Kalocsai, fajszi és szinte valamennyi zarándokházzal rendelkező Bács-Kiskun megyei település polgármestere, zarándokai részt vettek a Dunavecsén március 29-én, pénteken a városházán tartott IX. Magyar Zarándokút Konferencián. A Magyar Zarándokút idei megnyitása előtt, hagyományosan megrendezett találkozón tájékoztató hangzott el Magyar Zarándokút 2019. évi eseményeiről, programjairól, de Ausztriából és Lengyelországból érkezett zarándokok is felszólaltak. A külföldi vendégek felajánlották, hogy a lengyel, osztrák, magyar zarándokutat kössék össze, így bővítsék nemzetközi zarándokúttá a meglévőket, szerezzenek még nagyobb ismertséget.
A konferencia résztvevőit Rumi Imre, a Magyar Zarándokút Egyesület elnöke, Vörös Sándor, a zarándokházzal rendelkező Dunavecse polgármestere, Kőszegi Zoltán, a Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulás elnöke, Dabas polgármestere és Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte.
Vörös Sándor beszédében kiemelte, Dunavecse szívesen ad helyet a város egyház turisztikai szempontból is jelentős eseményének és osztja meg tapasztalatait a vendégekkel. A polgármester elmondta, a város idegenforgalmához, ismertségéhez egyre nagyobb mértékben járulnak hozzá az egyház turisztikai célból érkező zarándokok.
Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke köszöntőjében kitért arra, milyen jó volt látni azokat a képkockákat, amelyeket Rumi Imre beszéde alatt magyar zarándokok spanyolországi útjáról vetítettek. Rámutatott, a magyar identitástudat formálásában, erősítésében is nagy szerepet játszik a zarándoklat. A gyalogos, vagy kerékpáros zarándokok magyar településeken haladnak át, a földeken, mezőkön dolgozó emberekkel a saját anyanyelvükön, a közös örömökről és gondokról beszélgetnek. Ezáltal közelebb kerülnek egymáshoz, hitbéli meggyőződésük, kitartásuk, próbatételük másokban is tiszteletet ébreszt.
Az Ausztriából érkező zarándok hölgy és a Lengyelországból érkezett zarándok úr rövid előadásában nagyra értékelte a magyar zarándokutat, azaz az Esztergomtól Máriagyűdig tartó 431 kilométeres útvonal kiépítettségét, a zarándokút mellett lévő, illetve a leágazó utak zarándok házainak színvonalát. Azt a magyaros vendéglátást, amit már személyesen is megtapasztaltak.
A két, hazája egyesületében vezető tisztséget betöltő zarándok arra kapacitálta a magyar egyesület vezetőt, hogy létesítsenek partneri kapcsolatot.
A három ország zarándokútját kössék össze, bővítsék nemzetközi útvonallá, így szerezzenek még nagyobb ismertséget.
Rumi Imre az idei programról szólva egyebek mellett elmondta: még húsvét előtt Esztergomból indul egy kerékpáros zarándok csoport, amelyet pár nap múlva egy gyalogos turnus követ. Azt a jelen lévő
Berta Zsolt fajszi polgármesternek címezték, hogy a gyalogos csoport várhatóan április 13-án, vagy 14-én érkezik Fajszra, akkorra kérnek szállást és étkezést a Duna-parton lévő szép zarándokházba.
Az eseményt színesítette, hogy A Magyar Zarándokút gyöngyszemei címmel a pilisszántói Szőnyi József, A Jerusalem Way kiépítése címmel Johannes Aschauer, a Jerusalem Way alapítója nyomán Szesztai György, a Magyar Zarándokút Egyesület elnökségi tagja tartott prezentációt.
A Magyar Zarándokút Egyesület IX. évadnyitó konferenciája a dunavecsei katolikus templomban tartott szentmisével ért véget.
Ám azt megelőzően, a templomba gyalogosan tartó zarándokoknak Vörös Sándor, a település polgármestere tartott egy kis alkalmi városbemutatót.
Útban a templomhoz a zarándokok láthatták a Petőfi „stációkat”, Petőfi szobrát, de megtekintették Petrovics Emil, Petőfi Sándor édesapja mészárszékének egykori épületét, ahol a visszaemlékezések szerint az első Petőfi vers született. Itt csoportkép is készült. A séta az országzászló megtekintése után a Rózsafüzér Királynője nevet viselő katolikus templomnál ért véget.
A szentmise előtt elhangzott,
a hívek adományából felépített templomot 2002-ben szentelte fel dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke.
A konferencián más kalocsaiak mellett résztvevő Kovácsné Czinege Piroskától és Kissné Szilágyi Gyöngyitől megtudtuk,
ők gyalogosan már végigzarándokolták az Esztergomtól Máriagyűdig tartó 431 kilométert. A zarándoklat 15 napig tartott, közben 14 zarándokszállást kerestek fel.
Életre szóló élménnyel lettek gazdagabbak, a következő zarándokutat külföldre tervezik.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!