újraélesztés; BLS: basic life support / alapszintű újraélesztés] – A szerk.]

Kecskeméten, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban

  • a Rendelőintézet több mint 4.000 m2-es épületének felújítását,
  • a gyalogos feljáró újjáépítését és
  • liftek létesítését

tervezte a kórház a Bizottság által visszatartott RRF-forrásokból tervezett fejlesztés keretében.

Az épület átfogó rekonstrukciója során megvalósulna homlokzati hőszigetelés és nyílászáró csere, lapostető hő- és vízszigetelése, vízelvezetés, rendelőintézeti gyalogos rámpa korszerűsítése, világítás korszerűsítés, medencetér rekonstrukciója, épület központi hűtése, gépészeti alapvezetékek cseréje, tűzjelző rendszer kiépítése, épület belső festése, burkolatcsere, gépészeti ágvezetékek, szerelvények, szaniterek cseréje, elektromos szerelvények, vezetékek cseréje.

Ennek eredményeképpen javulnának a betegútvonalak, a betegbiztonság, az akadálymentes közlekedés, a higiénés körülmények. A beruházás megvalósításával komfortosabb munkakörnyezet alakulna ki, ami a hatékonyabb munkavégzést és betegellátást segíti elő”
– összegez a portálunknak megküldött válasz.

A Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a Szegedi Tudományegyetem Oktató Kórháza székhelyén három kisebb szakrendelő pavilon épület (Pszichiátria szakrendelő épület, Bőrgyógyászat épület, volt óvoda épülete / Gyógytorna) felújítását tervezte az intézmény.
Jelenleg a kórházi tömbépületben található nagy szakrendelőben nem állnak rendelkezésre kellő számban rendelő helyiségek, így bizonyos szakmák a pavilon épületek rekonstrukciója után megfelelő elhelyezést és magasabb betegellátási színvonalat biztosító helyre kerülnének át.
Az átfogó felújítással és eszközbeszerzéssel

OLYAN KOMPLEX SZAKMAI FEJLESZTÉSI CÉL VALÓSULNA MEG, AMELY A NAGY SZAKRENDELŐ TEHERMENTESÍTÉSÉVEL EGYÚTTAL ANNAK MINŐSÉGI BETEGELLÁTÁSÁT IS FEJLESZTENÉ.

Szent Kereszt Kórház, ’D’ épület: a szándék megvan…

Rákérdeztünk a kalocsai kórház közmondásosan leromlott állagú 'D' épületével kapcsolatos elképzelésekre is.
Ezzel kapcsolatban túl nagy újdonságok nem derültek ki, de a projekt nem került le az asztalról, de a forrásoldal egyelőre nem látszik.

A válasz az alábbiak szerint foglalja össze az épület türténetét és jelenlegi használatát:
A kalocsai Szent Kereszt Kórház ’D’ épülete 1964-ben épült, és ma is meghatározó eleme a helyi fekvőbeteg-ellátásnak, noha az elmúlt évtizedekben átfogó rekonstrukción nem esett át.

A KÓRHÁZ 424 ÁGYÁBÓL 247 EBBEN AZ ÉPÜLETSZÁRNYBAN TALÁLHATÓ, AHOL A PSZICHIÁTRIAI, TÜDŐGYÓGYÁSZATI, REHABILITÁCIÓS ÉS KRÓNIKUS BELGYÓGYÁSZATI RÉSZLEGEK MŰKÖDNEK.

A jövő lehetőségeire térve azt írták:

A szakértői értékelések szerint a lehetséges két megoldás egyike a
teljes rekonstrukció, szerkezetig történő visszabontással, korszerű épületgépészeti és elektromos rendszerrel, új liftblokk kialakításával, az energetikai, tűzvédelmi és higiéniai előírásoknak megfelelően.
A másik lehetőség
az épület elbontása és új gyógyító szárny felépítése, a mai szakmai és technológiai elvárások szerint.

Azonban rámutatnak a projet összetettségében rejlő nehézségekre is:

MINDKÉT ESETBEN SZÜKSÉGES A JELENLEGI OSZTÁLYOK IDEIGLENES ÁTKÖLTÖZTETÉSE MÁS ÉPÜLETEKBE.

Ehhez azokat az épületeket át kell alakítani a jelentlkező igények szerint, előtte engedélyeztetni kell, majd a működést biztosítani az átmeneti időszakban.

A FELÚJÍTÁS/ÉPÍTÉS ELŐKÉSZÍTÉSE TÖBB KÖRBEN MEGTÖRTÉNT, AZ ÉPÜLET REKONSTRUKCIÓJÁRA VONATKOZÓ PROGRAM ÉVEK ÓTA SZEREPEL A KÓRHÁZ ÉS A FENNTARTÓ TERVEIBEN.

Az intézmény és a KEF (Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság) továbbra is elkötelezett a projekt megvalósítása mellett,

AMINT FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉG NYÍLIK RÁ, PRIORITÁSSAL KEZELIK A KIVITELEZÉST.

– áll az Orszgos Kórházi Igazgatóság portálunknak küldött válaszában.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 06. 09., 11:48
A Dávidházi Sándor edzette Kalocsai Kézilabda Club női együttese II. helyen végzett az összevont Bács-Kiskun és Tolna vármegyei bajnokságban, ahol csupán a Tamási KC gárdája előzte meg a mieinket. A tizenegy csapatos mezőny 2. helyén végzett a Kalocsai KC gárdája, eredménye is pazarnak mondható. Csapatunk így is a második legtöbb gólt szerezte a mezőnyben, szám szerint 663-at. Ezzel egy ponttal előzte meg a Mizse KC gárdáját.
2026-06-09 10:19:58
Június 28-án, vasárnap ismét megnyitja kapuit az érdeklődők előtt a Kalocsai Menhely. A 10 és 15 óra között megrendezett nyílt napon a látogatók közelebbről is megismerhetik a menhely munkáját, találkozhatnak a gondozott kutyákkal, és betekintést nyerhetnek a mindennapjaikba.
2026-06-08 13:55:55
Június 7-én Kiskunmajsán rendezték meg a Bács-Kiskun Kupa II. osztályú U19-es ranglistaversenyét, ahol klubja képviseletében Svecz Olga is asztalhoz állt. Az U17-es korosztályú játékos kiváló formában versenyzett a nála idősebbek között is.

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2026. 06. 12., 11:16
Eltűnés miatt adott ki körözést a Bajai Rendőrkapitányság egy helyi nő ügyében. A rendőrség és a hozzátartozók a lakosság segítségét kérik az asszony és gépkocsijának felkutatásához. Még >>>
2026. 06. 12., 09:01
Befejezték a nyomozást a kalocsai rendőrök annak a nőnek az ügyében, akinek bankszámláját internetes csalók használták fel bűncselekményekből származó pénzek mozgatására. A gyanú szerint az asszony gondatlanságával segítette a csalási hálózat működését, ezért pénzmosás vétsége miatt kell felelnie. Még >>>
2026. 06. 11., 13:49
Ideiglenes közlekedési nehézségre kell számítani a Szent István úton, ahol a járda egy szakaszát felbontották. A gyalogosokat fokozott óvatosságra kérik az érintett területen. Még >>>
2026. 06. 11., 10:57
Egy kiskunfélegyházi vállalkozás jelentős bevételét vitte el két férfi, akik a bűncselekmény után külföldre menekültek. A nyomozók kitartó munkájának és a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően azonban nem sikerült elkerülniük a felelősségre vonást. Még >>>
2026. 06. 11., 08:52
Sokan alábecsülik az elektromos rollerek veszélyeit, pedig egyetlen rossz döntés is súlyos balesethez vezethet. A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság arra hívja fel a figyelmet, hogy a járművek használatához nem elegendő az, ha egy gyermek képes elindítani a rollert. Még >>>
2026. 06. 10., 14:40
Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet zivatarok miatt, miközben a meteorológusok szerint az esti órákban érkezhet a nap legintenzívebb viharrendszere. A Duna mentén, így Kalocsa térségében is villámlással, jégesővel és erős széllökésekkel kell számolni. Még >>>
2026. 06. 10., 08:50
Újabb rangos sikerrel öregbítette a Kalocsai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola hírnevét Romsics Roberta. Az intézmény ötödik osztályos trombita szakos növendéke az I. Mórahalmi Zenei Fesztivál Nemzetközi Rézfúvós Versenyén kategóriájában kiemelt arany minősítést érdemelt ki. Még >>>
2026. 06. 09., 11:56
Az elmúlt héten 47 rendőri intézkedést igénylő közlekedési baleset történt Bács-Kiskun vármegyében. A balesetekben összesen tizenöten sérültek meg – derül ki a rendőrség közlekedésrendészeti összesítéséből. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK