A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés április 24-én, pénteken Orgoványon tartotta soron következő ülését. Többek között a Nemzeti Klímaszövetséghez való csatlakozásról és útfejlesztésekről is döntöttek.
A közgyűlés tagjainak Gál Szilvia, a település polgármestere bemutatta a településen megvalósult fejlesztéseket, majd az Orgoványi Általános Iskola diákjai adtak műsort. Az ülés Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke a két testületi ülés közötti beszámolójával indult, melyben többek között kitért a megyében zajló és megvalósult fejlesztésekre.
Mint mondta,
a megyei önkormányzat közreműködésével megtörtént a települések klímavédelmi programjainak, kerékpárútjainak tervezése, valamint folytatódik a Petőfi tematikus út megvalósítása is. Az elnök tájékoztatójában azt is elmondta, hogy a megyei önkormányzat idén elnyerte a Családbarát munkahely címet.” Az ülésen útfejlesztésekről is tárgyaltak. A közgyűlés egyhangúlag támogatta a megyei forrásokból felújítandó útszakaszok prioritási sorrendjét.
A közgyűlés megtárgyalta és elfogadta a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzati Hivatal 2020-as évi tevékenységéről szóló beszámolót. A tájékoztatóban elhangzott, hogy a múlt évben a legnagyobb kihívást a koronavírus-világjárvány, az ennek okán kihirdetett veszélyhelyzetek, és az elrendelt korlátozó rendelkezések jelentették, amelyek nagymértékben befolyásolták mind az önkormányzat, mind a hivatal életét.
Rideg László hangsúlyozta, hogy a munkatársak arra törekedtek, hogy sem a megvalósítás alatt álló projektek, sem az egyéb ügyek ne szenvedjenek késedelmet.
A tájékoztatók sorában a képviselők megismerkedhettek a 2022-ben induló Talpra Magyar! Programmal, melyet a Bács-Kiskun Megyei Petőfi Emlékbizottság tagjai 2021. szeptember 3-án fogadtak el.
A MEGYEI PROGRAM TARTALMAZZA A PETŐFI EMLÉKÉVEKHEZ KÖTHETŐ BERUHÁZÁSOKAT, FEJLESZTÉSEKET, KULTURÁLIS PROGRAMOKAT, TURISZTIKAI ELKÉPZELÉSEKET, AMELYEK A KÜLÖNBÖZŐ, EGYÜTTMŰKÖDŐ SZERVEZETEK ÁLTAL VALÓSULNAK MEG SZERTE A MEGYÉBEN.
Dr. Finta József érseki helynök, a kecskeméti Főplébánia plébánosa a Magyar Katolikus Egyház Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyéjének működéséről tájékoztatta a közgyűlés tagjait. Beszámolójában többek között kitért a hittan oktatás helyzetére, az ifjúsági- és családi programokra, valamint beszélt a keresztény szeretetszolgálat tevékenységéről a megyében, amelyben több mint ötszáz fő végez karitatív munkát.
Az ülésen az Érték – Élmény – Egészség megjelenítése közösségi programokban című projekt eredményeiről is szó esett. A projekt keretében készült el többek között a Meseföld mesekönyv, a Legendás út legendárium és a legendák térképe is. A program a megye 11 járásában biztosított fiataloknak lehetőséget, hogy megismerkedjenek a 3D nyomtatás, szkennelés, tervezés és rajzolás technikájával. A tájékoztatón a projekt keretében megvalósult Megyei Érték Napokat, Identitás táborokat és egyéb rendezvényeket is megismerhettek a megyei képviselők.
Kicsiny László, a Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. (BKMFÜ) ügyvezetője tájékoztatta a közgyűlést a cég 2020. szeptembere és 2021. szeptembere közötti időszakban végzett tevékenységéről, működéséről és a terveiről.
Az ügyvezető összefoglalta a 2014-2020 időszak TOP pályázataiban és más pályázatokban végzett munkájukat, a megyei önkormányzat gazdaságfejlesztési beruházásait, valamint számot adott a 2021-2027-es uniós támogatási időszak előkészítésében ellátott feladataikról.
A MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT GAZDASÁGI TÁRSASÁGA 506 DARAB, KÖZEL 70 MILLIÁRD FORINT ÉRTÉKŰ TÁMOGATOTT PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSÁBAN MŰKÖDÖTT ÉS MŰKÖDIK EGYÜTT A TELEPÜLÉSEKKEL, AMELYBŐL 251 MÉG MEGVALÓSÍTÁS ALATT ÁLL.
Megyénk nagy figyelmet fordít a klímaváltozás elleni küzdelemre. Számos fejlesztés mutatja, hogy térségünk elkötelezett a klímavédelemben. Az ülésen döntöttek a Nemzeti Klímaszövetséghez való csatlakozásról, melynek célja a környezeti fenntarthatósághoz történő hozzájárulás, amelynek szerves része a megyei TOP forrásból megvalósuló, települési, energetikai fejlesztések is.
A hagyományoknak megfelelően a közgyűlést követően faültetésre került sor. A korai juharfának Orgoványon a város Művelődési Házának kertjében találtak méltó helyet.
Forrás: bacskiskun.hu
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.