Az először 1384-ben várossá nyilvánított Árpád kori településen, Solton nemrégiben ünnepelték a város 1997-ben újból elnyert városi rangjának 20 éves évfordulóját. Az eltelt két évtized több tekintetben új lendületet adott Solt fejlődésének, a térségben betöltött szerepe erősödésének, így méltán volt mit ünnepelni és van mire büszkének lenni a soltiaknak. A mindig is fontos útvonalak kereszteződésében lévő város a két évtizedes évforduló alkalmával mindazt bemutatta és felvonultatta, ami miatt Solt a járás északi részének meghatározó gazdasági, közigazgatási és kulturális centruma.
Talán érdemes még egy pillanatra visszatekinteni a dicsőséges múltra, ugyanis Solt terültét a honfoglalás idején Árpád fejedelem foglalta el, majd halála után fiának, a fejedelmi méltóságot is betöltő Soltnak, a település névadójának volt a szálláshelye. Mondhatnánk, ilyen múlttal a hátuk mögött joggal dagadhat a mellük a soltiaknak, ám arra is méltán büszkék lehetnek, amit az újkori városalapítás előtt és az eltelt 20 évben letettek az asztalra.
Ez utóbbinak adta esszenciáját az a nagyszabású programsorozat, amely július 1-jén 18 órakor, a 20 éves évforduló alkalmából megrendezett ünnepséggel ért a csúcspontjára.
Kalmár Pál polgármester és Font Sándor országgyűlési képviselő ünnepi beszédének elhangzását követően a város volt polgármesterei, Németh József, Gaál József ,valamint Miskolczi József helyi vállalkozó, továbbá a testvérvárosok, a németországi Habichswald, a finnországi Kerava, az erdélyi Holtmaros és Csíkdánfalva polgármesterei Kalmár Páltól vették át a jubileumi emlékplaketteket és díszokleveleket.
Természetesen köszöntő beszédből is számos mind a házigazdák, mind a vendégek részéről elhangzott, de ami közös volt bennük: szinte mindenki felelevenítette, bemutatta Solt szépen ívelő fejlődését, azokat a közösen átélt pillanatokat, ami az igazi barátokat összefűzi, az egymás iránti megbecsülést és tiszteletet erősíti.
Hogy ez mennyire így van, azt jól reprezentálta a július 1-jén az Aranykulcs étteremtől a Vécsey kastélyhoz induló felvonulás. A solti mazsorettek és fúvós zenekar vezette tömegben a helyi borlovagok, néptáncosok, hagyományőrző íjászok, sport- és kulturális egyesületek, hagyományőrzők éppúgy ott voltak, mint a testvérvárosi delegációk tagjai és csoportjai. A sor eleje már a több mint 2 kilométerre lévő Vécsey kastély parkjában járt, amikor a városukra büszke soltiak még mindig beálltak a sorba, hogy ezzel is hangsúlyozzák, lokálpatriótából bőven van a városban.
A péntek éjszakai P.Mobil koncert lelkes közönsége sem tágított, a fiatalok is fontosnak érezték, hogy részesei legyenek az ünnepélyes, „soltiak vagyunk, Soltért vagyunk” jelszó nevében megtartott felvonulásnak.
Az eseményhez kapcsolódó kulturális programok között mindenképpen említést érdemel annak a Madaras Lászlónak a fotókiállítása, aki a 20 évvel ezelőtti városlapítási ünnepség eseményeit örökítette meg.
A települési értéktár, benne Révbér pusztának, az autentikus csikós ruhának, nyeregnek, ostornak, a borlovagok öltözetének, a Tételhegyi ásatások tárgyi emlékeinek bemutatásával szintén népes látogatót vonzott.
A jubileumi programsorozat sport eseményei ezúttal persze inkább a barátságról, mint a versengésről szóltak, így aztán nem is soroljuk fel, hogy a szerbiai Temerin, a szlovákiai Marcellháza, Nemesócsa, vagy éppen a budapesti csapatok rúgtak több gólt a solti öregfiúknak.
Solt városának ezúttal kis gratulálunk a jól megszervezett ünnepséghez, és természetesen a 20 éve méltán megszerzett, azóta egyre csak erősödő városi ranghoz!
Beláthatatlan károkat okoz az ötven év után hazánkban megjelent száj- és körömfájás vírus, amely nemrégiben Szlovákiában is felütötte a fejét. Tamás Ferenccel, a Hérkány Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével jártuk körbe a legfontosabb kérdéseket a Fókuszban Podcast első adásában.