Magyar Falu Program címmel a kalocsai és a kiskőrösi járás polgármestereinek rendeztek fórumot március 1-jén, a rendezvénynek a hajósi egykori érseki kastély adott helyet.
A fórumon Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos adott részletes tájékoztatást a Magyar Falu Programról. Az eseményre Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke és Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke előzetesen Kecskeméten, a január 25-én megtartott pályázati konferencián hívta fel a figyelmet.
Az ajánlás nem talált süket fülekre. A két járásból szinte valamennyi polgármester megjelent. Vélhetően azért is, mert az érintett települések a kormány 2018. év végi döntése révén újabb fejlesztési összegekhez juthatnak az idei évben.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Az eseményt megelőző sajtótájékoztatón a fórum előadóját, Gyopáros Alpárt, Bányai Gábor országgyűlési képviselőt és Rideg Lászlót, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnökét a házigazda település polgármestere, Estók Mihályné köszöntötte.
Gyopáros Alpár bevezetőjében néhány figyelemre érdemes alap adatot először az újságírókkal, később a polgármesterekkel osztott meg. ismertetett. Magyarországon 3155 település van, ebből 2887 helyen ötezernél kevesebben élnek. A városok száma 101, a községeké 2786. Az ország lakosságának harmada, több mint 3 millió ember lakik ezeken a településeken. A Magyar Falu Program keretében idén 2200-2400 nyertes pályázatot hirdethetnek, hogy a népesség megtartó erőt ezekben a községekben és városokban növelni lehessen.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A kormánybiztos emlékeztetett, a decemberi döntés két másik intézkedés, a mellékúthálózat-fejlesztési program és az úgynevezett „falus CSOK” elindítása mellett további 75 milliárd forintot biztosít az ötezer lélekszám alatti települések számára. A forrás kizárólagosan hazai költségvetési forrásból, 18 különböző célterületen megfogalmazott fejlesztési lehetőségre áll rendelkezésre. Átfogó cél a népességmegtartó erő növelése.
Rideg László az országos számok után a Bács-Kiskun megyei adatokat ismertette. A megyében 119 település van, ebből 22 város.
Nálunk kereken 100 település számíthat a kormánybiztos által felvázolt lehetőségekre.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A városokat, községeket először hat éve kérdezték meg, hogy számukra melyek lennének a legfontosabb fejlesztések. A megyei TOP keretből sikerült elérni, hogy a legkisebb településen is lesz fejlesztés. A megyében 75 kilométer három, illetve négy számjegyű út újult meg, de orvosi rendelők, óvodák felújítása, középületek energetikai korszerűsítése is megvalósul, 63 milliárd forint értékben.
Távlatokban ezek a fejlesztések is elősegítik a helyben maradást, hogy mindenki otthon találja meg a boldogulását a jövőben. A Magyar Falu Program ezt a megkezdett folyamatot, felzárkóztatást erősíti – mondta a megyei közgyűlés elnöke.
Bányai Gábor aláhúzta, vannak generális problémák, amelyek az ország minden szegletében jelentkeznek. Ezekre az általános problémákra reagál most a kormány. A képviselő szerint lényeges, hogy a program nem budapesti íróasztalok mögött íródik, hanem szerte a megyékben írják és valósítják meg.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A sajtótájékoztatót követő előadáson a kormánybiztos kifejtette: a 2019-ben felhasználható 150 milliárd forintból 50 milliárdot a „falusi útalap”, 25 milliárd forintot a „falusi CSOK”, 75 milliárd forintot a „közszolgáltatások minőségjavítása” csomagra költenek. Mint elhangzott, nem elég munkahelyet teremteni. Ahhoz, hogy a fiatalok a falvakból ne vándoroljanak el, a kistelepüléseken is megfelelő színvonalú szolgáltatásokat kell biztosítani. Gyopáros Alpár rámutatott, a népesség fogyását egy vagy két év alatt nem lehet megállítani, ezért a kormány legalább 10 éves programban gondolkodik. A településeknek lépésről-lépésre, a saját maguk által felállított sorrendet követve kell a kitűzött célokat megvalósítani.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Gyopáros Alpár a bajai Magyar Falu Program fórumról érkezett Hajósra, és mint mondta, bár egyszerű a pályázati eljárás, nagyon sok a célterület. Annak érdekében, hogy az önkormányzatok fel tudjanak készülni, igyekeznek személyesen tájékoztatni a településvezetőket. A kormánybiztos elmondta: a pályázati kiírás megjelenésétől a beadási határidő lejártáig körülbelül hatvan nap telik el. Arra is felhívta a figyelmét, hogy a „falusi CSOK”-ra kijelölt települések listája nem végleges, a polgármesterek azt csak attól az időponttól tekintsék érvényesnek, amikor az erről szóló jogszabály, várhatóan hamarosan megjelenik.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!