Itt találod az összes cikket a „népművészet” témában!
A díjat idén szeptember 9-én, szombaton, a 32. Paprika és Gasztrofesztivál egyik fő eseményén, a Főszerepben a kalocsai népművészet műsorfolyam keretében adták át.
Éva, Ibolya és István a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület képviseletében Isztambulban mutatta be csodálatos népművészetünket a Népművészeti Egyesületek Szövetsége delegáltjaként.
A kötetet Cselik Mária, a Népművészet Mestere mutatja be, köszöntőt Simon Zoltán alpolgármester mond.
Holnap, szerdán délután öt órától a Művelődési Ház – egykori nagyszeminárium – udvarán az építészeti örökségünkről folyik majd az eszmecsere, míg a paprikás hagyományaink, valamint a paprikatermesztés és feldolgozás jelene és jövője a Paprikafesztivál keretében „kerül terítékre”.
A gyerekek Madár Helga vezetésével nem csak az agyagmívesség, hanem más kézműves technikák alapjaival is megismerkednek.
A Kalocsa népművészetéért, értékeinek ápolásáért, továbbadásáért magas szintű tevékenységet folytató jelöltekre jövő szerdáig bárki tehet javaslatot.
Látogass el a Városházára, szelfizz, és nyerj! – Akciót indított az önkormányzat a városháza új látványosságainak népszerűsítésre. A lokálpatriótákra másik csemege is vár: pódiumbeszélgetés lesz a tavasszal hivatalosan is magyar örökséggé, a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumnak elemeivé nyilvánított gyűjtemények vezetőivel tartanak pódiumbeszélgetést.
Szombaton délelőtt a piactéren, délután az érsekkerti Platán Rendezvényközpontban lehetett megkóstolni a nálunk pántlikásnak, az ország más településein szalagosnak nevezett jellegzetes farsangi csemegét, a fánkot. Az Érsekkertben az elfogyasztott fánkok számát is tekintve közel ezren voltak kíváncsiak a sütés fortélyaira, majd a végeredményre, kóstolás formájában, de a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület néptáncbemutatójára is ott maradt a verőfényes napsütésben fürdőző közönség. Videóval!
Holnap, pénteken hagyományőrző műsorral, Korda koncerttel, egészségügyi szűrővizsgálatokkal köszönti az egyesület a város idős lakóit.
Régen hallottunk ilyen szép muzsikaszót a kalocsai Érsekkertben. Pénteken a népzene változatossága jegyében a Kárpát-medence számos tájegységének és több nemzetiségének zenei hagyatékából kaphattak ízelítőt, akik kilátogattak a szabadtéri színpadhoz. Herczku Ági és a Banda videóival FRISSÍTVE!
Szombaton koszorúzással, szakmai konferenciával, tucatnyi népdalkör bemutatkozásával, közös ebéddel és vacsorával zajlott az immár negyed évszázados hagyományra visszatekintő kórustalálkozó, amelyet idén a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület gondozásában, az EMMI Támogatáskezelő pályázatán nyert forrás felhasználásával tartottak meg a Juca Néni Csárdájában.
Nem először képviselteti magát a kalocsai folklór az idén kerek évfordulót ünneplő Művészetek Völgye Fesztiválon, de most új helyszínen mutatkoztak be a kalocsai táncok és viseletek.
Múlt pénteken az Érsekkert bejáratánál található Hagyományok Háza adott otthont annak a találkozónak, amelyen a folklór örökség megőrzését és átadását célul tűző szövetség átalakulásával és a jövőbeni tevékenységével kapcsolatos feladatokat tekintették át a szervezet Bács-Kiskun megyei tagegyütteseinek vezetői.
A felvonuló By Me Spicy kollekció hímzéseit azok a kalocsai asszonyok készítik, akik a koronavírus-járvány miatt ezúttal sajnos a virtuális térben megrendezendő fesztivál résztvevői lesznek.
Németh Dávid: Az összetevők patikamérlegen való kimérése és folyamatos változtatása még mindig tart, mert szeretném megtalálni azt az ízt, ízvilágot, ami majd legközelebb áll hozzám, és a leginkább elfogadottabb lehet a vendégek körében.
A híres hímző és pingáló Vera nénire életútjának, munkásságának bemutatásával emlékezünk.
A múlt hétvégén tartott háromnapos rendezvénysorozat fináléját jelentette a vasárnap délután a népzenei találkozó, környékbeli hagyományőrző együttesek részvételével, aminek szépen megágyazott Csík János és a Mezzo koncertje. A népművészet már a programnak helyet adó Érsekkert bejáratánál fogadta az érkezőket.
Kerek évfordulót ünnepel a Piros Rózsa Táncegyüttes és a Bokréta Népművészeti Egyesület is – a táncosok a 40, illetve 30 éves múlthoz méltóan bizonyára beleadnak majd apait-anyait! Mutatjuk az állomáshelyeket és a tervezett menetrendet!
Nyolcvan évet élt, ám fiatalossága miatt senki sem gondolt a korára – a kalocsai hagyományőrző közösség megdöbbenéssel fogadta halálhírét. A népművészeti motívumkincsünk, hagyományaink továbbvitele mellett azok új formában való megjelenítésében, modernizálásában is aktív szerepet vállalt.
A gyönyörű vadászruha kollekciók ókalocsai motívumokkal történő ékesítése a kalocsai és környékbeli asszonyok keze munkáját, hímző tudományát dicséri.
Van egy hely Bács-Kiskun megyében, van egy közösség Kalocsán, a kalocsai szállások vonzáskörzetében, ahol nincs ilyen, hogy bezzeg az én időmben. Nem mondják azt a szeretett, kérges kezű, dolgos nagyanyáink, hogy a jó dolgokból nem maradt semmi. Mert itt bizony családok százai találkoznak a néptánc, a népzene égisze alatt, de nem csak a folklór fesztivál idején. Találkozásaik messze túlmutatnak a puszta hagyományőrzésen.