A pünkösdi hosszúhétvége bevezető akkordja péntek este a Liszt Ferenc AMI főtéri koncertje volt, amelyet „Májusi muzsika” címmel immár másodszor tartottak meg, egyben villanóképként számot adva az iskola idei tanévben végzett munkájáról.
Tavaly hagyományteremtő szándékkal szerveztek komolyzenei koncertet a Szentháromság térre május 23-ára, ám az időjárás szeszélye folytán az időpontot egy nappal el kellett halasztani. Idén kegyesebb volt az időjárás, az előre meghirdetett időpontban, május 22-én, pénteken délután hat órai kezdettel pompás nyárelői melegben és szikrázó napsütésben élvezhette a több száz fős közönség a Liszt Ferenc AMI növendékeinek és tanárainak közös koncertjét a város főterén felállított színpadnál.
A hangversenyen szóló- és kamaraprodukciók sora várta a zenekedvelő publikumot. A kalocsai zeneiskola évzáró koncertjének is tekinthető alkalmon hangszeres összetételében és az előadott művek korstílusában igen változatos zenei program szórakoztatta az érdeklődőket.
Forrás: Illés György/KALOhírek
A fellépők sorát az iskola legfiatalabb fúvósaiból szeptemberben alakult Small Band kezdte meg, Gruber Tamás vezetésével.
A zenekar Paul Lavender Freedom’s Road, Michael Story Warp Speed és Dragon Dance című műveivel, valamint Michael Sweeney: Power Rock című alkotással örvendeztette meg a hallgatóságot.
Ezt követően Tamás Tibor adta elő orgonán J. S. Bach D-moll toccata és fúga cíímű alkotását, amelyet a világ egyik méltán legismertebb zeneműveként tarthatunk számon.
Harmadikként Gégény Márk és Betlenné Dajkó Ágnes (fuvola), Kocsis Hajnal (cselló), valamint Filus Mónika (zongora) kamaraprodukciója hangzott el, akik a francia barokk korszak egyik jelentős zeneszerzője, Jacques-Martin Hotteterre Szvit I. című művét mutatták be.
A továbbiakban Vivaldi D-moll kettősversenyének első tétele hangzott el Vatai Zoltán és Authné Fuchs Márta (hegedű) előadásában, Csupor Balázs zongorakíséretével.
A következő szám Franz Schubert Katonai indulója volt, amelyet a Szegedi Vántus István Katolikus Zeneművészeti Szakgimnázium, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola 13. évfolyamára idén felvételt nyert Viola-Sztricsevits Zsombor és Csupor Balázs adott elő zongorán.
A folytatásban Répási Balázs (szaxofon) interpretálta Marcel Perrin Cigány szerenádját, Csupor Balázs zongorakíséretével.
Ray Charles örökzöld slágerét, a Hit the road Jack című művet Bedő Csenge játszotta zongorán.
Forrás: Illés György/KALOhírek
Ezt egy énekes produkció követte: Hortobágyi Lilla, Nikli Hanna és Kovács Panna adta elő Frank Wildhorn Jekyll és Hyde című musicaljének egy részletét, a „Sose sírhatsz, ha fáj” című dalt.
Ezután újabb énekes produkció került sorra: Andrew Lloyd Webber Macskák című musicaljéből az „Éjfél” című részletet a Kecskeméti Kodály Zoltán Szakgimnázium magánének szakára idén tavasszal felvételt nyert Sipos Vivien mutatta be.
Még mindig az énekhang kapott főszerepet Hortobágyi Lilla, Kocsis Hajnal közös produkciójában, akik Sylvester Levay Rebecca című musicaljének egy részletét adták elő „Száz sóhaj száll” címmel.
A továbbiakban újabb szóló produkció következett, mégpedig egy igazi modernkori klasszikus: Vangelistől A Paradicsom meghódítása című mű zongoraátiratát Patik Janka szólaltatta meg.
A koncert végén két kamarazenei produkció következett volna, azonban a különböző városok zeneiskoláiban tanító rézfúvós-zenetanárokból szerveződött, Tölgyesi Gergő (trombita, Tataháza), Huzsvay György (harsona, Baja), Szente Alfonz (tuba, Jánoshalma), Maul Péter (kürt, Tolna), valamint Fehérvári István (trombita, Kalocsa, Liszt AMI) alkotta Simply The Brass rézfúvós kvintett izgalmasnak ígérkező produkciója betegség miatt elmaradt.
Forrás: Illés György/KALOhírek
Így az iskola fúvószenekara következett, egyben zárva a fellépők sorát.
A zenekar előadásában négy darab csendült fel: előbb Johnnie Vinson Broadway című darabját adták elő Gruber Tamás vezényletével, majd Jakob de Haan The Blues Factory című opusa szólalt meg Betlenné Dajkó Ágnes vezényletével, ezt Kees Vlak Millenium Song című darabja következett, amelyet szintén Betlenné Dajkó Ágnes vezényelt, akárcsak a koncert zárószámát, Alan Menkentől az Aladdin című zenés animációs fantasy film kísérőzenéjét, amely Paul Jennings átiratában hangzott el.
A kezdeményezés folytatásért kiált, ha pedig jövőre is megtartják ezt a koncertet, aminek pillanatnyilag nem látjuk akadályát, akkor azzal városunk újabb szép zenei hagyománya szökkenhet szárba.
A Fókuszban Podcast legújabb adásában Tamás Donát szervezővel beszélgetünk a mai nappal induló, négynapos Pünkösdi Kupáról, amelyet idén 27. alkalommal szerveznek meg.