A Miniszterelnökség ha úgy tetszik nagyvonalúan és nagy megértéssel fogadta a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) 2016. utolsó negyedévének fejlesztéseire benyújtott pályázatát. A hat éve működő Alapítvány ezúttal rekordösszeget, egymilliárd forintot kapott a központi költségvetésből, hogy a paksi atomerőmű térségében lévő - nemcsak a TEIT-be tartozó - települések 2018. január 31-ig pályázzanak a különböző fejlesztési céljaik megvalósítására. A települések informálisan már a december 16-án megtartott nyilvános JETA kuratóriumi ülést megelőzően értesültek a jó hírről, így vélhetően nem lesz gond a szoros határidővel.
Mint emlékezetes, a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítványt (JETA) 2011-ben hozta létre az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. azzal a céllal, hogy az atomerőmű környezetében lévő, úgynevezett kedvezményezett területeken a felzárkóztatást, az életminőség javítását elősegítse.
Az érintett 41 település a paksi, a kalocsai, a tolnai járás egészét, valamint a szekszárdi járás egy részét fedi le. Az alapító okiratban foglaltak szerint az atomerőmű 2011-től 2014-ig évente 500 millió forintot bocsátott az alapítvány rendelkezésére. A tavalyi változást követően közvetlenül a Miniszterelnökség lett a támogató, amely 2015-ben 716 millió forintot adott fejlesztésre.
2016. utolsó negyedévében a JETA újabb térségfejlesztési támogatásra nyújtott be pályázatot a Miniszterelnökséghez, egymilliárd forint összegre. A pályázat pozitív fogadtatásra talált, az erről szóló dokumentumot a Miniszterelnökség részéről Lázár János miniszter látta el kézjegyével, a JETA ülésén pedig dr. Kovács Antal, az alapítvány kuratóriumának elnöke írta alá.
A Miniszterelnökség által biztosított forrásból elsősorban az atomerőmű kapacitás-fenntartási programjához illeszkedő fejlesztési célok megvalósulását támogatják. Mindez azt jelenti, hogy elsőbbséget élveznek majd a térségi és települési szolgáltatási infrastruktúra fejlesztésére irányuló projektek. Egy önkormányzat egyidejűleg akár négy pályázatot is benyújthat, de összesen hét pályázati ablakot nyitottak meg.
Forrás: Kövi Gergő / Paksi Hírnök
Ezzel kapcsolatban dr. Kovács Antal portálunknak arról számolt be: az önkormányzatok vannak abban a kiemelt helyzetben, hogy meghatározzák a hosszú távú fejlesztési céljaikat, olyan célokra pályázzanak, amelyek a következő száz évre meghatározzák a településeik életét.
A kommunikációs igazgató kiemelte: a benyújtott pályázatok értékelése, majd a megvalósítás ellenőrzése a korábbinál is szigorúbb lesz. Ugyanakkor a kuratórium az alapszabály keretein belül rugalmasságot tanúsít, amennyiben a pályázati célok megvalósításakor bekövetkező esetleges változásokat időben jelzik a települések. A jövőben utólagos jóváhagyásra nem lesz lehetőség.
Dr. Kovács Antal azt is elmondta: a kuratóriumi ülésen közzétett felhívásban hét pályázati ablakot nyitottak meg. Az önkormányzatok pályázhatnak a már megvalósítás alatt álló, nagyobb léptékű fejlesztéseik önrészének részleges kiváltására, az élet biztonságát és az életminőséget emelő célok megvalósítására. Továbbá közösségi épületek energia-racionalizálására, valamint a helyi építészeti értékek megóvására. Új elem a szolgáltatási infrastruktúra megvalósíthatósági tanulmányainak, valamint a közösségi programok – falunap, fesztivál – megrendezésének támogatása.
Kováts Balázs, az alapítvány munkáját segítő szakértő fontosnak tartotta elmondani: a támogatási szinteket mintegy tíz százalékkal megemelték, ennek köszönhetően az önkormányzatoknak kevesebb önrészt kell vállalniuk. A közösségi programok esetében 100 százalék a támogatási intenzitás, az elnyerhető összeg egymillió forint lehet. A pályázatok benyújtásának határideje 2017. január 31-e, azok elbírálásával már csak azért is nagyon sietnek, mert a megkezdett fejlesztéseket jövő év augusztus végéig kell befejezni.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Dr. Török Lajos és Dr. Szakál Szabolcs, a Kalo-Vet Állatgyógyászati Központ tulajdonos ügyvezető-igazgatói, akikkel az ebek veszettség elleni oltásának fontosságáról és a májusra meghirdetett oltási akcióról beszélgettünk.