Néhány hónappal ezelőtt lelkesen adhattunk hírt arról, hogy a turisztikai szezonnyitó bemutatót követően gőzerővel indul majd a kalocsai Szentháromság téren annak feltárása, újraburkolása, szobrainak új helyszínre történő mozgatása. Erre minden készen is állt, aztán hirtelen, mintha elvágták volna a munka fonalát…
… amiről nem a projektgazda érsekség tehet, tudtuk meg. A területen végzendő rekonstrukciót ugyanis törvényileg előírt régészeti feltárás kell, hogy megelőzze,
a régészek érkezése azonban hónapok óta csúszik.
Ez holtidőt jelent, hiszen a fontosabb burkolási és szobormozgatási teendőket sem tudják elvégezni, amíg a régészek át nem vizsgálják a végleges formába öntendő területet. Így az első tervek szerint novemberre időzített kivitelezés-zárás is jó eséllyel csúszik, de ez nem befolyásolja azon korábban nyilvánosságra hozott szándékot, hogy
november 12-én a Főszékesegyházban hálaadó szentmisét tartsanak,
amelyen Dr. Bábel Balázs érsek-metropolita köszönetet mond mindenkinek, aki eddig támogatta az érsekséget beruházásaik megvalósulásában.
Forrás: KALOhírek
Ez alkalomra, mint ismeretes, Orbán Viktor miniszterelnök is elfogadta a főpásztor invitálását, és várhatóan személyesen teszi majd tiszteletét megújult nagytemplomunkban.
Na de ne szaladjunk ennyire előre térben és időben!
Vörös Mártától, az egyházmegye főépítészétől és a kalocsai érsekség említett nagyberuházásainak a koordinátorától megtudtuk azt is, hogy az újrafaragott Szentháromság oszlop, amely a téren jelenleg álló világháborús emlékmű helyén fog tornyosulni, szinte száz százalékban elkészült, arra vár, hogy végleges helyén épülhessen.
Ezzel párhuzamosan mozdulna az említett szoborcsoport a templom oldalánál lévő, Asztrik térre néző parkos területre, méltó környezetbe, látványos háttérrel, szem előtt tartva a helyválasztásban, hogy az továbbra is városi rendezvények egyik kiemelt helyszíne maradhasson.
Az újdonság erejével hatott az információ, hogy a nyári, hőségriadós napokon talán kissé irigylett helyéről,
a gesztenyefák árnyékából, Liszt Ferenc is „kiléphet”,
az viszont tény, hogy a dús lombozatú növények méretes törzsei között megbújva kevésbé turistatekintet-vonzó, mintha jelenlegi helyéről kissé előrébb lépve, némileg megemelt talapzaton állna – ahogy egyébként az alkotó is megálmodta, és nehezményezte is, hogy így „eldugták” a szobrát, meséli az építészmérnök.
Forrás: KALOhírek
Vörös Márta azt is vázolta, hogyan tervezik úgy feltárni és folyamatosan burkolni a teret, hogy az ne akadályozza a nagytemplomba tervezett hitéleti események látogathatóságát, és a turisták számára immáron elérhetővé tett Főszékesegyház-Astriceum-Érseki Kastély „triumvirátus” is akadály nélkül megközelíthető legyen a nyári idegenforgalmi szezonban.
Az eljárás úgy néz ki, hogy a tér szerkezetéhez igazodva, téglalap alakú parcellákra bontják majd a feltárandó területet, így mindig egy, jól körülhatárolható részen fognak dolgozni a régészek, amelyet az arra járók akár meg is szemlélhetnek. A szakember bízik abban, hogy a korábbi feltárásoknál gyorsabban haladhat majd itt a munka, hiszen, mint fogalmazott, „ebben a mélységben és ezeken a területek”, vélhetően „csak sírok” lesznek.
Érdemes is tervezni a turistákkal, hiszen a napokban készült el egy friss nyilvántartás az ASTRICEUM Érseki Múzeumból, amely felerészben a Kalocsa Szíve Program forrásaiból épült újjá, és a pályázati vállalás szerint
a fenntartási időszakban 22.500 vendéget kell évente fogadnia,
szemben a város által vállalt 8.900 látogatóval.
Az érsekség marketing-koordinátora, Horváthné Csortán Krisztina arról tájékoztatott, hogy nincs okuk aggodalomra a tekintetben, sikerül-e „megugrani” a némi túlzással két Kalocsányi embertömeget jelentő létszámot, hiszen
már júniusra 16.500 vendég fordult meg az épületeikben.
Forrás: KALOhírek
Ez nem csak visszaigazolása annak, hogy igény van arra a kulturális értékre, amelyet a folyamatosan bővülő és rövidesen ismét új tárlattal jelentkező ASTRICEUM is kínál. Ez a szám azt is üzeni, hogy célba ér az érsekség több éve tartó marketing-tevékenysége, amelyet a kalocsai egyházi kincsek népszerűsítése érdekében folytatnak, illetve, hogy az országban már híre ment annak: érdemes az érseki városba látogatni.
A 16.500 látogatóból ugyanis több mint 7.000 egyénileg érkezett, vagyis magánút keretében, osztálykiránduló, vagy nyugdíjas csoporttal, de fontos megjegyezni, hogy a Dunán érkező, Meszesnél kikötő és a helyi utazási irodák által szervezetten idehozott charterhajók vendégei is szép számmal fordulnak meg úgy a nagytemplomban, mint az Főszékesegyházi Könyvtárban vagy az ASTRICEUM Érseki Múzeumban.
Csak így tovább, amint pedig előremutató híreket kapunk a tér felújításával kapcsolatban, arról írni fogunk!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.