Március vége és április eleje a tavasz érkezésének időszaka, amely a hagyományos paraszti kultúrában kiemelt jelentőséggel bírt. Az Alföld, különösen Kalocsa és környéke, sajátos népszokásokat és hiedelmeket őrzött meg erről az időszakról. A mezőgazdasági munkák mellett fontos szerepet kaptak a húsvéti előkészületek, az időjárásjóslások és a tavaszi tisztálkodási szokások is.
Böjti időszak – A testi-lelki megtisztulás ideje
Március vége egybeesik a nagyböjt időszakával, amely vallási és egészségügyi szempontból is fontos volt a falusi közösségek számára. A katolikus hagyományok szerint ilyenkor nem fogyasztottak húst, helyette egyszerűbb ételeket, például halat, főzelékeket, burgonyát és kenyeret ettek.
A böjt azonban nemcsak az étkezésről szólt. A falusi emberek lelki megtisztulásként is tekintettek rá, ilyenkor igyekeztek kerülni a veszekedéseket és a rosszindulatot. Az idősebbek azt mondták, hogy aki böjt alatt tiszta szívvel él, annak bőséges aratása lesz nyáron.
Kalocsa környékén különösen fontos volt a húsvéti nagytakarítás. A házak meszelésével és alapos kitakarításával nemcsak a portól szabadultak meg, hanem úgy hitték, hogy a rossz energiákat és a betegségeket is eltávolítják otthonaikból.
Úgy hitték, hogy a fehérre meszelt ház távol tartja a betegségeket és a balszerencsét. Az asszonyok nagy gonddal takarították ki a házat, és az ablakokat is alaposan megtisztították, mert a hiedelem szerint a tiszta ablakon keresztül jobban beáramlik a tavaszi napfény és az éltető energia.
A takarításnak rituális jellege is volt:
Időjárásjóslás – „Ha március vége meleg, áprilisban még jön hideg”
A paraszti társadalomban nagy jelentőséget tulajdonítottak az időjárás megfigyelésének, hiszen ettől függött a termés mennyisége és minősége. Az Alföldön és Kalocsa környékén elterjedt volt a népi időjóslás, amely szerint a március végi időjárás meghatározta az áprilisi hónapot.
Néhány népi megfigyelés március végére:
A kalocsai gazdák kiemelten figyelték az időjárást, mivel a környék híres volt a paprikatermesztésről. Ha március vége túl hideg volt, akkor aggódtak a palánták miatt, mert azok nehezebben fejlődtek a hideg tavaszban.
Tavaszi mezőgazdasági munkák – „Aki ilyenkor vet, bőséget arat”
A tavaszi vetés és ültetés kiemelten fontos időszak volt a kalocsai régióban. Március végén kezdték meg az árpa, zab és tavaszi búza vetését, valamint a paprika palántázásának előkészítését.
A népi hiedelmek szerint, ha valaki március végén kezdett vetni, annak bőséges termése lesz, míg ha késett vele, az rossz termést és kevés aratást hozott.
A gazdák különböző praktikákat alkalmaztak, hogy növeljék a terméshozamot:
A március végi időjárásnak nagy szerepe volt, mert ha ilyenkor sok eső esett, az megnehezítette a földművelést, míg a száraz idő kedvezett a vetésnek.
Tavaszi hajápolási szokások – „Ha március végén mosol hajat, egész évben dús lesz”
A dél-alföldi falvakban, így Kalocsán és környékén is elterjedt hiedelem volt, hogy a március végi hajmosás jót tesz a haj növekedésének és egészségének.
A népi gyógyászat szerint bizonyos holdfázisok hatással vannak a haj állapotára, ezért sokan úgy tartották, hogy ha március utolsó hetében mossák meg a hajukat, akkor az egész évben dús és fényes marad.
Ezen kívül különféle gyógynövényeket is használtak hajápolásra:
Összegzés
Március vége a tavaszi mezőgazdasági munkák, a húsvéti előkészületek és az időjárásjóslás időszaka volt Kalocsa környékén és az Alföldön. Az emberek figyelték az időjárást, hogy előre megjósolják a termés mennyiségét, és a hiedelmek szerint különféle praktikákkal biztosították a jó szerencsét. A nagytakarítás, a vetés és a hajápolási szokások mind a tavasz érkezéséhez kapcsolódtak, és sok helyen még ma is élnek ezek a hagyományok.
A régi idők népi megfigyelései és babonái jól mutatják, hogy az emberek milyen szoros kapcsolatban éltek a természettel és az évszakok váltakozásával.
Felhasznált források: Bálint Sándor: Népünk ünnepei; Dömötör Tekla: Magyar népszokások; Ortutay Gyula (szerk.): Magyar néprajzi lexikon; Hoppál Mihály – Szemadám György: Jelképtár; Kalocsa környéki népszokások és hiedelmek helyi gyűjtések alapján
Borítóképünk illusztráció (vecteezy.com)
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!