Tegnap még harminc vidéki iskola érintettségéről esett szó a sajtóban, de hogy melyek ezek azt az általunk szemlézett orgánumok akkor még nem, ,vagy csak igen hiányosan közölték, ezért a Bács-Kiskun megyei Rendőr-főkapitányságok sajtó osztályaihoz fordultunk kérdéseinkkel. Mindkét helyről illetékesség híján továbbították azokat az ORFK kommunikációs részlegéhez, ahonnan azonban eddig konkrét válasz nem érkezett. Ellenben Gál Kristóf rendőr ezredes, a rendőrség szóvivője sajtótájékoztatót tartott, amelyről készült felvételt délután egy órakor publikáltak a Police.hu portálon.
EDDIG NEM ÉRKEZETT HÍRÜNK ARRÓL, HOGY BÁCS-KISKUN ÉS TOLNA VÁRMEGYÉK ISKOLÁIBAN IS LETT VOLNA BOMBARIADÓ, DE EZT A RENDŐRSÉG EDDIG NEM ERŐSÍTETTE MEG.
A rendőrség két vármegyei főkapitányságához azokkal a kérdésekkel fordultunk, hogy
A vármegyénket és a „túlparti szomszéd” vármegyét érintő kérdéseinkre egyelőre továbbra sem kaptunk választ, az utóbbi kettőre viszont megfelelt, és számos, korábban ellentmondásos kérdést tisztázott a rendőrség hivatalos potálján videón is közzétett sajtótájékoztatón Gál Kristóf rendőrségi szóvivő.
A tényszámok
A szóvivő elmondta: 292 oktatási intézménybe érkezett január 23-án reggel fenyegető e-mail, ebből 273 budapesti és 19 vidéki iskola, de – bizonyára részben terjedelmi okokból is – ezeket nem ismertette.
Így azt egyelőre hivatalosan
TOVÁBBRA SEM TUDJUK, HOGY VOLT E BÁCS-KISKUN, ILLETVE TOLNA VÁRMEGYEI ISKOLA AZ ÉRINTETT INTÉZMÉNYEK KÖZÖTT.
Ugyanakkor vélhetően a közösségi média szárnyain valószínűleg ideért volna már a híre...
Azt viszont elmondta a szóvivő, hogy
MÉG MA REGGEL IS ELŐFORDULT, HOGY VALAKI AZ E-MAIL FIÓKJA SPAM MAPPÁJÁBAN VETTE ÉSZRE A FENYEGETŐ ÜZENETET.
Így fordulhatott elő, hogy ma reggel is egy budapesti iskolánál megjelentek a rendőrség munkatársai, ám még a tanítás megkezdése előtt elvégezték az épület átvizsgálását.
További, összesen 21 intézmény, ebből 8 budapesti és 13 vidéki iskola vezetője kérte, hogy noha hozzájuk nem érkezett fenyegető üzenet, de lehetőség szerint mégis vizsgálja át az épületeiket a rendőrség. Ezt valamennyi helyszínen megtették, a feladatra elegendő rendőr állt készen, gyakorlatilag az összes helyszínre perceken belül rendőrt tudtak küldeni - jelentette ki a szóvivő, hozzátéve.hogy így
ÖSSZESEN 313 ISKOLÁBAN INTÉZKEDTEK.
A terepmunka
A helyszíni munkáról szólva elmondta: az iskolákhoz érve felvették a kapcsolatot az intézmény dolgozóival és vezetőjével, tájékoztatták őket, majd az esetek többségében az ő közreműködésükkel és segítségükkel átvizsgálták az épületeket.
A szóvivő a továbbiakban köszönetet mondott, a szülőknek a megértésükért és a támogatásukért, hiszen sokuknak is gondot, problémát okozhatott a rendkívüli helyzet. Ám mindenekelőtt a diákoknak és a tanároknak fejezte ki köszönetét, hogy fegyelmezetten és felelősségteljesen közreműködtek, betartva a rendőrök utasításait.
Így rövid időn belül sikerült mindenhol kizárniuk a veszélyt, amit közös sikerként könyvelt el a szóvivő, nem sajátítva ki az érdemet a rendőrségnek, ugyanakkor kijelentette:
ROBBANÓSZERT, ILLETVE ROBBANTÁSRA ALKALMAS ESZKÖZT EGYETLEN HELYSZÍNEN SEM TALÁLTAK.
A nyomozás
A nemzeti nyomozó iroda a bpk 316-os szakaszra szerinti terrorcselekménnyel fenyegetés bűntette miatt folytatja a nyomozást, az ország összes területi szervének szoros támogatása mellett.
A bűncselekmény átmérősítése nem jelenti a fenyegetettség növekedését az országban, hanem a tényállás tisztázását követően döntött így a nyomozó hatóság, mert egyrészt magasabb büntetési tételt jelent az elkövetőnek, másrészt a büntetőeljárásban így nagyobb a mozgástere a hatóságoknak.
A több száz email címre érkezett feljelentést egy eljárásban vizsgálják, együttműködve minden olyan ország rendőrhatóságával, ahol a közelmúltban hasonló bűncselekmények miatt indultak nyomozások.
Elhangzott továbbá, hogy
EGY E-MAIL CÍMRŐL ÉRKEZETT FENYEGETÉSEKRŐL VAN SZÓ.
A sajtóban is megjelentek szerint azt visszafejtve lehet eljutni egy szolgáltatóhoz - mondta a szóvivő rámutatva, hogy épp azért folytatja a Nemzeti Nyomozó Iroda a nyomozást, mert ott vannak a rendőrség legmagasabb szinten képzett kibernyomozói, akik rendelkeznek az ilyen típusú bűncselekmények felderítéséhez szükséges tudással, képességgel.
Gyakorlatilag rendőr hackereink vannak, akik adott esetben magasabb szintű tudással rendelkeznek, mint az elkövetők többsége.”– mondta Gál Kristóf r. ezredes, aki azonban a beszerzett adatokról, az elvégzett nyomozati cselekményekről, illetve a külföldi társszervekkel történt információcsere és az ilyenkor alkalmazott eljárásrend részleteiről bővebb tájékoztatást - a nyomozás érdekeire tekintettel - az érthető és elfogadható közérdeklődés ellenére sem tudott adni.
Összegzésképp még egyszer kijelentette:
az eddig szerzett információk szerint
A BOMBAFENYEGETÉST TARTALMAZÓ ÜZENETEK MÖGÖTT NINCSEN VALÓS VESZÉLY, MINDENKI BIZTONSÁGBAN ÉREZHETI MAGÁT AZ OKTATÁSI INTÉZMÉNYEKBEN.
A sajtótájékoztatóról készült felvételt itt is megtekinthetik: