Kiskőrös most olyan lehetőség előtt áll, ami nem csupán a város képét formálja át, hanem az itt élők jövőjét is meghatározza. Az új beruházás célja, hogy méltó módon tisztelegjünk Petőfi Sándor öröksége előtt és egy olyan korszerű, fenntartható és közösségépítő tér szülessen, amely minden generáció számára otthonossá válik – mondta december 9-én, szerdán délelőtt Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára a kormányzati beruházásként megépülő Petőfi Sándor Kulturális Központ építészeti tervpályázat legjobb pályaműveinek díjazásakor. A szakminisztérium idén szeptemberi felhívására összesen 25 pályamű érkezett. A 25 tervből 9 megvételi és kiemelt megvételi díjban részesült, ez utóbbira 35 millió forint állt rendelkezésre. A bírálóbizottság tagjai egyhangúan döntöttek úgy, hogy I. díjat nem osztanak ki. Megosztott II. díjat, valamint III. díjat azok a pályaművek kaptak, amelyek minden szempontból leginkább megfeleltek a koncepció elvárásainak. A minisztérium a megosztott II. díjban részesült pályázókat kéri fel ajánlattételre, majd pedig a kiválasztottal kötnek tervezési szerződést. Ezt követően indul a továbbtervezés folyamata.
Ez a beruházás egy szimbolikus üzenetet hordoz, összekapcsolja a múltat és a jövőt! A környezetéhez és a város étrékeihez nem illeszkedő jelenlegi Művelődési Központ és egykori pártház elbontásával kialakuló téren felépülő új kulturális központ a város szívében hoz létre olyan teret, ami egyszerre a kiskőrösiek mindennapi találkozását, a kultúrát és a legújabb igényeket is kiszolgája. A mellette kialakítandó könyvtár és rendezvénytér nem csak a városi élet színtere lesz, hanem egyfajta szellemi műhelyként is funkcionál. A tervpályázatok elbírálásánál kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy az új építészeti megoldások mélyen reflektáljanak ezekre a célokra”– fogalmazott az államtitkár, hozzátéve:
A Kormány elkötelezett aziránt, hogy Kiskőrösön, Petőfi Sándor költő szülőhelyéhez méltó, nemzeti hagyományainkhoz illeszkedő építészeti környezetet teremtsen. Ennek érdekében a jelenlegi Művelődési Központot és könyvtárat elbontják, a tervpályázat révén pedig a helyén létrejön egy rendezett köztér, szabadtéri rendezvénytér, valamint az új, különálló Petőfi Sándor Városi Könyvtár.”
Domonyi László köszönetét fejezte ki, hogy 25 tervező iroda tartotta érdemesnek a kiírt pályázatot arra, hogy azzal részletesebben is foglalkozzanak. Mint mondta, a bíráló bizottságnak nem volt könnyű dolga, mert nagyon jó pályázatok érkeztek. A polgármester megköszönte a kormánynak, hogy Magyarország legnagyobb költőjének szülőhelyét olyan tiszteletteljes környezetté alakítja, amelyben a Petőfi ház dominál.
Ez a beruházás hosszú távon nagyon nagy biztosíték minden magyarnak, hogy Petőfi Sándor tovább fog élni a kultúránkban, az irodalmunkban- mondta a polgármester, majd felidézte, hogy a közlekedési, a kulturális tárca és a városi önkormányzat között, kimondottan ennek a projektnek a megvalósítására kötöttek háromoldalú megállapodást.
A hármas kooperáció első fontos lépése a mai nap, ami egyben egy vízválasztó, mert amit közösen elképzeltünk, az megvalósul a kormányzat által kijelölt úton”– mondta a polgármester.
A folytatásban Lánszki Regő államtitkár és Domonyi László polgármester a kilenc legjobb pályaművet benyújtónak adta át a díjakat.
Megvételi oklevelet kapott a 3H ÉPÍTÉSZIRODA KFT., a DAW ÉPÍTÉSZ STUDIO KFT., a KERT-VONAL BT., valamint a MINIMALISMO KFT. terve.
Kiemelt megvételi díjban részesült a DOT DESIGN KFT. és a MCXVI KFT. A harmadik helyezettnek járó oklevelet az AU.ROOM ÉPÍTÉSZETI MŰHELY KFT., a megosztott második helyezettnek járó díjat pedig a SAGRA ÉPÍTÉSZ KFT. és a TIBA ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ KFT. képviselői vehették át.
Mint elhangzott, a minisztérium a megosztott II. díjban részesült pályázókat kéri fel ajánlattételre, majd pedig a kiválasztott pályázóval köt tervezési szerződést.