Kalocsa város hagyományai szerint az augusztus 20-ai ünnepi képviselő-testületi ülés keretében adják át a város kitüntető díjait, amelyek közül a Kalocsa Város Polgármesterének Kitüntető Díját ebben az esztendőben kiemelkedő tanári munkája elismeréseként dr. Lakatos Istvánné vehette át.
Az ünnepi testületi ülésről, így az összes kitüntetettről már önálló cikkben beszámoltunk. Közülük most a Kalocsa Város Polgármesterének Kitüntető Díja idei letéteményesének, dr. Lakatos Istvánnénak a méltatását ismertetjük.
Dr. Lakatos Istvánné, Zwipp Klára 1936, december 30-án született Kúlán.
Általános iskolai tanulmányait Kúlán, Szegeden, Kunszentmiklóson és végül Kalocsán végezte.
A kalocsai óvónőképzőben szerzett oklevelet 1954-ben.
Felvételt nyert a szegedi Tanárképző Főiskola történelem-ének szakára, ahol 1957-ben végzett, vörösdiplomával.
1957. szeptember elsejétől a volt tanítóképző és gyakorló iskolában kezdett a 12 évfolyamban éneket tanítani. Ekkor az első osztállyal indult a Kodály Zoltán által megálmodott ének-zenei oktatás. Kalocsa az országban az elsők között volt ebben az oktatásban.
1959-ben az ének-zenei képzés önállósodott. Klári néni, 1962-tól igazgatóhelyettesként, 1992-es nyugdíjazásáig az Ének-Zenei Általános Iskolában (ÉZI) tanított, kórust vezetett, dolgozott.
Klári néni nagy szerelme és hivatása a kórusépítés és az énektanítás volt.
Vezetett 100 tagú gyermekkórust az ÉZI-ben, 60 tagú leánykart az Egészségügyi Szakközépiskolában, Kamarakórust a Szent István gimnáziumban a volt tanítványokból és ezzel párhuzamosan egy 30 tagú, felnőttekből álló Városi Kórust is.
Klári néni a 40 év alatt generációkat nevelt fel, növendékeinek száma több ezer, akik rajongással emlékeznek vissza rá, és ahogy a Kék Madár Fesztiválon is látható, visszajárnak hozzá énekelni.
Férjével, dr. Lakatos István bíróval 63 évig voltak házasságban. Három gyermekük is a zenei pályára került, magas beosztásban dolgoznak, nemzetközi hírű zenészek. Tíz unokája közül négy került, vagy készül a zenei pályára, nyolcan egyetemet végeztek.
Növendékei közül a Zeneakadémián és a vidéki egyetemeken számos egyetemi tanár van, így a Zeneakadémián is három tanszékvezető volt a tanítványa.
Olyan tradíciót és hagyományt, iskolát teremtett Kalocsán, hogy hívó szavára, az ország és a világ minden tájáról haza jönnek énekelni a volt növendékek.
Mindenkiből zenét szerető, jó ember lett, ez volt Klári néni célja!
Hit, Család, az Éneklés. Ez határozta meg Klári néni életét, pályáját, mindennapjait.
Itt jelenlévő növendékei is szeretettel és tisztelettel néznek fel rá, az ünnepségen fellépő Kalocsa Kamarakórus alapját is tanítványai adják – hangzott a méltatás, amelyet követően az ünnepi alkalmon közreműködő Kalocsa Kamarakórus egy meglepetés ráadással köszöntötte a díjazottat. Elhangzott: Mendelssohn: Búcsú az erdőtől.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!