A Homokmégyen született és élete nagy részében ott élt, de Kalocsához is erős szálakkal kötődött Gubányi Imréné Greksa Erzsébet – ahogy a kortársai ismerték: Bözsi néni – a paraszti élet jellemző jeleneteit, tárgyait, helyszíneit örökítette meg képein, a naiv festészet eszközeivel. Születésének 100 évfordulója apropóján rendeztek Kalocsán egész festői pályáját átfogó kiállítást, amelyet múlt pénteken nyitottak meg a Kiállítóteremben.
A Viski Károly Múzeum számára mindig is fontos volt a történeti Kalocsa művészeti értékeinek megőrzése és bemutatása. A jelenleg a múzeum fennhatósága alatt működő Városi Galéria – vagyis a Kiállítóterem – fennállása óta lehetőséget nyújt a kalocsai és Kalocsa környéki alkotók bemutatására. Ebbe a sorba illeszkedik a „Bözsi néni 100” című kiállítás is, amely Gubányi Imréné Greksa Erzsébet születésének századik évfordulója tiszteletére nyílt meg a Viski Károly Múzeum szervezésében, és a festőművész teljes életpályájáról villanóképet ad.
A rendező múzeum igazgatója, Romsics Imre muzeológus, néprajzkutató szerint Gubányiné az egyetlen kalocsai naiv festő, és több már nem is lesz, mert ez a kategória – a témáját adó paraszti életforma eltűnésével együtt – gyakorlatilag megszűnt.
A kiállítást Filvig Géza polgármester is megtekintette, mégpedig Tóth Árpádné Gubányi Mária, a festőművész Csákváron élő lánya tárlatvezetésével, amint arról Filvig beszámolt Facebook-oldalán.
Amint megtudtuk, a tárlat létrejöttében is nagy szerepet játszott Bözsi néni lánya, Tóth Árpádné, aki a kiállított képanyag nagy részét a múzeum rendelkezésére bocsátotta, és a kiállítás szervezésben is sokat segített. A képanyagot magángyűjteményekből és a Kecskeméti Katona József Múzeum által gondozott Magyar Naiv Művészek Gyűjteményének anyagából válogatták.
A JUBILEUMI KIÁLLÍTÁS KONCEPCIÓJA AZ ÉLETMŰ TEMATIKUS BEMUTATÁSA VOLT
– nyilatkozott portálunknak a tárlat rendezője, a Schöffer-gyűjtemény vezetője, Budai Viktória művészettörténész, aki a kiállítás tematikájával kapcsolatban elmondta:
A HAGYOMÁNYOS PARASZTI ÉLETMÓD ALAPJA AZ IDŐ KÖRFORGÁSA VOLT,
ez határozta meg az élet ritmusát, a hétköznapokat, a munka rendjét, a pihenést, a tevékenységek rendjét, és ezeket a hagyományos paraszti élet kereteit adó témákat dolgozta föl Gubányi Imréné festészetében.
Ezért
A TÁRLAT IS A NÉGY ÉVSZAK VÁLTAKOZÁSÁHOZ KAPCSOLÓDVA MUTATJA BE A NAIV FESTŐ MUNKÁIT.
Tekintsék meg "virtuális kiállításunkat"!
[A cikk a kép alatt folytatódik!]
Forrás: KALOhírek/ Illés György Cinó
A tárlat megnyitó ünnepségén Tapolcsányiné Varga Krisztina, Homokmégy polgármestere fölidézte: Bözsi néni szerves része volt a falu közösségének, élete nagy részét ott töltötte. Miközben öt gyermekét fölnevelte, dadaként dolgozott a falu óvodájában, ahol az óvodásoknak is tanítgatta a festés fortélyait.
GUBÁNYINÉ ÁLDOZATOS MUNKÁJÁT ÉS GAZDAG MŰVÉSZETI HAGYATÉKÁT HOMOKMÉGY POSZTUMUSZ DÍSZPOLGÁRI CÍMMEL IS ELISMERTE 1998-BAN.
Simon Zoltán, Kalocsa alpolgármestere emlékeztetett: Bözsi néni nemcsak a festményeivel érdemelt elismerést, hanem pingálóként, hímzőként végzett munkájával, valamint az általa készített népi gyermekjátékokkal is, amelyekből néhányat a kiállításba is beépítettek.
Kalmár Ágnes, a Kecskeméti Katona József Múzeum főmuzeológusa a festmények aprólékos kidolgozottságát, részletgazdagságát emelte ki. Ezt visszavezette Bözsi néni pingáló, üvegfestő, valamint előrajzoló múltjára. Fölidézte: a művész emlékiratai szerint már fiatal korában próbálkozott az emberábrázolással: az első ilyen munkája két, templomba igyekvő idős asszonyt ábrázoló rajz volt, amely azonban nem maradhatott fönn, hiszen azt a képet a porba rajzolta.
Romsics Imre múzeumigazgató rámutatott, hogy Bözsi néni festői tehetségét a Magyar Naiv Művészek Múzeumát alapító Bánszky Pál fedezte föl, aki már Gubányiné életében is sokat fáradozott azért, hogy a homokmégyi festő népi témájú művei megjelenjenek városi tárlatokon, ezzel is további munkára bátorítva a művészt.
A múzeumigazgató a megnyitó közönségének figyelmét egy néprajzi különlegességre is ráirányította: az úgynevezett kalocsai ládák közül a világon csak hat maradt fönn, amelyek egyike a Viski Károly Múzeum birtokában van.
Romsics elmondta: a kiállítás részeként bemutatott láda Gubányinénak és Bánszkynak köszönhetően maradt fönn.
A festészet, a néprajz, népművészet iránt érdeklődőknek tehát mindenképp érdemes megtekinteni a Bözsi néni 100 című tárlatot, amely ingyenesen látogatható. A kiállítást augusztus 31-éig lehet megtekinteni, hétfő kivételével naponta, délelőtt 10 és 12, illetve délután 2 és 5 óra közt.
Forrás: KALOhírek/ Illés György Cinó
A borítókép forrása: dr. Flvig Géza Facebook-oldala
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.