
Katonazenekar és díszelgő alakulat, valamint haditechnikai bemutató kísérte éveken át az egykori kalocsai honvéd alakulatok emlékét ápoló, a valaha az alakulatokban szolgált katonákból szerveződött honvéd hagyományőrző egyesületeknek a magyar honvédelem napja alkalmából tartott megemlékezéseit. Ezek a külsőségek idén elmaradtak, de a szokott helyszíneken most is megtartották megemlékezésüket az ’obsitos’ katonák.
A Kalocsai Honvéd Kulturális Egyesület-Kalocsai Légvédelmi Katonák Hagyományőrző Köre (KAHOKE-KLKHK) a Honvéd és Rendvédelmi Szervek Bajtársi Egyesületével (HORESZBE) együttműködve május 21-én, csütörtökön tartotta meg szokásos honvédelmi napi rendezvényét a Magyar Honvédség megalakulása 178. évfordulója jegyében. Az alkalmon részt vett a Dózsa György Technikum Kollégium diákjainak egy csoportja és dr. Vincze András Polgármester is.
A honvédelmi napon megemlékezést tartottak a magyar honvédelem és a magyar hősök napjáról, valamint Kalocsa városában egykor állomásozott katonai alakulatokról.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Délelőtt tíz órától a Negyvennyolcasok terén, a 48-as emlékműnél kezdődtek a megemlékezések. Az Első Felelős Magyar Kormány szoborcsoportjának megkoszorúzása után, fél tizenegytől a Szentháromság téren, a Magyar Hősök emlékművénél folytatódott, majd újabb helyszínváltás után 11 órától a Csilás parkban a Kalocsa Katonaváros emlékműnél fejeződött be a megemlékezés.
Az utóbbi helyszínen a főszervező dr. Kovács György nyugalmazott ezredes, a KAHOKE-KLKHK elnöke ismertette a néhai kalocsai honvéd alakulatok történetét, Bóna Pál nyugállományú alezredes katonatörténeti kutatásainak eredményeit. A kalocsai alakulatok történetét kivonatosan más ismertettük a Kalocsa Katonaváros emlékmű 2016-os átadásáról szóló cikkünk kapcsán.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A történeti visszaemlékezést követően megkoszorúzták az emlékmű oszlopait, amelyek egy-egy alakulatnak állítanak emléket. Kalocsa város önkormányzata nevében dr. Vincze András alpolgármester helyezett el koszorút az emlékmű lábazatán.
A koszorúk elhelyezésében a Dózsa György Technikum Kollégium diákjai segédkeztek.
Az ünnepség végén a Magyar Takarodó hangjaival emlékeztek meg a már elhunyt bajtársakról, majd az emlékezők egy közös fotó erejéig az emlékmű köré gyűltek, a megemlékezés után pedig egy pohárköszöntőre a közeli pizzériába vonultak.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában Tamás Donát szervezővel beszélgetünk a mai nappal induló, négynapos Pünkösdi Kupáról, amelyet idén 27. alkalommal szerveznek meg.