A hazai sajtó az azbesztbotránytól hangos: több mint tíz éven keresztül számos településre érkezhetett ausztriai bányákból olyan zúzott kő építőanyag, amely egészségügyi határérték fölött tartalmazhat rákkeltő azbesztet. Ez az anyag, illetve annak szálló pora belélegzéskor okozhat súlyos kockázatot, ami azért is különösen aggályos, mert az anyagot gyakran utak, parkolók, kocsibejárók burkolásához használták föl, van, ahol egész városrészekre, lakóparkokra kiterjedően, és a járművek okozta mechanikai terhelés miatt folyamatosan kerülhet a levegőbe a szennyező anyag. A helyzet megítélését súlyosbítja, hogy a veszélyről állítólag az osztrák hatóságok évek óta tudtak, azonban az ellen semmit sem tettek. Egy nyilvánosságra került lista szerint Kalocsára is került, onnan esetleg a környező településekre is juthatott a rákkeltő anyagból.
Az eddig napvilágot látott értesülések szerint
2015 MÁRCIUSÁTÓL KEZDŐDŐEN 2026 MÁRCIUSÁIG ÉRKEZHETTEK MAGYARORSZÁGRA POTENCIÁLISAN VESZÉLYES SZÁLLÍTMÁNYOK.
Hazánkban Szombathely vonatkozásában ez év januárban vetődött föl, hogy oda rákkeltő azbesztet egészségügyi határérték fölött tartalmazó kőzúzalék kerülhetett, amely az ausztriai Burgenland azon négy bányája valamelyikéből származik, ahol kimutatták a kőanyagban megengedettnél nagyobb mennyiségű azbesztet.
AZ ÉRINTETT NÉGY BÁNYÁT AZ OSZTRÁK HATÓSÁGOK IDÉN JANUÁR 2-ÁN ADMINISZTRATÍV ÚTON BEZÁRTÁK.
A magyarországi veszélyről a Greenpeace Magyarország tett bejelentést egy Vas vármegyei szennyezés gyanúja miatt. A környezetvédő szervezet szerint az osztrák fél felelőssége megkérdőjelezhetetlen, ugyanis
BIZONYÍTÉKOK UTALNAK ARRA, HOGY AZ OTTANI HATÓSÁGOK ÉVEK ÓTA TISZTÁBAN VOLTAK A BÁNYÁKBÓL KIKERÜLŐ ANYAG SZENNYEZETTSÉGÉVEL.
Szerintük ezért állami szinten követelhető kártérítés, ám a lakosság egészsége védelmében sürgős intézkedésekre van szükség, azzal a várható kormányközi egyeztetések kimenetelét nem szabad megvárni.
A legsúlyosabb helyzet Szombathelyen lehet, ahol egész városrész útjait burkolták a kőanyaggal, és ott nem csak az útburkolatból, hanem a levegőből is az egészségügyi határértéket jelentősen meghaladó azbesztszennyeződést mutattak ki.
Később Szombathely mellett Bozsokon, Kőszegen, Zalaegerszegen és Sopronban is bizonyítottan kimutatták a burgenlandi bányákból származó rákkeltő kőzúzalékot.
Az azbesztbotrányban esetlegesen érintett magyar településekről Németh Martin, Bük Város Önkormányzatának képviselője nyújtott be közérdekű adatigénylést a NAV-hoz.
A képviselő honlapján hozta nyilvánosságra a kétséges kőanyag szállítmányait ismertető, több száz települést tartalmazó listát, amely az egyes szállítmányok származási helyét és a szállítás időpontját, egyes esetekben a leszállított mennyiséget is megjelöli, és amelyen egy szállítmány vonatkozásában városunk is szerepel.
A közölt adatok szerint
KALOCSÁRA 2017 JÚNIUSÁBAN A BADERSDORFI BÁNYÁBÓL ÉRKEZHETETT GYANÚS KŐSZÁLLÍTMÁNY.
Városunk esetében a leszállított mennyiség nem szerepel a listán, és az sem derül ki, hogy a kőzúzalék valamely projekthez, vagy az anyagot továbbértékesítő kereskedőhöz került-e. Utóbbi esetben abból a környező településekre is kerülhetett.
SAJTÓÉRTESÜLÉSEK SZERINT AZ, HOGY A NÉGY ÉRINTETT BÁNYA VALAMELYIKÉBŐL SZÁRMAZIK A KŐANYAG, NEM JELENTI FELTÉTLENÜL, HOGY AZ SZENNYEZETT VOLNA.
Ezért a Kalocsára érkezett szállítmány sorsáról tájékozódunk, hogy kiderüljön, az tartalmaz-e veszélyes mértékű azbesztszennyezést, és ha igen, akkor hova kerülhetett belőle, illetve jelenleg fenyegeti-e a lakosság egészségét. Amennyiben sikerül információhoz jutnunk, úgy tájékoztatjuk olvasóinkat!
Borítóképünk illusztráció! Forrás: Jerzy Górecki / Pixabay
A Fókuszban Podcast legújabb adásában Tamás Donát szervezővel beszélgetünk a mai nappal induló, négynapos Pünkösdi Kupáról, amelyet idén 27. alkalommal szerveznek meg.