Január 30-án újra elindult a Kalocsai Kincsesláda újabb sorozata, melynek keretében ezúttal Szeleczki Attiláné néptáncos, a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány titkára mutatkozott be a Kamaratermet megtöltő közönségnek – már amennyiben itt bemutatkozásról szó lehet, hiszen a publikum nagy részét városunk folklórörökségének őrzői és követői tették ki, akik számára inkább egy közös visszatekintés volt az elmúlt évtizedek kalocsai néptáncos életének nagy eseményeire, fontos mérföldköveire, természetesen az előadó szemszögéből. A sok fotóval illusztrált projektoros prezentáció segítségével a közönség Kalocsa folklór életének utóbbi évtizedeibe kapott betekintést, Olvasóink pedig a rendezvény hangulatába pillanthatnak be a cikk alatt beágyazott reels-videónk segítségével.
Szeleczki Attiláné bemutatkozó estjén nemcsak saját életútjáról számolt be, hanem bemutatta családtagjait, gyermekei mellett unokáit is, pedagógusi munkahelyeiről szóló beszámolója kapcsán pedig városunk oktatásügyének egy-egy szeletébe is bepillantást nyerhettünk.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Így többek közt fölidézte a Szent István Gimnázium új természettudományos laborjának létrejöttét és az ott tartott programokat, így a Kutatók Éjszakáját, amelyet a covid okozta szünet után szerencsére 2024-ben újra megtartottak.
Szeleczki Attiláné, bár családja nem kalocsai eredetű – szüleit 1947-ben telepítették be Felvidékről –, nagyon erős szálakkal kötődik az itteni népi hagyományokhoz: pályája mindvégig egybefonódott a kalocsai népművészettel, néptánccal, így nem csoda, hogy az előadás nagy része mégis a néptáncról szólt, fölidézve a rengeteg külföldi utazást – köztük a testvérvárosi utakkal – és a hazai fesztiválokon, minősítőkön való részvételt, az általa vezetett népművészeti táborok és a Duna Menti Folklórfesztiválok feledhetetlen hangulatát.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Hosszan beszámolt a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány történetéről is, alapításától kezdve megemlítve minden fontosabb tevékenységüket, így egyenként bemutatta az általuk kiadott számos kötetet, és szólt az alapítványhoz kötődő, évente átadott Pécsiné Ács Sarolta-díjról, valamint a kalocsa népművészeti hagyományőrzők úttörőinek, néptánc-koreográfusoknak és népdalgyüjtőknek, az imént említett díj névadója mellett Cserey Józsefnek, Tóth Ferencnek és Bencze Károlynénak állított emléktáblákról, illetve az azoknál évről évre megtartott koszorúzásokról is.
De a tartalmas beszámoló minden részletét nem is lehetne itt fölidézni:
Összegzésképp elmondhatjuk: az előadó a szó szerinti családja mellett, sőt azon túlmenően beszélt a tágabb értelemben vett családjáról, a kalocsai népművészet hagyományait művelők nagy családjáról. A bemutatott fotókon a jelenlévők közül is sokan magukra ismerhettek, a megidézett események a hallgatóságban is fölébresztették az azokkal kapcsolatos emlékeiket.
A program végén a közönség számos tagja csatlakozott a színpadon Szeleczki Attilánéhoz, hogy egy közös tánccal zárják a bemutatkozást, majd a Kamaraterem előtti folyosószakaszon tartott vendéglátás melletti kötetlen,
Forrás: Illés György / KALOhírek
jó kedélyű beszélgetéssel zárult a rendezvény.