Szendrei Imre kalocsai származású zongoraművész emlékére és tiszteletére 19 évvel ezelőtt rendezték meg első alkalommal a Bács-Kiskun megyei zongoristák találkozóját, amelyet – a tavaly a járvány miatt elmaradt alkalom kivételével – azóta is minden évben megtartanak. Ebben az évben november 13-án, múlt hét szombatján tartották meg a zeneiskolai keretek közt zongorázni tanuló diákok legjobbjainak megyei seregszemléjét, amelyhez kapcsolódóan megkoszorúzták a Kalocsán született zongoraművész szülőházát.
A legutóbbi, tavalyelőtti találkozóról is olvashattak portálunkon, ahogyan az egy évvel korábbi, 2018-as alkalomról is írtunk. A Liszt Ferenc AMI honlapján a találkozót szervező Szendrei Imre Alapítvány oldalán a találkozóról ezt olvashatjuk:
Ez nem verseny, hanem találkozó, és azt szeretnék, hogy igazi találkozó legyen, melynek legfontosabb célja a fiatal tehetségek felkarolása, és számukra egy rangos szereplési lehetőség biztosítása, valamint egy megyei szintű megmérettetés, ahol mindenki megismerheti a többiek munkáját, ezzel tapasztalatokat és élményeket szerezhet.”A gyerekek teljesítményét – véleményét szóban is kifejtve – háromtagú, szakmai zsűri értékeli, amelynek munkájában az elnök, dr. Dombiné dr. Kemény Erzsébet főiskolai tanár és Lozsányi Tamás, a szekszárdi Liszt Ferenc AMI tanára a kezdetek óta részt vesz, így sok gyerek fejlődését követni tudják. A bíráló testületet tagja még mellettük Francsics Ildikó Anikó, a Bátaszéki Kanizsai Dorottya Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tagintézmény-vezetője.
A felkészítő tanárok számára egyre nagyobb kihívás a folyamatosan növekvő színvonalhoz fejleszteni a növendékeket.
A TALÁLKOZÓ ALKALMÁT ARRA IS MEGRAGADJÁK A SZERVEZŐK, HOGY MEGKOSZORÚZZÁK A NÉVADÓ ZONGORAMŰVÉSZ SZÜLŐHÁZÁT.
Büszkék vagyunk rá, és nagyon örülünk, hogy ily módon az ő nevét tovább tudjuk vinni, és meg tudjuk ismertetni a gyerekekkel a munkásságát”– nyilatkozta a találkozó kapcsán Vízi Melinda zongoratanár, szervező.
Az első alkalmon 5-6 iskola zongorista növendékei vettek részt. Azóta a megmérettetés alaposan kinőtte magát:
IDÉN A JÁRVÁNY ELLENÉRE IS ÖSSZESEN 12 ISKOLA VETT RÉSZT A TALÁLKOZÓN:
A 12 iskolából 26 felkészítő tanár által felkészített, összesen 60 tanuló vett részt a találkozón, amelyen a diákok öt korcsoportban indulhatnak, de nem az életkor, hanem az iskolai előmenetel, a zenetanulásban eltöltött évek szerint. Az első korcsoportba az előképzősök mellett az első-második és harmadik osztályosok szerepelnek, a felsőbb korcsoportok két-két zeneiskolai osztály növendékeit vonultatják föl. A résztvevők közt vannak olyanok is, akik az első korcsoporttól kezdve a zeneiskolai tanulmányaik befejezéséig folyamatosan részt vettek.
A gyermekek két-két darabbal készülnek, amelyekre a megkötés csupán annyi, hogy a megadott időkeretet nem léphetik túl, amire szervezési okokból van szükség, emellett előírás, hogy a két darabnak karakterében, stílusában különbözőnek kell lenniük. A felsőbb korcsoportokban elvárás továbbá, hogy egy-egy Liszt, illetve Chopin darabot eljátsszanak, megemlékezve arról, hogy Szendrei kétszeres Chopin- és Liszt-díjas zongoraművész volt.
AZ IDEI TALÁLKOZÓ ÜNNEPÉLYESSÉGÉT EMELTE, HOGY ANNAK KERETÉBEN A NÉVADÓ MŰVÉSZ SZÜLETÉSÉNEK 95. ÉVFORDULÓJÁRÓL IS MEGEMLÉKEZTEK.
A találkozót november 13-án reggel fél nyolckor a Kamarateremben Fehérvári István iskolaigazgatóval közösen dr. Filvig Géza polgármester nyitotta meg. Miután köszöntötte a résztvevő diákokat, felkészítő tanáraikat és szüleiket, fölidézte, hogy néhány hete a városunkban több alkalommal koncertezett Liszt Ferenc születésének 210. évfordulójáról is színvonalas és nagy érdeklődéstől kísért koncerttel emlékeztünk meg, amelyet ugyanott tartottak.
A gyermekkori zenei élmények meghatározóak, és igazán jó személyiség- és szemléletformáló erővel bírnak, ezért is lényeges, hogy minél több gyermek tanuljon zenét, és kerüljön kapcsolatba a művészettel.”
A ZENE EGYETEMES NYELV, A VILÁG BÁRMELY TÁJÁN ÉLŐ EMBER MEGÉRTI, HATÁSSAL VAN RÁ.
- hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve, nem csak kulturális élményt ad a hallgatóságnak, hanem évszázadok óta a közönséget összetartó erő is egyben, ahogyan a zeneiskola is közösségteremtő és megtartó jelentőséggel bír.
A polgármester végül köszönetet mondott a Liszt Ferenc AMI összes tanárának az évről évre fáradhatatlanul végzett munkájáért, amellyel a kalocsai és környékbeli gyermekek művészeti fejlődését segítik, a résztvevő diákoknak pedig sok sikert kívánt az aznapi megmérettetéshez, és gratulált az idáig vezető szorgalmas, kitartó munkához.
Ne feledjétek, aki ma itt van, már mind győztes!”
A továbbiakban a zene vette át a szót, a diákok számot adtak az éves munkájukról, és meghatározó, örök élménnyel gazdagabban térhettek haza fárasztó, de rendkívül tartalmas nap végén.
A kalocsai tanulók eredményei
1. korcsoport:
2. Korcsoport:
3. korcsoport:
4. korcsoport:
A diákokat (betűrendben) Csupor Balázs, Felnagyné Geri Emese, Filus Mónika, valamint Vízi Melinda tanárok készítették föl.
A zongoristák találkozójának megszervezését támogatták:
Bajai Tankerületi Központ, Bazsó Húsbolt (Kalocsa), e-Zene Hangszerbolt (Kecskemét), Kalocsai Városi Televízió, Kalocsa Város Önkormányzata, Karamell Sütő Kft. (Kalocsa), Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete Bács-Kiskun Megyei Bizottsága, Nek-Tár Kft. (Kalocsa), Német Nemzetiségi Önkormányzat (Kalocsa), Orosházi László (Kalocsa), SZO-LÁ-RI’S Hangszerüzlet (Kalocsa), Zenevilág Művészeti Alapítvány (Baja).
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!