Az új pszichoaktív anyagok a jogi szakmát is kihívások elé állították, hiszen az újabb formulákat tervező és legyártó vegyészek mindig egy lépéssel az adott molekulát tiltólistára tevő hatóságok előtt járnak egy lépéssel. Ezért a BTK-ban külön tényállást definiáltak, ez az új pszichoaktív anyaggal visszaélés. Ez ugyan ad eszközöket a bűnüldözőknek, de e szerek hatékonysága, olcsósága és veszélyessége miatt ennek ellenére is súlyos társadalmi veszélyeket hordoz. Ezekre irányította rá a figyelmet újra roma aktivisták egy csoportja, akik novemberben petíciót adtak át a kalocsai rendőrségnek, határozottabb fellépést sürgetve, amire – megkeresésünkre a vármegyei rendőrség sajtóosztálya válaszolt.
Már 2017-ben is sajtóvisszhangot kapott a szintetikus drogoknak a kalocsai cigányság körben való rohamos terjedésének kérdése. Az akkor ’zsálya’, a változó forgalomba hozatal és kiszerelési szokások nyomán újabban – kristály néven futó szerek terjedését a 168 Óra karolta föl, amit most kalocsai cigány aktivisták egy csoportja újra fölvetett, amikor tavaly november 9 délutánján petíciót kíséreltek meg átadni a Kalocsai Rendőrkapitányság vezetőjének, a kalocsai cigányság körében elterjedt és köztük halálos áldozatokat is szedő, a fogyasztókat bűnöző életmódba sodró kábítószerek elleni határozottabb fellépés érdekében.
A civilek hangadója a közéleti szerepvállalásáról is ismert Sztojka Katalin volt, a mellette állók pedig elmondásuk szerint az új pszichoaktív szerek terjedését személyesen is megszenvedték – egyikük fia például néhány éve lett öngyilkos, és az apa biztosra veszi, hogy a szerhasználat sodorta e végzetes döntésbe, mások iskolájukat, munkahelyüket feladó hozzátartozóikért aggódtak.
A petíciót akkor nem sikerült átadniuk, mivel annak címzettje, a kalocsai rendőrkapitány házon kívül tartózkodott, kijelölt helyettesítőjének pedig nem kívánták átadni követeléseiket, de úgy tudjuk, később sor került a petíció átadására.
A demonstrálók szerint a „kristály” az utóbbi években rohamosan terjed főleg a cigány fiatalok, de nemcsak a fiatalok körében. Úgy vélik, hogy ennek a folyamatnak nagyon súlyos következményei lesznek, nemcsak a szerhasználattal érintett kisebbségiek és közvetlen környezetük számára, hanem a többségi társadalomra nézve is, mivel
A „KRISTÁLY” TÖMEGES HASZNÁLATA MIATT EGZISZTENCIÁLIS CSŐDBE JUTÓ RÉTEGEK BŰNÖZÉSBŐL FOGJÁK ELŐTEREMTENI AZ ÚJABB ÉS ÚJABB ADAGOKRA VALÓT.
Amint a kalocsai rendőrkapitányság előtt a petíciót átadó, háromtagú delegációra várva fogalmaztak, ebben a súlyos helyzetben
a rendőrség nem tesz semmit,holott szerintük könnyűszerrel ki lehetne deríteni, hogy kik az ellátók.
Ennek némileg ellentmond, hogy az egyik nagy port felverő miskei eset nyomozati szakaszának lezárásáról épp néhány hete adtunk hírt, 2021-ben egy kalocsai kristályárus pár lebukásáról írtunk, 2020-ban pedig egy kalocsai szállal is rendelkező, új pszichoaktív anyagot terjesztő hálózat felgöngyölítése került címlapra - hogy csak a legismertebb eseteket említsük.
MEGKÉRDEZTÜK A BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG SAJTÓOSZTÁLYÁT IS, HOGY MIT MUTATNAK A NYOMOZATI TAPASZTALATOK AZ ÚJ PSZICHOAKTÍV ANYAGOKKAL VALÓ VISSZAÉLÉSEK VONATKOZÁSÁBAN.
Az „új pszichoaktív anyagok”, hétköznapi nevükön dizájner (designer) drogok – mint a ’kristály’, a ’zsálya’, a ’herbál’ (…) – közös jellemzője, hogy szintetikus úton állítják elő őket, és a formulák folyamatos módosításával kerülik ki a kábítószer-ellenes szabályokat. Ezáltal az újabb variánsokat gyakorlatilag a fogyasztókon tesztelik, sokszor súlyos rövid- és hosszútávú mellékhatásokkal, esetenként halálos kimenetellel. Az előállításuk ugyanakkor rendkívül olcsó, a hatásuk pedig akár sokszorosa is lehet a hasonló hatású természetes hatóanyagoknak, ami által gyors hozzászokást okozhatnak, és erős függőséget alakíthatnak ki, gyors leépülést vonva maguk után nem beszélve a kiszámíthatatlan hatásokról, a katatóniától a dührohamokig. A hazai szabályozás az „új pszichoaktív anyagok” fogalmának bevezetésével vette föl a harcot tudatmódosító szerek e virulens kategóriájával szemben, amellyel kapcsolatos visszaéléseket a BTK. a kábítószerekre vonatkozó szabályoktól elkülönítve, önálló fejezetben tárgyalja.A rendőrség a szerkesztőségünknek kérdéseinkre adott válaszban elzárkózott attól, hogy az új pszichoaktív anyagok terjedésének etnikai vonatkozásairól nyilatkozzanak, hiszen ilyen nyilvántartást nem vezetnek, adatvédelmi, személyiségjogi okokból nem is tehetnék, és módszerük sincs az elkövetők etnikai hovatartozásának megállapítására.
Azt viszont
HATÁROZOTTAN ELUTASÍTOTTÁK, HOGY NEM TENNÉNEK SEMMIT A KÁBÍTÓSZER OKOZTA PROBLÉMÁK MEGELŐZÉSÉRE ÉS VISSZASZORÍTÁSÁRA.
Egy portálunknak név nélkül nyilatkozó addiktológus szakember ugyanakkor megerősítette, hogy
A PRAXISÁBAN TAPASZTALT ESETSZÁMOK ALAKULÁSA IGAZOLJA AZ ÚJ PSZICHOAKTÍV ANYAGOK ROHAMOS TERJEDÉSÉT.
Azt is megerősítette, hogy
AZ ÉRINTETTEK KÖZT FELÜLREPREZENTÁLTAK A ROMA KÖTŐDÉSŰ BETEGEK.
A rendőrség felderítő és megelőző tevékenységének bemutatására a rendőrség a következőket közölte:
A 2023. évi roma közmeghallgatáson is szóba került a „kristály” ügye, mivel a Cigány Nemzetiségi Önkormányzatot is olyan kritikák érték, hogy bár tudnak a problémáról, nem tesznek ellene semmit. Ott Korsós Margarett képviselő szintén visszautasította e vádakat, mondván, drogprevenciós alkalmakat, előadást, fórumot szerveztek, amelyeket az érintettek körében is népszerűsítettek.
A RENDŐRSÉGI TÁJÉKOZTATÁSÁT KÉRTÜK A FELDERÍTÉSI STATISZTIKÁK VONATKOZÁSÁBAN IS.
A tájékoztatás szerint új pszichoaktív anyaggal való visszaélés miatt Kalocsai Rendőrkapitányságon 2018–2022. években az alábbiak szerint alakult a büntetőeljárások és a vádemelésre átadott ügyek száma:
regisztrált bűncselekmények |
Adott évben vádra küldött ügyek száma |
|
2018. |
7 |
3 |
2019. |
2 |
1 |
2020. |
2 |
0 |
2021. |
7 |
7 |
2022. |
4 |
6 |
Ennek alapján az ismertté vált esetek számát tekintve különösebb tendencia nem látható, csupán annyi, hogy már öt éve is jelentős számú ügy került a hatóság asztalára.
Az eredményesen, vádemelési javaslattal zárt ügyek tekintetében viszont a tavalyi és a tavalyelőtti év volt erősebb, amiben közrejátszhat, hogy egyes esetek hosszabban elhúzódhatnak, így nem a felderítés évében kerülnek át az ügyészséghez.