Itt találod az összes cikket a „Megemlékezés” témában!
Kalocsai katonai hagyományőrzők idén is megtartották a doni katasztrófa hősi halottai, áldozatai előtt tisztelgő emléktúrájukat, ahogyan a korábbi években, most is több hadsereg korabeli egyenruhájában és fegyvereivel fölszerelve.
Kevés Kalocsához hasonló kisváros van, amely büszkélkedhet olyan hírességgel, mint a XX. századi képzőművészet kiemelkedő alakja, akiről most utolsó lakóhelyén, Csepelen szobrot állítottak. A szobrot születésének évfordulóján, múlt hétfőn leplezték le ünnepélyes keretek közt, a szintén most avatott, róla elnevezett emlékparkban.
A reggeli szentmisét követően a doni emlékműnél lesz koszorúzással egybekötött megemlékezés. Beszédet mond: Simon Zoltán önkörmányzati képviselő.
December 6-án, pénteken, a tüzérek védőszentje, Borbála napjához, illetve Gábor Áron születésnapjához közeli napon két helyszínen emlékeztek meg Kalocsán a Tüzér fegyvernemről, és minden magyar tüzérek példaképéről, a ’48-as szabadságharc hőséről, Gábor Áronról.
Megható, nehezen szűnő tapssal kísért pillanatok voltak, amikor a fenntartó nevében Dr. Meszlényi Rózsa alapító rektor munkáját köszönték meg. A prezentációkból kimondatlanul is kirajzolódott, hogy kimagasló célok eléréséhez kimagasló személyiségek kellenek.
Az ’56-os emlékparkban tartott koszorúzás és gyertyagyújtás előtt és Kállai Sándor szavalata után Schmidt Rajmund önkormányzati képviselő mondott megemlékező beszédet.
November 1-jén, mindenszentek napján délután négy órai kezdettel, verőfényes őszi időben, tartott közös gyertyagyújtó rendezvényen városunk képviselő-testületének számos tagja is megjelent.
Az ’56-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója tiszteletére városunk hagyományai szerint az egykor politikai foglyok fogva tartását szolgáló börtön falán elhelyezett dombormű, illetve az épület sarkán álló Szabadulás Kútja mellett tartották meg a városi megemlékezést, amelyen Kalocsa új, október elsejével hivatalba lépett polgármestere mondott ünnepi beszédet.
A tragédiáról értesülve VI. Pál pápa is részvétét nyilvánította 1964. november 5-én. A tragikus baleset rányomta bélyegét az október 29-i és november 1-jei érseki beiktatásra és székfoglalásra is.
Tizennyolc órától ünnepi szentmisére várják a kalocsaiakat a Nagyboldogasszony főszékesegyházba.
A Kalocsai Légvédelmi Katonák Hagyományőrző Köre a Csilás parki koszorúzás után az E.T. Pizzériában közös ebéddel és múltidézéssel emlékezett.
Az aradi vértanúk tiszteletére Kalocsa Város Önkormányzata nevében dr. Bagó Zoltán polgármester, Turi Tibor önkormányzati képviselő és Dr. Kiss Csaba jegyző közösen helyezett el koszorút a szoborcsoport talapzatán, majd az egybegyűltek virágokkal, mécsesekkel, főhajtással tisztelegtek a nemzet emlékezetében örökkön élő hősök előtt.
Az eseményen 17 emléklapot osztottak ki – részben posztumusz – olyan honfitársaink számára, akik elszenvedték ezt a diktatórikus és igazságtalan nehéz időszakot Bács-Kiskunban.
Immár többéves hagyomány szerint több helyszínen tart megemlékezést a 15. Kalocsa Légvédelmi Rakéta- és jogelőd Légvédelmi Tüzérezred magalakulása 62., valamint felszámolása 27. évfordulója alkalmából, az ezred hagyományait gondozó és megalakulásának 23. évfordulójához érkezett (KLKHK).
A hagyományőrzők a mohácsi csata évfordulójára érkeznek majd a sorsfordító csata helyszínére. Szerda éjszaka a Meszes Beachen vertek tábort, és egy éjszakát töltöttek ott.
Szent István király napja a keresztény magyar államalapítás, a Magyar Állam ezeréves folytonosságának ünnepe. Magyarország születésnapja! Isten éltessen sokáig Magyarország!
Az idei megemlékezésen az Ombudsmani Hivatal és a Belügyminisztérium is képviseltette magát. Az alkalmat délután „roma platform”– kerekasztal beszélgetés – egészítette ki egy országos program nyitányaként, illetve a Városházán is folyt egyeztetés aktuális kérdésekről.
Kalocsa katonavárosi múltját jelzi, hogy már a bajtársi találkozóknak is több évtizedes hagyománya van. A múlt hétvégén az itteni tartalékos tiszt- és hivatásos tiszthelyettes képző központ hallgatói közül látogattak el többen városunkba – az esemény kapcsán Bóna Pál foglalta össze a kalocsai honvédképzés történetét.
Társadalmi adakozás után 1920. május 11-én exhumálták a holttesteket és díszsírhelybe temették őket. 1922. június 25-én, a Jézus Szíve búcsú napján a jezsuita rendház falán emléktáblát avattak.
Városunk zsidósága elhurcolásának évfordulója a holokauszt kalocsai áldozatainak emléknapja. Kalocsa Város Önkormányzata kedd délután hat órai kezdettel az egykori zsinagóga melletti emléktáblánál tartott megemlékezést.
„Ami több mint 100 éve történt, az nem tárgyalás volt, hanem diktátum, büntetés, amit a háború elvesztéséért mértek ránk.”
Folytatódott Kalocsán az egykor itt szolgált honvédalakulatok emlékét őrző szervezetek hagyománya, amely szerint több helyszínen koszorúzással emlékeznek a daliás időkről, miközben a fiatalság felé is igyekeznek nyitni – idén az utóbbi években látottaknál nagyobb sikerrel.
Ragyogó napsütésben 10 órai kezdettel a Negyvennyolcasok terén tartották meg Kalocsa város rendszerváltozás óta tartó időszaka egyik legnagyobb szabású ünnepi megemlékezését.
A hagyományokat követve a nemzeti ünnep előestéjén a felvonulók megkoszorúzták Petőfi és Kossuth szobrát a Negyvennyolcasok terén, majd a Viski Károly Múzeumba visszatérve negyvennyolcas vacsorán vettek részt.
A városháza dísztermében 9:00 órakor kezdődik az ünnepi képviselő-testületi ülés, amelynek legfőbb mozzanata, hogy díszpolgárrá avatják Elekes Enikő junior Európa- és világbajnok birkózót.
Az ’56-os emlékparkban tartott, koszorúzással és mécsesgyújtással egybekötött alkalmon Pécsi Vivien önkormányzati képviselő mondott megemlékező beszédet.
Múlt hétvégén volt a holokauszt nemzetközi emléknapja. Ennek kapcsán méltó, hogy az áldozatok mellett azokról is megemlékezzünk, akik a túlélőket segítették átvészelni a vészkorszakot. Közéjük tartozott Illés István kalocsai tanító, aki mellett bár túlélők tanúskodtak, mégis csak kevesen emlékeznek rá és tetteire. E cikkben fölidézzük, mit tett a kalocsai mellett a kiskőrösi és kiskunhalasi zsidókért, és miként hálálták ezt meg neki.
Hétfőn volt a magyar kultúra napja – ennek tiszteletére a Művelődési Ház folyosóin fotó- és képzőművészeti kiállítás nyílt, beszédet mondott: Csikós Marianna könyvtárvezető, Betlenné Dajkó Ágnes zenepedagógus és zenekarvezető, valamint Kissné Szücs Anita illusztrátor. Utána a Kamarateremben a Simply the Brass Quintett adott koncertet.
Az egyik legmagasabb, a kalocsai járásban ritkaságszámba menő díjjal elismert festő munkásságára, a megemlékezés jelentőségére figyelemmel az eseményről részletesebben is beszámolunk.
Többéves hagyományt folytattak a kezdeményező, Thiesz János és társai, amikor az urivi áttörés 81. évfordulóján több mint 30 kilométeres, korhű ruházatban és felszereléssel teljesített tereptúrával emlékeztek a magyar hadászat egyik legsúlyosabb tragédiájára.
Január 11-én, csütörtökön, halálának 44. évfordulóján emlékeztek meg a Kossuth-díjas festőművészről.
Ebben a hónapban is kiváló programokkal várja a látogatóit a Kalocsai Tomori Pál Városi Könyvtár!
A doni katasztrófa egyik „tanulsága” ma is érvényes – mi magyarok, csak magunkra számíthatunk.
Január 14-én, vasárnap tartják városunknak az áldozatok előtt tisztelgő megemlékezését.
Hatodik alkalommal tartották meg a BEOSZ-DAR rakéta-tüzér fegyvernemi napját, két helyszín felkeresésével. Megkoszorúzták a Széchenyi lakótelepen Gábor Áron mellszobrát, majd a Csilás parki Kalocsa Katonaváros emlékhelyen a kalocsai tüzérség történetét és az egykori bajtársak emlékét idézték föl.
1956. november 4-én rohanták le a szovjet csapatok hazánkat, szövetségben az áruló Kádárral és „Ideiglenes Kormányával”, amit a legyőzhetetlen túlerő elleni véres szabadságharc, majd a könyörtelen megtorlás követett. Ezek hőseire és áldozataira emlékezve koszorúzták meg Kalocsán az ’56-os emlékkövet. Beszédet mondott: Körmendy Szabolcs.
Nekünk, hívő embereknek az élet egy felkészülés egy másik életre, amely életnek tanúja a föltámadt Krisztus. Krisztus föltámadt, legyőzte halálával a halált, és a sírban lévőknek életet ajándékozott. Így menjünk szeretteink sírjához!
Több kalocsai vonatkozása is van a Heves vármegyében ma, pénteken tartott egész napos rendezvénynek. A kalocsai Schöffer Gyűjteményről annak vezetője, Budai Viktória szól majd, de szerepel az előadók közt a jeles szobrász, grafikus fia, Dargay Marcell is, ki zongorajátékával is hozzájárul majd a konferencia sikeréhez. Megkaptuk az előadások rövidített leiratát!
„Ha hűek akarunk maradni 56 üzenetéhez, akkor mindent meg kell tennünk azért, hogy hazánkat, nemzeti érdekeinket minden körülmények között és mindennel szemben megvédjük.”
Ünnepi műsort a kalocsai Szent István Gimnázium 11.A osztálya fog adni. Közreműködik: a Kalocsai Fúvószenekar. Délután: mise hazáért a Nagytemplomban.
Pénteken délután három órai kezdettel tartották Kalocsa Város Önkormányzatának hivatalos megemlékezését, amelyen a Belvárosi Általános Iskola diákjai adtak műsort, beszédet mondott: Illés Péter, az Eperföldi Általános Iskola igazgatója.
Sajnos egyre kevesebben jönnek a megemlékezésre, mert az egykori csapat elhalálozás miatt fogyatkozik.
Kalocsa emblematikus honvédalakulatáról a Csilás parki katonavárosi emlékműnél emlékeznek meg pénteken.
Városunk vezetői és vendégei, valamint néhai dr. Márkus Ferenc egykori munkatársai, tisztelői, barátai és családtagjai jelenlétében Gáll Tibor, a Paprikakutató Intézet jelenlegi vezetője idézte föl a számos paprikafajta atyjaként tisztelt kutató szakmai életútját.
Augusztus 29-én koszorúzással és szentmisével emlékeztek a mohácsi csata, valamint Tomori Pál kalocsai érsek halálának 497. évfordulóján.
Augusztus 20-a az egyik legősibb magyar ünnep, Szent István király napja, a keresztény magyar állam megalapításának, a magyar állam fennállásának emléknapja. Hagyomány, hogy ezen a napon városi megemlékezést rendez Kalocsa önkormányzata. A vasárnap délelőtt a Szent István szobornál tartott ünnepségen Filvig Géza polgármester mondott ünnepi beszédet.
Az új roma közösségi ház emlékfalként megújult kerítést is fölavatták, az arra visszahelyezett emléktáblát meg is szentelték a tegnap, szerdán délután hat órai kezdettel a náci üldöztetésnek áldozatul esett cigányok emlékére tartott megemlékezésen.
A hagyományok jegyében ünnepi testületi ülésen adják át idén is a városi kitüntető díjakat, majd utána következik a Szent István ereklyéjének jelenlétében celebrált szentmise, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban.
Az 1919 júniusán történteket Romsics Imre, a kalocsai Viski Károly Múzeum igazgatója foglalta össze. Az egykori jezsuita rendház falán található emléktáblánál az önkormányzat küldöttei koszorút, az emlékezők virágokat helyeztek el az áldozatok tiszteletére.
Ivan Antunović – Antunovich János – püspök, a környékbeli horvátság pártfogója mellszobrát vasárnap este a hat órai szentmise után leplezték le az Érsekkertben, a park bejáratának közelében.
Simon Zoltán: Minden nap törekednünk kell arra, hogy közösségeinkben ne jelenjen meg a kirekesztés, a gyűlölet és a közömbösség!
Buzogány Szabolcs: Életem talán legcsodálatosabb, élménye, leggyönyörűbb büszkeségérzése akkor töltötte be szívemet, amikor először testvérem állampolgársági eskütételén lehettem ott, ezután következett az enyém és a többi családtagomé.
Kalocsa Város Önkormányzata idén is megemlékezést tart az Asztrik téren, az Országzászlónál a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából. Az eseményen ünnepi beszédet mond Buzogány Szabolcs István, a Kalocsai Eperföldi Sportiskolai Általános Iskola tanára.
Ne feledjétek, gyermeknap alkalmából Kalocsán és a környező településeken számos programlehetőség várja a kisebbeket és nagyobbakat!
A koszorúk elhelyezése és a főhajtás után a résztvevők népszerű katonaindulók dallamaira vonultak át a Sétálóutcába.
25 év hosszú idő, de az emlékek nem halványodnak. Sokan emlékeznek a tanítóra, de talán legtöbben azok vagyunk, akiket a hagyomány, a néptánc szeretetével „fertőzött meg”, akiknek a lába még ma is őrzi a kalocsai mars ritmusait, akik nála, vele, tőle tanultunk kitartást, emberséget, fegyelmet.
Városunk hagyományait követve a Negyvennyolcasok terén tartotta meg koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezését március 15-én délelőtt a kalocsai önkormányzat. Műsort a Nebuló EGYMI diákjai adtak, beszédet mondott: dr. Körmeny Szabolcs önkormányzati képviselő.
A kalocsai Liszt Ferenc AMI gordonkatanárát pénteken kísérték örök nyugalomra.
Az egyetlen ismert Petőfi sírversnek és az eredeti sírkőnek a múzeum udvarán emléksarkot rendeztek be. Az ünnepélyes avatót március 15-én délelőtt tartották. Ünnepi műsort a Belvárosi Általános Iskola tanulói adtak. Köszöntőt mondott dr. Filvig Géza polgármester. A sírkő és a vers történetét Romsics Imre múzeumigazgató ismertette.
A Kalocsai Múzeumbarátok köre többéves hagyományát követve az ünnep előestéjén, március 14-én, kedden délután hat órai kezdettel tartotta meg ünnepségét, amelynek keretében fáklyásmenettel, koszorúzással, kulturális műsorral és ’48-as vacsorával tisztelegtek a forradalom emléke és vívmányai előtt.
Kalocsa Város Önkormányzata koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tart március 15-én a Negyvennyolcasok terén az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. Ünnepi műsorral készülnek a Nebuló EGYMI tanulói.
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre fáklyás felvonulásra invitál mindenkit!
A részvétel díjmentes.
Péntek délután négy órai kezdettel az ’56-os emlékparkban tartották a kalocsai önkormányzat megemlékezését a kommunizmus áldozatainak emléknapján. Beszédet mondott: Schmidt Rajmund önkormányzati képviselő.
A Kovács Norbert kalocsai szobrászművész készítette emléktáblát az alkotó és Pécsi Vivien önkormányzati képviselő avatta föl múlt csütörtökön.
„Ez a költemény a magyar hazafias líra több százados vonulatának összefoglalója, amely az egész magyar sorsot magába sűríti.”
Az első ilyen menet 2017-ben volt, akkor még egyetlen személy, a dunapataji származású, Kalocsán élő Thiesz János tiszteletadásaképp. Azóta akár fagyott, akár esett, akár fújt, minden évben megismételte a túrát, de immár többedmagával.
A kerek évfordulón idézzük fel, hogy miként jutott a megsemmisülés sorsára a 2. Magyar Hadsereg! A történelmi tényeket dr. Kovács György nyugalmazott honvéd ezredes doni megemlékezésen elmondott beszéde nyomán ismertetjük.
Városunk hagyományai szerint szentmisével, majd a megemlékezéssel és koszorúzással emlékezett Kalocsa.
A táblát maga az alkotó, Kovács Norbert szobrász avatja fel, Pécsi Viviennel, a Kulturális és Szociális Bizottság elnökével.
Szentmise után Benedek György szobrászművész emlékművénél tart megemlékezést Kalocsa Város Önkormányzata, melyen ünnepi beszédet dr. Kovács György ny. ezredes mond - ezt követően koszorúzás és emlékmécses gyújtásra invitálják a lakosságot.
„Köszöntöm Önöket az új év első napján, amely legtöbbünk számára nem csak egy napot, de egy új kezdetet is jelent. Kinek új fogadalmat, kinek új terveket vagy célkitűzéseket, amit a 2023-as évben megvalósíthat majd. Mindig reményekkel telve állunk az újév küszöbén, bizakodón, ez az év majd jobb és szebb lesz, mint az előző esztendő!”
Közreműködik a Kalocsai Kamarakórus, a Mezei Virágok Népdalkör, Klippel András és a Nagypalibi együttes.
November 4-én volt épp 66 éve annak, hogy a szovjet csapatok inváziót indítottak hazánk ellen, hogy letörjék a magyar szabadságtörekvéseket. Kalocsa városa tegnap este 5 órai kezdettel tartotta megemlékezését.
A hagyomány szerint a börtön sarkánál tartotta meg október 23-i ünnepségét a kalocsai önkormányzat, ahol a Belvárosi Általános Iskola tanulói adtak műsort, az alkalom ünnepélyességét a Kalocsai Fúvószenekar közreműködése emelte, ünnepi beszédet Dr. Mák Kornél, a Bács Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke mondott.
Öregcsertőn született pap Nándorfehérvár 1456 című oratóriumát 1956 október 22-én mutattak be Pesten, a belvárosi templomban.
Koszorúzási szándékukat október 19-ig szükséges jelezni.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 13 katonai vezetője Aradon, Batthyány Lajos miniszterelnök Pesten 173 éve e napon halt mártírhalált. Városunk hagyományai szerint a Negyvennyolcasok terén tartottak megemlékezést és koszorúzást.
Kalocsa Város Önkormányzata megemlékezést tart az aradi vértanúk emléknapja alkalmából a Negyvennyolcasok terén. Az ünnepi műsor a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola Belvárosi Általános Iskolájában lesz.
Az eseményen jelen volt Bozó Tibor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnöke, aki Dr.Bábel Balázs érsekkel együtt koszorúzott.
A városi ünnepségen részt vett Font Sándor országgyűlési képviselő is, ünnepi beszédet mondott dr. Filvig Géza, Kalocsa város polgármestere.
Tegnap este hét órai kezdettel tartották városunk megemlékezését a náci rezsim, a deportálások és haláltáborok cigány áldozatainak emlékére és tiszteletére. A megjelenteket köszöntötte Sztojka István, a cigány Nemzetiségi önkormányzat elnöke, megemlékező beszédet mondott Simon Zoltán alpolgármester.
A szónok a történelmi tények számbavétele mellett a jövőbe vetett hittel beszélt Magyarország és Szerbia, az anyaország és a vajdasági magyarság, Kalocsa és Kúla mind harmonikusabb és gyümölcsözőbb együttműködéséről.
Katonai tiszteletadás mellett, katonazenekar közreműködésével és a Dózsa György technikum rendészeti szakos tanulóinak részvételével tartották meg a magyar hősökről, a magyar honvédelem daliás időszakairól és fájdalmas veszteségeiről és Kalocsa katonavárosi múltáról való megemlékezést a honvédelmi nap keretében.
Ahogy másfél évszázadon át, ezt a hivatást ma is csak az állhatatosság, önfeláldozás, a bátorság eszméjének jegyében lehet teljesíteni, melyeket a tűzoltók számára Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje testesít meg.
Áldott, lelki megújulást hozó ünnepet mindenkinek!
„Nekünk észen kell lennünk itt a Kárpát-medencében, a birodalmak hadi útkereszteződésében! Mifelénk elég egyetlen megingás, elég egy felelőtlen politikustól a háborúval kapcsolatos összevissza beszéd, elég egy félre csúszott választási eredmény, és annak következtében létrejövő ügyefogyott kormány, és már úszik is minden, amiért annyit, de annyit dolgoztunk az utóbbi években. Elég csak egyszer rossz irányba fordulni, és oda a magyar szabadság.”
„Ne feledjük azt sem, hogy az áldozatok nem csak azért erősebbek hóhéraiknál, mert többen vannak, hanem azért is, mert az ő sírjukra valaki mindig visz virágot.”
A kultúra embereket összekötő szellemi erő, és nemcsak a művészet vagy a tudomány tartozik bele, hanem akár a parasztember tudása a földről. A kultúra napja akkor válik igazi ünneppé, ha felelősséget vállalunk és felelősséggel bánunk a ránk hagyott kulturális örökséggel.
Az Eperföldi templomban az áldozatok emlékére mutatták be a reggel fél tízkor kezdődött szentmisét, majd a templom előtti téren, a Doni áldozatok emlékművénél tartottak megemlékezést és koszorúzást katonai tiszteletadással. Beszédet Simon Zoltán alpolgármester, verset Iván Adrienn mondott, közreműködött a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar.
Itt az idő, hogy elcsendesüljünk, szeretteink felé forduljunk és igyekezzünk szebbé varázsolni egymás napjait.
„Itt, ezen a tájon nekünk őrizni kell Karácsony igazi lelkiségét.”
„A november 4-i agresszió előzményeinek és lefolyásának, valamint következményeinek részletes és korrekt feltárásának feladata a történészeké, de a lényeget egy átlagember is felismerheti: nem hiába történt 1956. október 23-a forradalma, amely újra beírta a magyar nevet a világtörténelembe.”
Szombat délelőtt a Szent István Gimnázium 11/A osztályos tanulói adtak műsort, az ünnep szónokának családi vonatkozásokkal tűzdelt beszéde után megkoszorúzták a börtön falán található emléktáblát.
A nemzeti ünnep alkalmából szervezett városi ünnepséget megelőző, és az azt követő napon is színes, közérdeklődésre számot tartó programok nyújtanak majd részben egyedülálló kulturális élményt a látogatóknak.
Az újratemetés alkalmából – az orosz fél kérésével egyezően - méltó emlékművet emelt a kalocsai temető már korábban kijelölt parcellájában a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye.
Kalocsa Város Önkormányzatának megemlékezését tegnap, szerdán délután négy órai kezdettel az esős idő miatt a színházban tartották, ahol Arnold Adrienn, a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke mondott beszédet. A tisztelet és kegyelet koszorúját városunk polgármesterével és alpolgármesterével közösen helyezték el az aradiak pesti mártírtársa, Batthyány Lajos szobrának lába előtt.
Katonai tiszteletadás mellett, katonazenekar közreműködésével emlékeztek meg az egykori alakulatról és a régi bajtársakról.
A reggeli térzene után a sétálóutcában katonai tiszteletadás mellett zajlott emléktábla-koszorúzás előtt emlékszalagokkal díszítették a megjelent szervezetek képviselői a résztvevő bajtársi egyesületek zászlaját, utána pedig a színházban ünnepi állománygyűléssel folytatódott a rendezvény.
A Roma Közösségi Háznál tartott megemlékezésen beszédet mondott Sztojka István, a CNÖ elnöke, valamint Simon Zoltán alpolgármester.
Koszorúzással emlékeztek Cserey József ének-zenetanár, népdalgyűjtő születésének 100. évfordulója alkalmából.
Van-e olyan kalocsai, aki ne tudná: a főutcán, a sóhajok hídja sarkánál állott fákra aljas kegyetlenkedéseik végkifejleteként tucatszám akasztottak föl ártatlan civileket Szamuely pribékjei. Ha van ilyen kalocsai, kérem, mondják el neki!
A megemlékezésen Sztojka István, a Kalocsai Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke mondott beszédet, majd az egybegyűltek megkoszorúzták az emlékművet, és mécsesek meggyújtásával emlékeztek az áldozatokra.
Beszédet mondott Szabó László Dezső, kassai születésű költő, publicista.
Csütörtök délelőtt a Magyar Honvédelem Napja alkalmából városunkban hagyományosan megtartott honvédelmi nap keretében három helyszínen koszorúztak a Kalocsához kötődő honvédelmi hagyományőrző szervezetek, a járványra tekintettel ezúttal a diákság nélkül.
A Honvédelmi Minisztérium hozzájárulásával, szűkített katonai tiszteletadással és részvétellel tartanak megemlékezést a Magyar Honvédséghez kötődő kalocsai szervezetek.
Farkas István lelkipásztor: „Aki nem hiszi, hogy Jézus húsvétkor feltámadt a halálból, az teljesen félreérti Őt. Mert minden szava, minden cselekedete, és minden csodája csak előkészület a feltámadásra.”
Világunk sajátos Nagypéntekjén a Megváltó kínhalálára emlékezünk, de sajnos emlékeznünk kell arra is, hogy az emberek közötti testvériség, elfogadás, segítőkészség és szeretet is halványodni kezdett.
A csend semmi. A csend minden. A csend halál. A csend élet. Csendélet. Mint akkor, a Golgotán.
Koszorúzások egyénileg, ünnepi szónoklat a kamerának, ellenzéki beszólogatások az országos médiában és helyben, kis létszámú tüntetés Pesten. A nemzeti ünnep nem hozott nemzeti egységet, de nagy meglepetést sem.
A hagyományos, március 15-ei szavalóversenyhez képest megduplázódott a nevezők száma!
Font Sándor a közösségi médiában, az alkalomból tett bejegyzésében párhuzamot von az egykori és a koronavírus-járvány idején a jelen hősei, az orvosok, ápolók, mentősök, katonák között, akik ebben a nehéz időszakban védik a nemzetet.
Minden évben ezen a napon piros-fehér-zöld kokárdák nyílnak szerte mindenhol, ahol magyarok élnek. Hirdetik, hogy büszkén és emelt fővel emlékezünk hőseinkre, akik 1848 tavaszán meggyújtották a magyar szabadság lángját.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alkalmából Perity Lajos, a Szent István Gimnázium intézményvezetője osztja meg velünk ünnepi gondolatait.
Az Országgyűlés 2000. június 13-án hozott döntése értelmében azóta e napon emlékezünk meg a kommunizmus világszerte százmillióra rúgó halálos áldozataira, a megkínzott, száműzött, munkatáborba hurcolt, vagy „csak” karrierjében, egzisztenciájában, mindennapjaiban tönkretett emberek tömegeire. A város nevében Filvig Géza polgármester és Simon Zoltán alpolgármester gyújtott mécsest az ’56-os emlékparkban elhelyezett emlékkőnél.
A cél az, hogy a gyermekek a mesék, az olvasás örömén keresztül már kis korban megszeressék a könyveket.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából Pécsi Viviennel, úgyis mint a Kulturális és Szociális Bizottság elnökével beszélgettünk.
A kultúra az életünk mintázata, amely szerint a mindennapjainkat éljük, megkülönböztet bennünket más népektől, őrzi egyediségünket.
A hajósi községházán felolvasták a telepítési listát, a családok sorszámot kaptak, majd egy különálló, a kitelepítendők számára elkülönített házban gyűjtötték össze őket.
78 éve történt a II. Magyar Hadsereg doni katasztrófája.
A doni katasztrófa az egyik legsúlyosabb vereségként vonult be a magyar hadtörténelembe, és a második világháború magyar történetének meghatározó elemévé lett.
Az ’56-os forradalom és szabadságharc e naptól kezdve alakult át a világ legerősebb hadserege elleni, véres és reménytelen honvédő gerillaháborúvá. Kádár–Apró–Dögei elárulták a magyarság évszázados szabadságküzdelmeit. A kor ma is feladatokat ró ránk, miközben a politikai életünkben az akkori árulók utódai is hadakoznak. A szomorú évfordulóra Font Sándor október 23-ai beszédével emlékezünk.
Kalocsa város hagyományai szerint a „börtön sarkánál”, az előzetesen meghirdetett programtól némileg eltérően tartották meg az önkormányzat október 23-ai megemlékezését, gyönyörű, verőfényes időben. Ünnepi beszédet Font Sándor mondott.
Kalocsa Város Önkormányzata az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulója tiszteletére tart ünnepi megemlékezést és koszorúzást a börtön sarkánál található emlékműnél a nemzeti ünnepen. Beszédet mond: Font Sándor országgyűlési képviselő.
Kedd délután az október 6-0i nemzeti gyászünnep alkalmából megkoszorúzták az első magyar felelős kormány emlékművét a Negyvennyolcasok terén. A diákok műsora után beszédet Illés Péter, a Belvárosi Általános Iskola tagintézmény-vezetője mondott.
A kalocsai helyőrség történetét fölidézve emlékeztek meg az itt szolgált alakulatokról az egykori bajtársak, a város és a honvédség képviselői jelenlétében pénteken. A zenei aláfestést a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar szolgáltatta, majd térzenekoncertet is adtak. (VIDEÓVAL!)
A korábbi évekhez hasonlóan idén is ünnepélyes keretek között emlékeztek meg Kalocsán a mohácsi csatáról s annak hősi halottairól, Tomori Pálról és mártírtársairól. Beszédet Bábel Balázs érsek mondott.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is ünnepélyes keretek között emlékeznek meg Kalocsán a mohácsi csatáról, az ott hősi halált halt kalocsai érsekről, Tomori Pálról és mártírtársairól szombat délután. Beszédet mond dr. Bábel Balázs érsek, a koszorúzást követően érseki szentmise lesz.
A ma délelőtt 11 órakor, a reggeli érseki szentmise után kezdődött ünnepségen Simon Zoltán alpolgármester mondott beszédet.
A holokausztnak áldozatul esett romákra emlékeztek és a túlélők előtt tisztelegtek péntek este a kalocsai Roma Közösségi Házban.
A Kalocsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat csütörtök estére szervezett megemlékezést Cserdi tragikus hirtelenséggel elhunyt, korábban a cigányság felzárkóztatásában elévülhetetlen érdemeket szerzett polgármestere tiszteletére.
Tegnap, Szamuely és halálbrigádjai által Kalocsán elkövetett brutális vérengzés 101. évfordulóján a tomboló vörösterror itteni áldozataira emlékezett városunk. A kegyelet virágainak elhelyezése előtt beszédet mondott Marsovszky László, Kalocsa Város Önkormányzatának bizottsági tagja.
Június 18-án hurcolták el a kalocsai zsidóságot. Tegnap Balogi József korabeli dokumentumok alapján idézte föl a történteket. A volt zsinagóga melletti parkban a városi önkormányzat képviselői szűk körben megkoszorúzták a kalocsai zsidóság áldozatainak emléktábláját.
Az Asztrik téri Országzászló emlékműnél csütörtök délután tartott ünnepségen Pécsi Vivien önkormányzati képviselő mondott ünnepi beszédet.
Font Sándor: „A 100 évvel ezelőtt „halálos ítéletnek” szánt döntés következményeként szétszakították Magyarországot. A magyar nemzetet ennek ellenére nem sikerült eltörölni, voltunk, és bízunk benne: leszünk is!
A Kalocsa Jövőjéért Egyesület rajz- és fotópályázatán a téma: Kalocsa legszebb, legkedvesebb helyszínei. A nyeremény pizza, fagyi.
A Történelmi Vitézi Rend kalocsai csoportja május 30-án, szombaton délelőtt 10 órai kezdettel tartott megemlékezést a Hősök szobránál.
A szokásos, a tanulóifjúság bevonásával zajló honvédelmi napot idén a koronavírus-járvány miatt nem tudták megtartani. Helyette szűk körben, mégis méltó módon az önkormányzat és a kalocsai katonai hagyományőrző és bajtársi szervezetek helyezték el a tisztelet koszorúit az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál, a Hősök szobránál, valamint a Kalocsa Katona Város emlékműnél.
Köszöntsünk minden édesanyát, a szeretet a legnagyobb kincs!
Hogy miért kell most elszigetelten ünnepelni? Azért, hogy a következő ünnepet jó hangulatban élhessük meg együtt!
Kelet-Közép Európában mintegy 1 millióan vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborokban vagy kegyetlen kivégzések során.
Provaznik Géza, a kecskeméti avantgárd jeles alakja a Magyar Kultúra Napja alkalmából volt a Tomori Pál Könyvtár vendége, verseit Körtvélyessy Zsolt, a megyeszékhelyen működő Katona József Színház örökös tagja tolmácsolta – VIDEÓVAL!
A rendezvényt Simon Zoltán alpolgármester, a kiállítást Budai Viktória, a Schöffer Gyűjtemény vezetője nyitotta meg. A tárlaton a Kalocsai Kortárs Művészeti Klub közel harminc alkotójának művei láthatóak.
A kórház ünnepsége a karácsonyvárás jegyében hozott meghitt, bensőséges hangulatot az intézmény falai közé.
Az évszakhoz képest enyhe időben sokan vettek részt a vasárnap tartott, harmadik gyertyagyújtó ünnepségen.
Ho-ho-hóóó – ez volt a varázsige, mert volt ám varázslat, plusz filmvetítés, sőt, igazi Mikulás is!
A kapcsolódó jótékonysági akció kedvezményezettje a Nebuló EGYMI-t támogató Alapítvány volt, de haszonélvezői a gyerekek lesznek. Már előzőleg, 6-án, pénteken az eperföldis gyerekek is megannyi Mikulásként futottak.
A legutóbbi vasárnapon is irodalmi bevezető után énekszóval, és ezúttal a református egyház lelkésze beszédének, majd a veracruzos Kiss házaspár énekes-verses műsorának meghallgatásával telt az úrjöveti várakozás a sétálóutcában. Aki lemaradt, videós ízelítőnkkel pótolhatja. Az alkalomra ezúttal motoron érkezett a Mikulás. Nem is egy!
Minden vasárnapi gyertyagyújtás alkalmával zenés műsorral készülnek a szervezők – írásunkban sorra vesszük, hogy kikkel hangolódhatunk a szeretet ünnepére, hétről hétre!
Régi hagyomány folytatódott tegnap délután, amikor kis, meghitt ünnepség keretében a temetői közös emlékhelyen helyeztek el mécseseket és gyertyákat Filvig Géza polgármester vezetésével az önkormányzat képviselői.
Október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapján a város hagyományait követve a börtön sarkánál található emlékműnél tartott megemlékezést és koszorúzást Kalocsa város önkormányzata.
Miért emlékezünk az aradi vértanúkra, mint a legnagyobb magyarokra? Mikor többük nem is volt magyar, volt, amelyikük magyarul megszólalni sem tudott? Azért lettek ők mindannyian lelkükben magyarrá, mert értették a magyarság szabadságvágyát, hitték a magyarok igazságát, s készek, képesek voltak meghalni mindezért, a magyarságért – mondta emlékező beszédében Romsics Imre az aradi tizenhármak kivégzésének évfordulóján rendezett ünnepségen.
Dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek mondott emlékező beszédet a Szentháromság téren álló szobor mellett, ahol a főegyházmegye delegáltjai mellett az érsekség által fönntartott iskolák küldöttei, a kalocsai cserkészcsapat és a Fidesz-KDNP is koszorút helyezett el, katonai tiszteletadás mellett.
Idén a mohácsi csata évfordulóján a köztemetőben újraszentelik és megkoszorúzzák Csernyus István, az első világháborúban Eperjesen hősi halált halt érseki uradalmi ügyintéző felújított sírját is. Este érseki szentmise lesz a mohácsi hősökért, előtte megkoszorúzzák Tomori Pál szobrát a Szentháromság téren.
1976-ban ezen a napon hunyt el Mócsy János, kalocsai származású Kossuth-díjas állatorvos, szakíró. Balatonszemesen öt éve állítottak szobrot a kalocsai tudósnak.
A múlttal való szembenézés, a többségi nemzet tiszteletadása mellett kölcsönös elfogadásra van szükség. Nagy a hazai cigányság felelőssége a közös haza és közös jövő felépítésében, ami az egység megteremtése nélkül nem sikerülhet – rendhagyó gondolatokat is megosztottak a porajmos áldozataira emlékező szónokok.
Pénteken a kalocsai roma közösségi házban emlékeztek a náci népirtás cigány áldozataira. A megjelenteket köszöntötte Sztojka István RNÖ-elnök, akinek munkásságát a Firosz oklevéllel ismerte el. Beszédet mondott Simon Zoltán, Farkas László Firosz-elnök, valamint Száva László, a Roma Magyar Kézfogás Alapítvány vezetője, majd megkoszorúzták az áldozatok emléktábláját.
A párt kalocsai szervezete célul tűzte történelmünk méltatlanul feledésbe merült, vagy mellőzött eseményeinek fölidézését, az azokról való méltó megemlékezést – evégett indított rendezvénysorozatuk első alkalma volt a hétfői ünnepély.
Kereken száz éve történt: a tanácsköztársaság halálbrigádjai végigtiportak az országon. Kedd délután a szörnyű kegyetlenkedés főutcai helyszínén emlékeztek a kalocsai áldozatokra. A történtek egy évszázadon, több generáción át ható szenvedést okoztak: Máchay Annamária reszkető hangon mondott emlékező beszédet, könnyekig elérzékenyülve. Kameránknak elmondta, miért.
A keddi napot a diszkriminációellenesség jegyében szervezett programok töltötték ki Kalocsán. Ennek részeként koszorúzták meg a város egykori zsidó közösségének emléktábláját a Fényi parkban.
A határon túli magyarok képviseletében Valka Károly, Kúla alpolgármestere mondott beszédet, majd Lakatos Melinda alpolgármesterrel közösen megkoszorúzták az országzászló emlékművet, városunk nevében Simon Zoltán önkormányzati képviselő mondott beszédet a kedd délután ötkor tartott ünnepélyen.
Bár a lexikonok sokáig azt írták, Szegeden hunyt el, valójában Kalocsán érte a halál a Batthyány-kormány miniszterét. Előtte tisztelegtek a Viski Károly Múzeumban.
Több katona volt ott, mint diák… A többéves hagyományra visszatekintő rendezvény az idén épp 170 éve történt 1849-es Tavaszi Hadjárat emlékének és Kalocsa katona városi múltjának állít – illetve állított volna – méltó emléket.
A szokásos módon a ’48-asok terén tartották a város hivatalos ünnepségét az iskolások műsorával, ünnepi szónoklattal és koszorúzással, majd a városi tanács korabeli határozatának értelmében borral kínálta a város népét az önkormányzat.
Rendhagyó sajtótájékoztatón vehettek részt azok, akik az 1848-as Forradalom és Szabadságharc előestéjén, március 14-én ellátogattak a Tomori Pál Könyvtárba. Rendhagyó volt abban az értelemben, hogy ezúttal - a Magyar Sajtó Napján – a helyi médiumok vezetői, közismert személyiségei beszéltek magukról, mindennapi munkájukról, terveikről. A KALOhíreket Borbély-Juhász Ágnes főszerkesztő képviselte.
A március 15-ei városi ünnepség végén megkoszorúzták az első felelős magyar kormány ’48-asok terén álló emlékművét. A forradalom és szabadságharc vezetői és hősei is megérdemlik az utókor háláját, de a KALOhírek közben a Magyar Sajtó Napjára is gondolt.
A kalocsai önkormányzat hétfő délután fél négykor az ’56-osemlékparkban tartotta hajtott főt az áldozatok előtt az emléknapon. A február 25-én, az ’56-osok emlékkövénél megtartott koszorúzás előtt Török Ferenc mondott ünnepi beszédet.
Pénteken és szombaton tartották meg a Wass Albert emlékév lezárásaként az idei Wass-maratont, azt megelőzően pedig megkoszorúzták az író szobrát az ’56-os emlékparkban.
Péntek este talán a Kalocsa Szíve Programban történt megújulása óta nem látott tömeg gyűlt össze és búcsúzott a Nicolas Shöffer Gyűjtemény, egykori Schöffer Múzeum alapítójától, a mester tanítványától.
A Doni Katasztrófa emlékművénél tegnap, vasárnap délelőtt tartott megemlékezésen Filvig Géza mondott emlékező beszédet, majd az egybegyűltek katonai tiszteletadás mellett koszorúkat és mécseseket helyeztek el a szobor lábánál.
„Nem tudhattok még sokat” címmel a Kertvárosi Tagiskola tanulói idézték meg egy előadással az 1956-os eseményeket, Kalocsa város ünnepi megemlékezésén.
Színvonalas, izgalmas műsorral emlékeztek meg az 1956-os szabadságharc hőseiről a Belvárosi Tagiskola diákjai. Az előadás egyszerre volt emelkedett hangulatú és könnyed, ironikusan vicces, és szomorú, éppen mint az a korszak, amiről mesélt.
Az aradi tizenhármakra emlékezett Kalocsa a gyásznap előtti délután. Az aradi vértanúk tiszteletére koszorút helyeztek el el az önkormányzat, a helyi pártok, szervezetek képviselői.
A Kalocsa-kecskeméti egyházmegye számára kiváltképp jelentős évforduló ez – gondolatébresztő szavak hangzottak el Bábel érsektől.
A Szent István-napi ünnepségsorozat részeként koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott Kalocsa Város Önkormányzata az Asztrik téren, az országzászló emlékműnél.
Machay Lajos István személyében anyai dédanyjának testvére által személyesen is érintett szónoka volt a tegnapi, 19-es vörösterror áldozatainak tiszteletére rendezett megemlékezésnek.
Könyvbemutatóval zárult a hetvennegyedik évforduló alkalmából rendezett megemlékezés.
A trianoni békediktátum aláírásának évfordulóján, nemzeti gyásznapunkon ünnepeljük 2010 óta a magyarság összetartozását. A kalocsai önkormányzat koszorúzással egybekötött megemlékezésén az erdélyi Buzogány Szabolcs mondott ünnepi beszédet.
A Magyar Honvédelem Napja alkalmából rendezett a kalocsai középiskolások számára honvédelmi napot több kalocsai hagyományőrző szervezet a Kulturális Központtal és az önkormányzattal karöltve. Harci járművekből és fegyverekből álló bemutató is fokozta a nap izgalmait, és az érdeklődőket toborzópont is várta.
A városi könyvtár szervezésében szavalatokkal és színes műsorral ünnepelték József Attilát és a Költészet Napját!
Vajdasági testvérvárosunk, Kúla színjátszó csoportjának közreműködésével, alpolgármesterük, Valka Károly megemlékező gondolataival, valamint városunk részéről Bolvári Ferdinánd önkormányzati képviselő történelmi előzményeket felelevenítő és a XXI. századi utódoknak költői kérdéseket feltevő beszédével telt a március 15-ei ünnepség Kalocsán.
Február 26-án a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja alkalmából tartottak megemlékezést az ’56-os parkban.
A II. Magyar Hadsereg doni katasztrófájának 75. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést január 14-én vasárnap délelőtt Benedek György szobrászművész 2000-ben emelt emlékművénél Kalocsa Város Önkormányzatának szervezésében.
A doni katasztrófa 75. évfordulójára emlékeznek vasárnap Benedek György szobrászművész emlékművénél.
Dr. Mócza György felhívta a figyelmet arra is, hogy a különböző teljesítmény mutatók alapján az intézmény az elmúlt 10 év legeredményesebb évét zárja 2017 decemberében.
Idén ötödik alkalommal jelent meg Kalocsa művészeti életét évről-évre bemutató Kalocsai szó és kép antológia. A kötet reprezentatív bemutatójára a városi könyvtár dísztermében került sor advent harmadik hetének szombatján, délután három órakkor.
Az őszire fordult időjárásra való tekintettel a színházban tartották meg az eredetileg a börtön sarkához tervezett városi megemlékezést az október 23-ai nemzeti ünnepen, hétfő délelőtt 11 órától. Utána megkoszorúzták a Szabadulás Kútját. Ünnepi beszédet Illés Péter, a Belvárosi Iskola intézményvezetője mondott.
A Szent István Napok kalocsai rendezvénysorozata keretében, az önkormányzatok, egyházak, pártok, társadalmi szervezetek, intézmények, valamint a város polgárainak körében megtartott koszorúzáson dr. Tóth-Kovács Ádám aljegyző mondott beszédet.
Szamuely és bűntársainak rémtetteit idézte föl a szónok, majd a megjelentekkel együtt főt hajtott az áldozatok előtt, a Gyermekotthon falán lévő emléktáblájuk alatt, illetve a kivégzőeszközzé alacsonyított fák derekára elhelyezve a kegyelet fehér virágait.
Tegnap délután a volt zsinagóga melletti parkban tartott megemlékezést Kalocsa Város Önkormányzata a helyi zsidóság elhurcolásának 73. évfordulója alkalmából.
Az elmúlt évekhez hasonlóan Antunovity János püspök születésének évfordulójához kötötték a rendezvény megülését.
Szónoklatában úgy fogalmazott: ma is vannak, akik pénzért, hatalomért, hajlandóak eladni hazájukat. Róluk az ítéletet majd meghozzuk mi magyarok 2018 tavaszán!
Tegnap a ’48-asok terén tartott ünnepélyen műsort a Nebuló Speciális Iskola tanulói adtak, a Kalocsa Kulturális Központ munkatársai énekes produkcióval készültek, az ünnepi beszédet Bálint József polgármester mondta. Közreműködött a Kalocsai Fúvószenekar.
Kalocsa Város Önkormányzata koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tart március 15-én a Negyvennyolcasok terén az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. Ünnepi beszédet dr. Bálint József, Kalocsa polgármestere mond majd.
Erdélyből indult kezdeményezésre rezonálva hazánkban is egyre több helyen tartanak összejöveteleket a székelyek iránti rokonszenv és autonómiatörekvéseikkel való szolidaritás jeléül. Kalocsán múlt pénteken a Wass-szobornál volt ilyen összejövetel, a Jobbik szervezésében.
Február 24-én, pénteken az ’56-os parkban tartottak megemlékezést a kommunizmus áldozatainak tiszteletére.
Kalocsa Város Önkormányzata pénteken 17 órától az '56-os emlékparkban tartja a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából rendezett megemlékezését.
Az áldozatokra Kalocsán, az Eperföldi iskolánál álló emlékmű elé összegyűlve vasárnap délelőtt emlékeztek.
Kalocsa Város Önkormányzata megemlékezést tart a II. Magyar Hadsereg doni katasztrófájának emlékére. Az eseményen Kinyóné Lakatos Melinda alpolgármester mond beszédet. A megemlékezés előtt, 9:30-tól szentmise kezdődik a Szent Imre (Eperföldi) templomban.
A volt tiszti lakásokra és a róla elnevezett utcára néz Gábor Áron kalocsai szobra.
A Magyar Vidék Országos 56-os Szövetség Bács-Kiskun Megyei Szervezete az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékére megemlékezést szervezett Kalocsán november 4-én, az 56-os Emlékparkban lévő 56-os Emlékkőnél.
Általános szokás, hogy Mindenszentek napján rendbe teszik, virággal, koszorúval díszítik a sírokat, amelyeken gyertyát és mécsest gyújtanak a halottak üdvéért. A kalocsai önkormányzat ezen a napon meghitt műsorral és közös gyertyagyújtással emlékezett meg mindazokról, akik már nem lehetnek közöttünk.
Idén is lesz november elsején, Mindenszentek napján közös gyertyagyújtás a kalocsai köztemetőben.
A jelenleg feldúlt Szentháromság-térről indult szombaton valamivel öt után a felvonulás az ’56-os emlékparkba, ahol szavalatok hangzottak el az’56-os kőnél.
Müncz Ági diáklány naplójának szemelvényei adták a gerincét dr. Angeli Gabriella az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére összeállított ünnepi beszédének, melyeket egy-egy Márai idézet foglalt keretbe.
Három napon át tart az 1956-os események hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezés-sorozat Kalocsán. Az alábbi programokat kínálja a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár október 21-től 23-ig!
Tegnap délután öt órakor, a gyászünnephez illő, szomorkás, esős időben tartották meg Kalocsa város hivatalos megemlékezését október 6. tiszteletére.
Közös főhajtással emlékezik Kalocsa Város Önkormányzata az aradi vértanúk mártírhalálának 167. évfordulójára október 6-án, csütörtökön.
Bábel Balázs érsek a mohácsi csatamezőn hősi halált halt elődjének a Szentháromság-téren álló emlékművénél emlékezett meg a sorsfordító eseményről, és megszentelte a hős érsek véréről nevezett bort, majd Bálint József polgármesterrel együtt megkoszorúzták Tomori szobrát.
Simor Márton szobrászművész Asztrik téri országzászló emlékművénél tartotta Kalocsa Város Önkormányzata az augusztus 20-ai ünnepi megemlékezést és koszorúzást. Az eseményen dr. Bálint József polgármester mondott beszédet Szent István király fiához, Imre herceghez írt intelmeiből merítve.
A börtön sarkánál álló Szabadulás Kútjánál az ’56-os események áldozataira, mindenek előtt a börtönből a postaköz felé leadott sorozatlövés áldozatira emlékeztek a kiskunhalasi Pásztortűz Egyesület küldöttei a 60. évfordulós emlékév kapcsán szervezett kirándulássorozatuk részeként.
A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972. óta augusztus másodika a cigány holokauszt nemzetközi emléknapja. Kalocsán kedden este hajtottak főt az áldozatok előtt.
Augusztus 2-án, kedden 19 órától a Roma Közösségi Háznál Holokauszt megemlékezést tart a helyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat. Köszöntőt Sztojka István elnök, ünnepi beszédet Kamarás István történész mond, majd vetítést, koszorúzást és gyertyagyújtást, végül agapét tartanak.
Az 1919-ben a kommunista rémuralom hóhérai által kivégzett kalocsai hősök tiszteletére rendezett megemlékezést a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár péntek délután a Szent István király úton, a gyermekotthon falán elhelyezett emléktáblánál.
A kalocsai zsidóság elhurcolásának hetvenkettedik évfordulója tiszteletére az egykori zsinagóga melletti Fényi Gyula parkban a Kulturális Központ és Könyvtár szervezésében tartottak megemlékezést június 17-én, pénteken délután.
Kalocsa Város Önkormányzata pénteken 17 órától megemlékezést tart az egykori Zsinagóga melletti emlékparkban.
Nem a Szentháromság téren álló Hősök emlékműnél, hanem a megújult Asztrik téren tartották meg a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából rendezett megemlékezést. Az ünnepi szónok a helyi óvodák és bölcsőde vezetője, Katus Györgyné volt.
A trianoni békeszerződés aláírásának évfordulója tiszteletére a Szentháromság téren, a Magyar Hősök emlékművénél tart megemlékezést Kalocsa Város Önkormányzata.
A Kalocsai Légvédelmi Katonák Hagyományőrző Köre (KLKHK) honvédelmi napot rendezett csütörtökön elsősorban a kalocsai középiskolások számára. Ennek keretében megkoszorúzták a város honvéd emlékhelyeit, a fiataloknak pedig haditechnikai bemutatóval és térzenével is kedveskedtek, és több helyszínen toborzót is tartottak.
Szombaton átadták, majd megkoszorúzták a Kalocsán egykor szolgált honvéd egységek emlékművét a Csilás-parkban. A Hartai Fúvószenekar közreműködésével zajlott ünnepségen két országgyűlési képviselő is megjelent.
Kalocsa Város Önkormányzata május 21-én, szombaton 10 órától ünnepélyes keretek között adja át a Csilás parkban kialakított Honvédelmi Emlékparki részt.
A március 15-ei koszorúzás a 168 évvel ezelőtti márciust idézte, már amennyiben a reggeli havas esőt most is eső váltotta, mint akkor. Az ünnepi műsort így zárt helyen kellett megtartani. A koszorúzás után ugyanott koccintottak az úrbéri viszonyok eltörlésének örömére.
Március 15-én, kedden délelőtt 11 órai kezdettel tartották Kalocsa Város Önkormányzatának hivatalos ünnepségét – a rossz időre való tekintettel – a színházban.
A Wass Albert szobornál gyülekeztek össze múlt csütörtök délután négykor azok, akik az egyidejűleg Marosvásárhelyen – és több más helyszínen demonstráló székelyek iránti szimpátiájukat akarták kinyilvánítani.
Csütörtök délután az ’56-os emlékparkban körülbelül 40-50 megemlékező gyűlt össze, hogy együtt hajtsanak főt mindazok tiszteletére, akik áldozatául estek a kommunista diktatúrának.
Kalocsa Város Önkormányzata február 25-én, csütörtökön 17 órától az ’56-os emlékparkban emlékezik meg a kommunizmus áldozatairól.
A 2. magyar hadsereg doni katasztrófájának 73. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezést Kalocsa Város Önkormányzata vasárnap délelőtt az Eperföldi Általános Iskola előtt álló, Benedek György szobrászművész által készített emlékműnél.
Kalocsa Város Önkormányzata vasárnap 10:30-tól megemlékezést tart a Kalocsai Eperföldi Általános Iskolával szemben álló emlékműnél a II. Magyar Hadsereg doni katasztrófája 73. évfordulója alkalmából.
Kalocsa Város Önkormányzata a hagyományokhoz híven idén is közös gyertyagyújtással és rövid műsorral emlékezett meg elhunyt szeretteinkről a városi köztemetőben november elsején, Mindenszentek napján.
Az alkonyatban Harangozó Gábor siklóernyővel írt tisztelgő köröket a repülőtér és az emlékfal fölött.
A hagyományokhoz híven idén is lesz november elsején, Mindenszentek idején a kalocsai önkormányzat szervezésében, közös gyertyagyújtás a temetőben.
Idén október 30-án is megemlékeznek, fejet hajtanak a Kalocsa és térségében harci feladat teljesítése közben, vagy légi balesetben elhunyt hősök és mártírok előtt.
Minden évben változik – vagy nem – az a lista, amire az adott év koszorúzó intézményei, szervezetei kerülnek. Megmutatjuk kik tisztelték meg ’56 áldozatait az idei ünnepen.
A Szent István Gimnázium intézményvezetője Orbán Viktor 1989-es, akkoriban kifejezetten szokatlan, szókimondó beszédét idézte fel. Majd egy szebb, élhetőbb Magyarország, Kalocsa megteremtésének reményében összefogásra biztatott.
Kalocsa Város Önkormányzata hagyományosan október 23-án 11 órakor, a börtön falán elhelyezett emlékműnél tartja az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére megrendezett, koszorúzással egybekötött megemlékezését.
Október 6-án, kedden 17 órai kezdettel tartották városunknak az Aradi Vértanúk Emléknapja alkalmából rendezett ünnepélyét a Negyvennyolcasok terén álló Batthyány szoborcsoportnál.
Kalocsa Város Önkormányzata ünnepi megemlékezést és koszorúzást tart az Aradi Vértanúk Emléknapja Alkalmából. Beszédet András Marianna, a Kalocsai Eperföldi Általános Iskola igazgatója mond majd.
200 éve, 1815. június 19-én született Antunovity János püspök.
Idén nem tart városi megemlékezést az önkormányzat a vörös terror áldozatainak tiszteletére. Mégsem marad főhajtás nélkül a város.
„A háború mindaddig nem ér véget, ameddig nem hallgatunk az áldozatok szavára.”