Január 19. a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja, ehhez kapcsolódva rendezi meg minden évben a német nemzetiségi hetet a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola, ahol egy héten keresztül programokkal készülnek a diákoknak, akik nemcsak résztvevőként, hanem többek között kiállítóként is csatlakoznak az eseménysorozathoz.
1946. január 19-én kezdődött meg a magyarországi németek szervezett elűzetése, melyre emlékezve minden évben nemzetiségi hetet tart a kertvárosi iskola. Az idei évben január 20. és 24. között tartották meg a hagyományos programsorozatot az iskola német munkaközösségének szervezésében.
A hét során minden reggel sváb zene fogadta az iskolába érkező gyerekeket, az első órák elején pedig rádióműsorokkal is készültek a tanulók és a pedagógusok.
A hét során felelevenítették a disznótoros hagyományokat és élményeket, a hetedikes diákok a betelepítés, a végzős tanulók pedig a kitelepítés körülményeit ismertették meg társaikkal.
Nagyon jól éreztük magunkat, a gyerekek arcára ilyenkor minden rá van írva. Meghatározó pont volt a hét közepén tartott táncházunk, ahol a gyerekeket és kollégákat fogadtuk
– osztotta meg portálunkkal Baranyai Alexandra, a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola pedagógusa.
Mint kiemelte, projektmunkákat is készítenek a diákok, amely lehetőséget ad a német nemzetiségi hagyományok megismerésére.
A nemzetiségi héten megnyitottak a földszinti folyosón egy „minimúzeumot” is, ahol többek között a viseleteket is megcsodálhatták a tanulók, akik nemesnádudvari, illetve a Kirchheim unter Teck testvérvárosunkban szerzett élményeiket is megosztották.