Az ősi Hszian városából érkezett fejlesztési szakembereket fogadott Kalocsa csütörtökön. A magasrangú kínai delegáció a Kalocsa-Foktő-Uszód vonalon fekvő repülőtér hasznosítása iránt érdeklődik. A szakemberek turisztikai és kereskedelmi légivonalat képzelnek el a két város közé.
Csütörtök délután mintegy harmincfős, a repülőtér hasznosítása iránt érdeklődő, kínai fejlesztési szakemberekből álló küldöttség látogatott Kalocsára. A csoportot a Városházán közösen fogadta a kalocsai, a foktői és az uszódi polgármester.
Forrás: dr. Bálint József / Facebook
Elsőként dr. Bálint József, Kalocsa polgármestere mutatta be a várost. Főbb vonzerejei között megemlítette az érseki központot, Kalocsa világhírű paprikáját, valamint a szintén messzeföldön ismert népművészetét. Röviden beszámolt a leendő híd megépítéséről és a készülő paksi beruházásról is. Őt követte Bakai Károly foktői, valamint Bedi Gyula uszódi polgármester, akik pár mondatban szintén településeikről beszéltek a vendégeknek.
A távolkeleti fejlesztési szakemberek elsődleges tapasztalatairól a küldöttség egyik tagja számolt be. Többször is kiemelte, hogy mennyire vonzónak találták Kalocsát, mint történelmi várost. Úgy fogalmazott: turisztikai szempontból jelentős potenciált látnak a Kalocsa szélén fekvő repülőtér hasznosításában, hozzátette, emellett repülős oktatás és kereskedelmi szállítás szempontjából is izgalmas lehetőségnek tartják.
Forrás: dr. Bálint József / Facebook
A kölcsönös bemutatkozást követően a csoport szemrevételezte a Kalocsa, Foktő és Uszód területén fekvő repülőteret, amelyet a három település közösen próbál meg értékesíteni, ahogy arról korábban a KALOhírek is írt.
Értesüléseink szerint pozitív benyomásokkal távoztak. Erre utaltak a delegáció vezetőjének szavai is, akivel még a Városházán beszélt a KALOhírek.
Xing xintől megtudtuk, a csoport Kína egyik legősibb településéről, Hszien városból érkezett, amely közlekedési szempontból kiváló helyen található. Kérdésünkre elmondta, kifejezetten a kalocsai befektetési lehetőség miatt érkeztek hazánkba. Céljuk egy közvetlen Kína-Magyarország, pontosabban Kalocsa-Hszien közötti szállítási útvonal kialakítása. Ez magában foglalná a személyszállítást és a légi teherszállítást is.
Forrás: dr. Bálint József / Facebook
Megjegyezte, a delegáció egyik tagja kifejezetten légitársaságokkal kapcsolatos befektetésekre szakosodott, így ő lenne a tervezett légitársaság vezetője.
A szakembertől megtudtuk, a hszieniek a vonal kialakításával kapcsolatos koncepciója már korábban megvolt, míg nemrégiben egyik Magyarországon élő kollégájuk tájékoztatta őket a Kalocsa melletti repülőtér értékesítéséről. A delegációvezető asszony a közeli tervekről elmondta, Kínába visszatérve egy jelentést készítenek az itteni tapasztalataikról.
Szavai szerint ahhoz, hogy a Kalocsa-Hszien közötti üzleti megállapodás létrejöhessen, szükség lenne arra, hogy Kalocsa részéről is összeálljon egy olyan csapat, amellyel hosszú távon együtt tudnának működni. Xing xin úgy fogalmazott, szükségük lenne arra is, hogy tudják, a tulajdonos önkormányzatok milyen fejlesztést várnának a repülőtéren. Az együttműködéshez emellett mindenképpen elengedhetetlen egy közös, hosszú távú terv – mutatott rá.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.