Itt találod az összes cikket a „Egyház” témában!
Az Astriceum Érseki Múzeum időszakos numizmatikai kiállítását Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes nyitotta meg, az eseményen Kalocsa Város Önkormányzatát Kákonyi István, a képviselő-testület hagyományőrző és egyházügyi tanácsnoka képviselte.
Bábel érsek a főszékesegyházban összegyűlt több mint 120 polgármester, tisztségviselő előtt bemutatott szentmisén homíliájában egy Jézustól vett idézettel hívta fel a figyelmet a választópolgárok bizalmából megszerzett közhatalom és a szolgálat közötti összefüggésre, utóbbi elsőbbségére.
A díszegyenruhába öltözött tűzoltók Szent Flóriánra, a tűzoltók védőszentjére és a kötelességteljesítés közben elhunyt társaikra ünnepi szentmise keretében emlékeztek.
Mészáros István atya: Isten tudja, mióta végezzük ezt a szertartást és ameddig lehet, továbbra is ragaszkodunk hozzá. Családias, szép ünnepünk van, verőfényes napsütésben!
„A papi életben három tényezőt viselek el nehezen. A béreslelkületet, a pénzsóvárságot és a lekezelő viselkedést. Egy emberi találkozás felemelő, hiszen embernek lenni kitüntetés.”
Bábel Balázs érsek válaszbeszédében megköszönte Ferenc pápa és a pápai követ méltató szavait, majd köszönetet mondott a Jóistennek és mindenkinek, aki az Isten országútján bármit is segített a munkájában.
Negyedszázados évfordulójához érkezett Dr. Bábel Balázs kalocsai érseki kinevezése.
A szertartáson megemlékeztek Deák Imréről is, akinek elévülhetetlen érdeme, hogy 1913. december 21-én megalakulhatott a Kalocsai Méhészeti Egyesület.
Az alkalomból nem csak a főszékesegyházban, hanem a főegyházmegye templomaiban is imáikba foglalták érsek atyát és a felszentelt Hódi Dávid szerpapot.
A Szentszék 1999. február 24-én Dr. Dankó László mellé Dr. Bábel Balázs váci rektor személyében koadjutor (utódlási jogú) érseket rendelt, hogy a súlyos beteg főpap segítségére legyen.
Vízkeresztkor kezdődik meg a házszentelések időszaka, amikor a pap az újonnan megáldott szenteltvízzel meghinti a lakásokat, házakat; valamint megáldja a benne lakókat.
A november 19-re eső vasárnap perselyadományait a Katolikus Karitasz javára gyűjtötték.
A paprikaszentelő misén részt vettek városunk és a testvérvárosok vezetői, valamint a Kalocsai Szent István Paprika Lovagrend elöljárói is.
„Az Isten-ismerők ragyogni fognak, mint a fénylő égbolt, s akik igazságra tanítottak sokakat, tündökölnek örökkön-örökké, miként a csillagok” – kezdte nekrológját Dániel próféta könyvéből vett idézettel Kiss István atya, hozzátéve: egy zenét tanító pap-tanártól és előadóművésztől köszönünk el, aki az örök igazságra tanította növendékeit és hallgatóságát, a zene nyelvén: ahogyan Ő megélte és átadta a liturgia zenei szolgálatát.
Közvetlenül a sírjánál elhangzott zsoltár utolsó hangja után feldübörgő mennydörgéssel fejezték ki az égiek az egybegyűltek fájdalmával való együttérzésüket, majd az első esőcseppek a temetőből kilépőkre hullottak. Nem sokkal később rázendített, majd kisvártatva kisütött a Nap, és szivárványt, a Szövetség – vagyis az isteni kegyelem – jelét festette az égre.
Dr. Mészáros István atya: Bárcsak minél többen lennének, akik veszik a fáradtságot és eljönnek, őseik örökébe lépve, mert az bizonyos, hogy aki ebben a régióban él, annak déd-, ük vagy szépszülei annak előtte mind itt voltak a búcsúban.
A dr. Bábel Balázs által celebrált szentmise előtt a Kalocsa-kecskeméti érsek megszentelte az újonnan állított Szűz Mária - Béke Királynője szobrot, amelyet zarándokok vittek a településre.
Dr. Mészáros István: „Ez a búzaszentelőnek is mondott szertartás minden esztendőben arra figyelmeztet bennünket, hogy mindaz, amit az év folyamán betakarítunk, nemcsak az emberi munka gyümölcse, hanem Isten bőkezű ajándéka is.”
Egy istentagadó tudós hívő ember lett, miután megvizsgálhatta a titokzatos leplet.
Dr. Mészáros István atya húsvéti gondolatai.
Több szentmisét is tartanak a kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyházban.
A szentelt ételek: sonka, tojás, kalács, torma, bor, és minden egyéb étek a böjti időszak végét jelzik.
Az élő és elhunyt méhészekért és családtagjaikért bemutatott mise utáni találkozó a mézekkel való ismerkedéssel, baráti beszélgetésekkel zárult.
Az érsek az egyházi törvények szerint haladéktalanul előzetes vizsgálatot rendelt el az eset pontos és alapos kivizsgálása érdekében, és a szóban forgó lelkipásztort az egyházi törvények szerint azonnali hatállyal felfüggesztette.
Ferenc pápa:”A betlehemi kisgyermekben van minden gyermek, (...) tekintsetek az életre, a politikára, a történelemre a gyerekek szemével"
Az augusztus 20-ai ünnepi szentmisén a Nagytemplomban megszentelték az új kenyereket.
A főünnep előestéjén tartják a templom búcsúját, praktikus okokból, mert Szent István király a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye védőszentje is, akit a Főegyházmegyében több helyütt is ünnepelnek.
Az áldásból nem maradtak ki a rendőrök szolgálati autói sem.
Kalocsán Jézus Szíve ünnepéhez kapcsolódóan tartották meg a város főbúcsúját június 26-án, vasárnap. Az ünnepen Berta Tibor tábori püspök mutatott be szentmisét a Nagyboldogasszony-főszékesegyházban.
Dr. Bábel Balázs érsek Kovács Ferenc kiskunhalasi káplán atyát Fajszra helyezte plébánosnak. Feladata lesz a foktői és uszódi plébániák oldallagos ellátása is.
Június 26-án, vasárnap 9:45 órától kerül sor az Oltáriszentséggel vezetett hagyományos körmenetre a Szent István király templomtól a Nagyboldogasszony Főszékesegyházig. A 10.00 órás főmisét Berta Tibor dandártábornok, tábori püspök mutatja be.
A jó termésért és a természeti csapások elhárításáért imádkoztak.
Szent György vértanú 1992 óta a Magyar Rendőrség fegyvernemi pártfogója
A legjelesebb Jézussal kapcsolatos ereklyéket az Ilona császárné egykori római palotájából kialakított Jeruzsálemi Szent Kereszt-bazilikában őrzik. A Szent Kereszt-ereklye mellett itt látható külön kápolnában a Jézus fölé függesztett „INRI” felirat (a Názáreti Jézus, a zsidók királya), de a keresztre feszítéskor használt egyik szög, a töviskoszorú egy darabja és a Jézus mellett megfeszített jobb lator keresztjének fája is.
„Álljon e szobor Kalocsa első érsekének, Asztrik érsek emlékezetére, a hit kitartó erősségének, a megújulás, a történelmi viharoknak ellenálló állhatatosság kifejezésére. Isten dicsőségére!”
Nagycsütörtökön Kalocsára figyelt az ország.
Bábel Balázs: Jézus megváltói életműve a Nagyhéten csúcsosodott ki, mert azok az események, melyek az utolsó héten történtek vele, teljesítik be küldetését – halálával és feltámadásával.
A biológiai rekonstrukció természetesen kevés volt, a szobrászművész kellett ahhoz, hogy azokat a jellembeli és lelki tulajdonságokat is megjelentse, amelyek Asztrikot oly naggyá tették.
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye Érseki Hivatalát Finta József érseki helynök, plébános képviselte. A fő téma a „Köznevelési intézmények fejlesztése" projektlehetőségek átbeszélése volt.
Keresztényként fontos a szavazáson kiállni az egyház álláspontja mellett, amely régre visszanyúló keresztény értékekben gyökerezik.
Stanisław Dziwisz bíboros személyesen fogadta Bese Gergő atyát és átadta a vérerekjét.
A nagyböjt a bűnbánat, a töredelem, a lelki tisztulás ideje. Nem véletlen egybeesés, hanem gondviselésszerű, hogy a méhészek szentmiséje is erre az időszakra esik, tudniillik a méhek tisztulási kirepülésének is ez az ideje.
Az új világítótestek tervezését a kalocsai származású Horváth Nándor aranyműves-restaurátor vállalta, a villanyszerelést a szintén kalocsai Turi János végezte, a mérnöki és műemlékvédelmi részt Vass-Eysen Ervin belsőépítész felügyelte, a projekt menedzselését pedig az ugyancsak kalocsai Kapitány Alíz végezte.
Betegek kenete közösségi kiszolgáltatása február 13-án, vasárnap a Szent István király templomban lesz, a reggel fél nyolckor és a délután öt órakor kezdődő szentmisék keretében.
Idén Dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke kezdeményezésére a kalocsai főszékesegyház adott helyet a január 17-én, kedden megtartott ökumenikus imanapnak, amelyen a közel és távolabb élő római katolikus, evangélikus, református, a pünkösdi egyházhoz és más keresztény felekezetekhez tartozó hívek vettek részt.
Mire az áldásra sor került, közel 100 üveg pálinka sorakozott az oltár előtt.
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke Szent Asztrik ünnepén címzetes apátokat és címzetes prépostot nevezett ki a kalocsai főszékesegyházban.
„Legyen meg bennünk a hálás lelkület és kérjük a Teremtő Istent, áldja meg kezünk munkáját, s amit elkezdtünk, azt az ő segítségével mindig be is fejezhessük."
Dr. Bábel Balázs: Ha a világ tehetősebb hányada rövid időn belül nem fékezi le mértéktelen túlfogyasztását, az emberiség reménytelenül menthetetlen.
A záró szentmisét, a statio orbist szeptember 12-én Ferenc pápa mutatja be a Hősök terén. A fél 12-kor kezdődő szertartáson a Magyar Állami Operaház 120 tagú zenekara és az Opera egyházi énekkarokkal kiegészülő, 2000 tagú kórusa lép fel. Természetesen a pápai zárómisén nagyon sok pap is részt vesz majd.
Dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke beszédében aláhúzta: a kecskemétiek hálásak lehetnek ezért a földért, hiszen az 1800-as évek végi filoxéra járvány idején az itteni homok védte meg a szőlőt.
A kalocsai Szent István király templom teljes belső berendezését az ereklyetartó megálmodója, Lippert József tervezve. A főoltár predelláján a baloldalon térdeplő alak gótikus minuszkulás szalagfelirata Lippert nevét őrzi, és a templom felszentelésének 1860-as évszámát.
A búcsú előestéjén új, „cifrapamukos”, kézi-gépi hímzett oltárterítő-garnitúrát áldottak meg, s ezzel a főoltár és a négy mellékoltár, a szószék, a szobrok és minden kiegészítő nagyünneplősbe öltözött.
„Isten népe vagyunk, és úgy van rendjén, ha összeköt bennünket a szeretet, és érezzük, hogy egy népet alkotunk.” – mondta a gyulafehérvári érsek.
Két- és négykerekű járművek is felsorakoztak az áldásért a dr. Mészáros István templomigazgató által bemutatott, vasárnapi szentmise alkalmából. A 2021. július 25-i szentmisén az utazók védőszentjét, Szent Kristófot ünnepelték a Szent István király templomban.
Az Egyházi Közművelődési Egyesület 19 év óta folytatja tevékenységét, és nem múlik el év, hogy hasonló témájú rendezvényeket ne szervezne.
A péntek délutáni bíborosi szentmisét az azt celebráló Erdő Péter születésnapja tette emlékezetesebbé. A rendezvénysorozat szombaton és vasárnap is ünnepi keretek között folytatódott. A háromnapos ünnepet az egyházi zene ünnepévé is emelte a Főszékesegyházi Énekkar és karnagya, Leányfalusi Vilmos, valamint a Szent Efrém Férfikar szolgálata, a papszentelés pedig már önmagában is ünnep az egyházban. Hasonlóra a járvány kezdete óta nem volt, nem lehetett példa.
Erdő Péter: Ahol a templom, az egyházmegye fejlődik, az most is mércéje annak, a lakosság, a nép miként fejlődik ezen a vidéken.
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye júniusi ünnepi programjai között megtalálható: Egyházmegyei papi rekollekció, Bíborosi látogatás, Papszentelés, A Szent Efrém Férfikar fellépése.
Volt idő, amikor több ezer ember gyűlt össze Kalocsa és járásai főbúcsújára, amelyre az egyházmegye minden részéről, sőt a Dunántúlról is érkeztek hívek. A több mint másfél évszázados hagyomány idén bekerült a Kalocsai Értéktárba is.
A háromnapos egyházi ünnepet megnyitó misét Fülöp Ernő apát-kanonok celebrálta.
Miután a fiatalok az év során felkészültek a beavató szentségek: keresztség, Oltáriszentség és bérmálás felvételére, vagyis a Jézussal való asztalközösségre, a pályázat keretében lehetőségük volt megtanulni, hogy az oltár asztalán kívül a másik, a terített asztalnál hogyan viselkedik az ember.
Június 11-12-13-án tartjuk Jézus Szíve ünnepéhez kapcsolódóan Kalocsa és a szállások főbúcsúját.
A Pünkösd egy ősi ünnep folytatása. Hiszen miért gyűlnek össze Jeruzsálemben azok a zarándokok, akik meghallják Jézus feltámadásának örömhírét, mégpedig a Szentlélek ajándéka folytán mindenki a maga nyelvén?
Május 9-én, vasárnap búzaszentelést tartottak Negyvenszálláson. Mit gondolnak, mire használják a hívek a megszentelt búzatáblából szakított búzacsokrokat?
A búzaszentelés a IV. századtól kezdve a katolikus egyház életében közkedvelt szertartás volt. Ezt a hagyományt elevenítik fel Kalocsa - Negyvenszálláson, vasárnap délután.
Dr. Bábel Balázs érsek két papnövendéket, Csuja Gergely Zoltánt és Farkas Tibort szentelte fel a szerpapok közé.
Magyarországon idén, március 10-én először szentelnek külön napot a méheknek, ezeknek az értékes beporzó rovaroknak.
Dőzsölni eddig se nagyon volt mód, de mától: böjt! A mai jeles nap jelentésének, eredetének, hagyományainak néztünk utána.
A hamvazószerda azért is fontos a katolikus hívek életében, mert az év folyamán ez az egyik nap - másik a nagypéntek - mikor is szigorú böjtöt tartanak.
A koronavírus járvány miatt hagyományos ökumenikus imahét Kalocsán most csak erre az egy összejövetelre korlátozódott. Az alkalmon Balogh Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét. Az eseményről a Kalocsa TV ma közöl összefoglalót.
Bábel Balázs érsek Pest megye szülötte és egészen püspökké szenteléséig gyakorlatilag végig ott szolgált.
Az idei, rendkívüli körülmények közt a hagyományos terményáldó szentmise is sajátos színt öltött: paprikavörös.
Dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke, főpásztor október 18-án ünnepelte 70. születésnapját. Az évforduló alkalmából nagyinterjút adott a Magyar Katolikus Hírportálnak, amelyben egyebek mellett azt mondja: Embernek lenni kitüntetés!
Dr. Babel Balázs: „Kalocsán az ásatásokat nem sikerült teljesen befejeznünk. Az orosz katonai sírok áthelyezése ügyében évek óta tárgyalunk. A megegyezés időt vesz igénybe, ráadásul az ehhez szükséges anyagi forrás sincs még birtokunkban. Kalocsa főtere viszont valóban megszépült. Javaslom mindenkinek, jöjjenek el megcsodálni!”
Vasárnap, az utazók védőszentjének névünnepén többéves hagyomány folytatódott Kalocsán azzal, hogy egy reggeli és egy délutáni szentmise után is megáldották a Szent István király templom előtt fölsorakozott járműveket, közlekedési eszközöket. Sok hétköznapi és jó néhány különleges járgány mellett egy extra különlegesség is részesült az áldásból.
Két szentmise után fogják megáldani a járműveket az utazók védőszentjének ünnepén. Ki-ki elhozhatja 1-2-3-4 kerekű járgányát!
A barátság, békesség, szeretet, elmélyülés és megnyugvás útja. Segít a testi, szellemi és lelki megújulásban.
A nagy egyházi ünnepek után a környék legfontosabb egyházi eseménye minden évben a Jézus Szíve búcsú. Az idein Kalocsa polgármestere mellett Font Sándor országgyűlési képviselő is részt vett.
Egyik népénekes szentmise után litániával, a másik előtt szentségimádással, a harmadik napon a hagyományos körmenettel és érseki misével ünnepli a hétvégén Kalocsa a város és a szállások Jézus Szíve tiszteletére rendelt főbúcsúját.
Emberemlékezet óta nem volt olyan, hogy húsvétot, a kereszténység legnagyobb ünnepét a hívők ne a templom falai között, nagyobb családi összejöveteleken ünnepeljék, de most a koronavírus-járvány miatt erre kényszerülünk. Dr. Mészáros István prépost, a kalocsai Szent István király templom igazgatóját arra kértük, ossza meg velünk nagypénteki, húsvéti gondolatait.
A Szent István király (egykori Jezsuita) templomban először tartottak méhész misét, hagyományteremtő szándékkal.
A Szent István király (egykori Jezsuita) templom az év során már számos hagyományosnak mondható misét tart meg évről-évre. Ettől az évtől kezdve terményszentelő és pálinkaszentelő és Szent Flórián misék mellé már a méhészek miséje is felzárkózhat.
Bábel Balázs érsek: „...Minden templom, ahol bemutatják a Szentmisét Betlehemmé válhat; megélhetjük a csodát, Jézus Krisztus közénk jön szeretetével, és azzal az üzenettel, hogy Isten vissza akar vinni az atyai házba.”
Az érsek beszédében kiemelte, hogy a börtönkápolna az irgalom épülete.
A karácsonyi, újévi ünnepek miatt a szokásostól eltér templomaink miserendje: néhány megszokott mise elmarad, helyette számos ünnepi mise, érseki mise várja a híveket, sőt, karácsonyi koncert is lesz a Nagytemplomban.
„A kereszténydemokrata néppárt az egyetlen történelmi párt, az egyetlen világnézeti értelemben vett kereszténydemokrata párt a magyar politikai palettán.”
A Szent Miklós napi, hagyományos pálinkaszentelő misét december 8-án tartják.
Még a szombat délutáni szeszélyes időjárás is kegyeibe fogadta a szívmelengető eseményt, amit verőfényes napsütés kísért. Idén karácsonyfa is lesz a téren.
Az esemény szenzációja ezúttal is az erre az alkalomra elejtett szarvasbika „felravatalozása” lehet.
Szent István ünnepének vigíliáján dr. Tóth Tamás pápai káplán, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára mutat be szentmisét városunkban.
E hétvégén, június 28-29-30-án tartják Jézus Szíve ünnepéhez kapcsolódóan Kalocsa és a szállások főbúcsúját. Mutatjuk a programot!
„Piros pünkösd napján” – Pünkösd főünnepén
A Kunszt József egykori kalocsai érsek emlékére létrehozott díjat Kalocsa Város részéről Farkasné Bekes Rita, a Kalocsai Szent István Gimnázium intézményvezető-helyettese vehette át tegnap, május 15-én az Astriceum Érseki Múzeumban. Az elismerést az alapító dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek és dr. Várszegi Asztrik püspök, nyugalmazott pannonhalmi főapát adta át.
A Katolikus Rádió szerepet vállal a Katolikus Egyház tanításának hirdetésében, a magyar és az egyetemes kultúra, valamint anyanyelvünk értékeinek megőrzésében.
Kalocsát is elérte az egykori kalocsai káplán, Dr. Benyik György professzor által 2016-ban útjára indított, úgynevezett „hangos Biblia” kezdeményezése.
Megnéztük, a csak rövid múltra visszatekintő munkaszüneti nap hogyan alakítja át az üzletek nyitva tartását.
A kiskunhalasi Szent Péter és Pál apostolok tiszteletére felszentelt templomban március 31-én ünnepi szentmisét mutatott be Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek a Rákóczi-emlékév megnyitása alkalmából.
Kalocsára látogatott március 3-án, vasárnap Michael August Blume, Magyarország múlt év júniusától kinevezett új apostoli nunciusa. Pápai nagykövet évekkel korábban járt Kalocsán, így látogatása és miséje kuriózumnak számít a városban.
Akik ott lesznek, azok papok, hívek, de a Nuncius úr megnézheti az intézményeinket, az Astriseumot, a Könyvárat.
A Máltai Szeretetszolgálatnak az állami, önkormányzati ellátórendszer számára már nem látható, több mint ezer munkavállalót sikerült bevonnia az aktív munkaerőpiacba.
Éppen három esztendeje, hogy Gera-Csontos Hajnalka átvette a református lelkészi hivatalt Kalocsán. A lelkipásztor és férje, Gera József hitoktató-kántor sok időt tölt gyermekmunkával, hitoktatással. A lelkipásztor szeretné, ha még több fiatal családot tudnának megszólítani és aktív tagjaik között üdvözölni.
A konfirmandusok komolyabb, elgondolkodtató műsorral, a kisebb hittanosok pedig verses, betlehemes műsorral készültek a kalocsai református közösség vasárnapi karácsonyi ünnepségére.
Szent Miklós püspök ünnepének alkalmából pálinka szentelő szentmisét mutatott be Dr. Bábel Balázs érsek Fülöp Ernő apát-kanonokkal és Csorba Dávid káplánnal közösen a Szent István templomban.
Az Astriceum Érseki Múzeumban nyitotta meg a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye a Katolikus Karitász „Egymillió csillag” jótékonysági akcióját vasárnap. Az adományból befolyó összeget a Karitász minden országban a hátrányos helyzetűek megsegítésére fordítja.
Katonai tiszteletadással fogadták Moszkvában az igazi Mikulást – VIDEÓVAL! –, legalábbis ami itt maradt belőle az árnyékvilágban, de Kalocsán is őrzik a szent egy ereklyéjét, és annak jelenlétében áldják meg minden évben a friss gyümölcspárlatokat, Miklós-nap utáni vasárnap, idén december 9-én.
Két ütemben teljes egészében felújította a kalocsai református egyház a Hunyadi utca 20-22. szám alatti épületének Sörös Imre utca felé eső ingatlanrészét, vagyis a parókia épületét.
Minden eddigi eredmény csak tompítja az érzést, hogy Kalocsa főtere nyolc év óta építési terület, homályba vész, mikor lesz vége a tér rekonstrukciójának.
Kalocsán egyházi épületben talán még soha nem volt annyira kritikus hangvételű nyilvános esemény, mint amit ma (szerdán) a Szentháromság térrel kapcsolatban tartottak.
Idén is – a „régiek” fogadalmához híven – Andocsra zarándokolt kalocsai és környékbeli hívek mintegy ötven fős csoportja. A korábban ferencesek által őrzött és gondozott Nagyboldogasszony kegytemplomban kedves ismerősként fogadták a közösséget, a kegyszobor kalocsai szomorúpamukos ünneplősbe öltöztetve várta őket.
A szerdai érseki misén Udvardy György pécsi püspök mondott prédikációt, a Főszékesegyházi Énekkar és Leányfalusi Vilmos karnagy, orgonaművész pedig zenei szolgálatot adott.
Az egyházmegyei fenntartású általános iskolák ballagó diákjai ünneplőbe öltözve, iskolájuk zászlajával zarándokoltak el az egyházmegye anyatemplomába.
Május 16-án, az ASTRICEUM Érseki Múzeumban adta át dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek három, a Kalocsa-Kecskeméti főegyházmegyében működő iskolában tanító pedagógus számára az általa 18 éve alapított, Kunszt József érsekről elnevezett díjakat.
Nagyszombaton az esti vigília-szertartással veszi kezdetét a Katolikus Egyház legfontosabb ünnepe, a húsvét, amely a kereszténység legnagyobb örömhírét hirdeti: Jézus Krisztus feltámadt a halálból, és mindenkit meghív az örök életre.
Nagypéntek az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, megkínzásának, halálának és temetésének napja. Ezen a napon nincs szentmise. Arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be véres áldozatát a kereszt oltárán.
Az Oltáriszentség – görög nevén Eucharisztia – valamint az egyházi rend – azaz a papság szentségének alapítását ünnepli a katolikus egyház a legnagyobb keresztény ünnep, a feltámadás ünnepét megelőző csütörtökön.
Vasárnap városunkba látogattak az egykor a Kalocsai főegyházmegyéhez tartozó püspökségek főpásztorai Bábel Balázs kalocsai érsek meghívására. A délelőtt tíz órakor kezdődött, a Kalocsai Főszékesegyházi Énekkar szolgálatával zajlott szentmise főcelebránsa Jakubinyi György gyulafehérvári érsek volt.
Ma emelték helyükre a Nagytemplom déli tornyának harangjait, amelyek már jó ideje a templom előtt voltak közszemlére téve. A négy harangot tegnap délután áldotta meg a téren dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek. Holnapután hálaadó misét mutat be a főpásztor a Nagyboldogasszony főszékesegyházban, illusztris vendégek jelenlétében.
Látványos, szép pillanatokon osztozik az érdeklődőkkel az érsekség – harangemelés előtt szentelés!
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye ismét Családtalálkozóra várta a kicsiket és nagyokat 2017. október 14-én, ezúttal Kalocsán.
A hajósi kastélyból hozna el értékes képeket az érsekség. A polgármester ezt nagyon fájlalja, sőt, a most portálunknak adott telefonos érseki nyilatkozat szerint a törvényesség határát súroló eszközökkel is harcol a festményekért. A közösségi média mellette áll, a jog a napvilágot látott nyilatkozatok szerint úgy tűnik az érsekségén, akik egy novemberi kiállításra hoznák el Kalocsára a képeket. A későbbiekben azonban nem zárkóznának el, hogy a képet – állami segítséggel – megvásárolják, és így visszakerülhessenek eredeti helyükre.
Népes tömeg gyűlt össze Tomori Pál néhai érsek-hadvezér szobránál a mohácsi csata évfordulójának délutánján – e gondolatok jegyébe emlékeztek.
Évszázados tanítások és mindaz, ami a mindennapjainkat áthatja – ahogy a főpásztor látja, kötetbe foglalva. Könyvespolcra vele!
A július 5. és 9. között zajlott XXI. Duna Menti Folklórfesztivál programsorozatának záró szentmiséjét a Szent István király templomban mutatta be Mészáros István címzetes prépost, templomigazgató július 9-én, vasárnap.
A háromnapos programsorozat jelentős része a Szent István király templomban volt, a zárókörmenet is onnan indult el a Nagyboldogasszony-főszékesegyházhoz, ahol Bábel Balázs érsek fogadta a híveket, majd mutatta be az ünnepi szentmisét.
Június 23-24-25-én tartják Kalocsa és a szállások főbúcsúját. A hitéleti események pénteken este hat órától kezdődnek, az ünnep csúcspontja a vasárnap reggeli körmenet, amely után Dr. Bábel Balázs mutat be szentmisét a Nagytemplomban.
Méltó helyen a méltó alkalom – négy pedagógusnak adományozott Kunszt-díjat Bábel érsek.
Szent Flórián ünnepe alkalmából május 7-én vasárnap a Szent István király templomban szentmisét mutattak be a kalocsai tűzoltóság képviselőinek jelenlétében, amelyet követően megkoszorúzták a Belvárosi iskola sarkánál található Szent Flórián szobrot.
Április utolsó vasárnapján tartották meg a kalocsai Szent István király templomban a hagyományos „jó termésért való ájtatosságot”, régi szép nevén „búzaszentelőt”.
Közel kétmilliárd forintos központi támogatást ítélt meg a kormány a kalocsai érsekség beruházásaira, amelyek nem csak a város, az egész egyházmegye területén folynak majd. Persze mi elsősorban arra voltunk kíváncsiak, mire számíthatunk helyben!
Egész Magyarország mély megrendüléssel értesült a magyar diákokat ért tragikus baleset híréről. A mai szentmisét az áldozatokért ajánlotta föl Fülöp Ernő Kalocsa-belvárosi plébános.
Vízkeresztet január 6-án ünnepli a Katolikus Egyház. A Szent István király templomban január 8-án, vasárnap tartották az ünnepet, hogy a hívek is minél nagyobb számban vehessenek részt rajta.
Vízkereszt napjának estéjén celebrált ünnepi szentmisét Bábel Balázs érsek a kalocsai Nagyboldogasszony Főszékesegyházban, amely után bemutatták az Asztrik érsek sírleletének történetét, a tudományos azonosítási eljárást, valamint az újratemetés ceremóniáját földolgozó filmet. A vetítés után a Nagyasszonyunk Katolikus Iskola aulájában agapén vendégelték meg a mise résztvevőit.
„Megtört csontjaim is örvendeznek” – e címmel készült film Kalocsa első érsekének életéről. Január 6-án ezt is bemutatják az ünnepi érseki misét követően. Ezzel az alkalommal veszi kezdetét Kalocsán Asztrik érsek éve.
A Kalocsai Fegyház és Börtön kápolnájában kedden Bábel Balázs érsek celebrált szentmisét, annak keretében rabokat is bérmált a közelgő ünnep kapcsán. A börtön énekkarának zenei szolgálatával zajlott szentmisén meghívott vendégekként megjelentek a fegyveres testületek és az igazságszolgáltatási társszervek képviselői is.
Karácsonyi jótékonysági estet rendeztek a Katolikus Intézményben.
Igazi lélekemelő programban lehet részük mindazoknak, akik részt vesznek a fővárosi Mátyástemplomban december 13-án, kedden 18 órakor kezdődő, dr. Mészáros István, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye tiszteletbeli prépostja, áldozópapja celebrálta karácsonyváró vadászati szentmisén.
Hitéleti, látvány és történeti szempontból egyaránt kiemelt eseménynek voltak tanúi mindazok, akik Mindenszentek napján ellátogattak a Nagyboldogasszony-főszékesegyházban tartott érseki szentmisére.
A június 25-i templomnyitást követően újabb fontos mérföldkőhöz érkezik Főszékesegyházunk felújítása: olyan szegletét járhatja be rövidesen a nagytemplomnak, amelyet ebben a formában még nem láthatott!
Vörös Márta, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye főépítésze újabb fontos dátumra hívja fel olvasóink figyelmét!
A kalocsai főszékesegyház búcsújának ünneplésével vette kezdetét idén a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye papnövendékeinek tábora augusztus 15-én.
Hétfőn este hatkor Erdő Péter esztergomi érsek mutatott be szentmisét a kalocsai Nagyboldogasszony főszékesegyházban a templom névadójának ünnepén, a templom búcsúnapján.
Hétfőn lesz a kalocsai főszékesegyház búcsúnapja. Az ünnepen Erdő Péter celebrál misét a Főszékesegyházi Énekkar szolgálatával.
Hagyomány városunkban, hogy a Szent Kristóf, az utazók védőszentjének napján tartott szentmisék keretében megáldják a járműveket.
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyében Bábel Balázs érsek újabb személyi változásokról döntött.
Öt év után újra birtokba vehették a hívek a kalocsai Nagyboldogasszony székesegyház barokk kori liturgikus terét, amelyet Bábel Balázs érsek szentelt föl a szombat délelőtti papszentelő ünnepi misén. A szombati sokszoros ünnep másnapján a Szőlőkközében volt búcsú.
Vasárnap ért véget a Kalocsai Fegyház és börtön csütörtökön kezdődött hitéleti programja Székely János püspök vezetésével. A Cursillo nemzetközi keresztény lelkiségi mozgalom. Módszereit a hazai gyakorlatban a börtönökben is alkalmazzák. A múlt hétvégén Kalocsán első ízben immár női börtönben is tartottak ilyen alkalmat, tíz elítélt részvételével.
154. alkalommal ünnepelték Kalocsán a hagyományos Jézus Szíve búcsút. A háromnapos rendezvény központi eseménye június 5-én a Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek vezette szentségi körmenet és ünnepi szentmise volt.
Múlt vasárnap úrnapja volt, ezen a hétvégén pedig Jézus Szíve búcsú lesz. Ez az időszak évről évre különösen fontos szerepet tölt be a kalocsai katolikus közösség hitéletében.
Múlt pénteken tartották a Katolikus Óvodák XIII. Szakmai Konferenciáját Budapesten. A konferencia keretében dr. Bábel Balázs érsek az irgalmasság testi, lelki cselekedeteiről tartott előadást.
Május 13-a, hiába esett péntekre, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegyében működő oktatási intézmények három pedagógusának élete egyik legszerencsésebb, és legszebb napja volt.
A tűzoltók, valamint más „tüzes” szakmák védőszentjének névünnepét szentmisével ünnepelték, azután a Belvárosi Iskola sarkán található falfülkében álló „Vízöntő” szobrot megkoszorúzták, majd áldásban is részesültek a kalocsai tűzoltók.
A városszerte terjedő pletykák és a felújítások körüli félreértések után egy jogosulatlanul készített drónfelvétel volt az utolsó csepp az érsekség poharában. Rendkívül tájékoztatót hívtak össze.
Április 16-án, szombaton a jánoshalmi Szent Annáról elnevezett Katolikus Általános Iskola adott helyet a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyében minden esztendőben megrendezésre kerülő egyházmegyei hittanversenynek.
Néhány hónap, és kitárja kapuit a templom – az Astriceum(i kiállítás)ra viszont még várnia kell!
Múlt pénteken a Szent István király templomban a Kalocsai Fegyház és Börtön fogvatartottjainak közreműködésével tartottak nagyböjti keresztúti áhítatot.
A Balázs-áldás, másképpen balázsolás Szent Balázs püspök, csodatévő gyógyító névünnepéhez, február 3-ához kötődik. Kalocsán is sokan járultak az egészségvédő áldásért.
Szerdán kezdődik a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek.
Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek ünnepi szentmisét mutatott be december 21-én a Kalocsai Fegyház és Börtön Szent Kereszt-kápolnájában, amelyen részt vett Csóti András büntetés-végrehajtási altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka is.
A Református egyházközség, a belvárosi plébánia és a Jezsuita templom ünnepi hitéleti alkalmai.
A vasárnap esti, Szent Miklós napján tartott ünnepi érseki mise keretében Bábel Balázs megszentelte az idei pálinkatermést.
November 5-én, csütörtökön érseki szentmisével ünnepelte fönnállásának 250 éves évfordulóját a kalocsai Szent István Gimnázium.
A főszékesegyház rekonstrukciós munkálatai során eddig is számos érdekes eseményt sikerült lencsevégre kapnunk. Tegnap újabb fotókkal bővült a képkollekció.
A Mária-tisztelet egyik legrégebbi magyarországi kegyhelyén 600 millió forintos turisztikai és vallási célú fejlesztést hajtottak végre.
Egyre közelebb a Főszékesegyház nyitása.