Június 13-án vasárnap délelőtt a 10 órai érseki nagymise előtt a Szent István király (egykori Jezsuita) templomban tartott reggeli miséről indultak a hívek a Jézus Szíve búcsúi körmenetre, amelyhez az utcán is sokan csatlakoztak. Ők háromnegyed tíz körül a templom előtt gyülekeztek.
A több mint másfél évszázados Jézus Szíve búcsú egyik legszebb mozzanata a főmise előtti Jézus Szíve körmenet, amelyen a Szent István király templomtól a Nagytemplomig vonultak a hívek, hogy ott részt vegyenek a búcsút lezáró, Bábel Balázs celebrálta érseki nagymisén. Az Oltáriszentséggel vezetett körmenetre most is egyre többen viseletbe öltözve érkeztek, tovább éltetve a hagyományokat.
Erre az alkalomra az Astriceum Érseki Múzeumból kiemelték az évszázados, Jézus Szíve búcsúra készült egyházi ötvösmunkákat, a Lichtensteiger-féle ünnepi ornátust, s ott voltak a Király Ilus által tervezett bordóbársony lobogók is, amelyek mögött vonultak a hívek, akiknek a gyermekek örömmel szórták a lábaik elé a rózsaszirmokat.
A Jézus Szentséges Szíve iránti tisztelet a kereszténységben ősi gyökerekre nyúlik vissza, az újkorban pedig különleges virágzásnak indult. Magyarországon is nagy hagyománya van a Jézus Szíve-kultusznak, amit különösen a jezsuiták terjesztettek, akiknek tevékenysége nyomán Kalocsa vált e mozgalom egyik hazai fellegvárává.
A többnapos Jézus Szíve búcsút már az 1860-as évek közepétől megtartották ezen a vidéken. Később vallási rendezvényként már nem csak Kalocsa és szállásai főbúcsúja volt, hanem még a főegyházmegye határain túl is számon tartották, még a Dunántúlon is megemlékeztek róla, és gyakran többezres lélekszámú ünneplő sokaság gyűlt össze városunkban.
A rendszerváltás után újabb lendületet vett népünnepélyt, benne a körmenettel, ettől az évtől még nagyobb tisztelet övezi, hiszen az ünnepet mint nemzeti értéket a Kalocsai Települési Értéktár Bizottság ez év február 11-én felvette a Kalocsai Települési Értéktárba.
Forrás: Kalocsa TV