Hagyományőrző énekkarok, daloskörök találkozóját tartották a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület szervezésében július 31-én, szombaton Meszesen, a Juca Néni Csárdájában. Az egész napos program a kalocsai Szent István Gimnáziumban kezdődött, ahol megkoszorúzták a névadó zenepedagógus, Cserey József emléktábláját, aki idén volna százéves. Később szakmai konferencia gazdagította a programot, majd a közös ebéd után sorra bemutatkozhattak a megye különböző településeiről érkezett csoportok. A tizenkét énekkar részvételével zajlott találkozó az Emberi Erőforrások Minisztériuma Támogatáskezelője által kiírt pályázaton elnyert forrásból valósulhatott meg. Az alkalom fényét emelte, hogy a kórustalálkozót – akkor még népdalversenyként – negyed évszázada rendezték meg először, a társszervező Mezei Virágok Népdalkör pedig fennállásának tizenötödik évét ünnepli.
A programot előzetesen már ajánlottuk olvasóink figyelmébe, a délelőtt fél tízkor kezdődött koszorúzásról pedig már tegnap, önálló cikkben beszámoltunk, ismertetve Cserey József munkásságát és a koszorúzáson Vén Ferencné, a kalocsai Mezei Virágok Népdalkör vezetője által elmondott méltatását.
Fél 11-től szakmai előadás következett, amelynek keretében Szűcsné Török Ilona, ének-zene szakos pedagógus, a Dunapataji Népdalkör vezetője a népdalokról tartott előadást. Az előadó a magyar népdalok általános jellemzése, stílusjegyeik, tipizálásuk ismertetése mellett nagy jelentőséget tulajdonított annak is, hogy elmondja, miről ismerhetőek föl az autentikus népdalok, hogyan különböztethetőek meg az úgynevezett népies műdaloktól, hiszen ezeknek a hagyományőrző énekkaroknak és vezetőiknek igen fontos szerepük és felelősségük van abban, hogy a népzenei tradíció tiszta forrásból táplálkozzon, és az új generációk hamisítatlan formában kapják meg azt a hagyatékot, amelyet elődeink örökítettek ránk.
Az előadást követően ebédidőig kötetlen formában is folytatták az eszmecserét az énekkarok vezetői és tagjaik.
Délután egy órakor közös ebéd következett, majd Simon Zoltán alpolgármester mondott megnyitó beszédet, számos személyes emlékét is fölidézve Cserey Józsefről, aki az Ének–Zenei Általános Iskolában tanára volt.
Ez után sorra álltak színpadra a meghívásos alapon résztvevő énekkarok, és mutatták be 10-15 perces dalcsokraikat, valamint szebbnél szebb fellépő ruháikat, amelyek között éppúgy láthattunk autentikus népviselet, mint stilizált hímzésekkel díszített, de modernebb vonalvezetésű ruhákat is.
NYITÓSZÁMKÉNT KÖZÖS ÉNEKLÉSSEL ADTÁK MEG AZ ALAPHANGULATOT AZ ÉNEKESEK,
mégpedig a találkozónak, egyben Cserey József népdalgyűjtéseit közreadó kötetének címadó dalát, a „Kalocsai kertek alatt” című éneket dalolták el együtt, amit videóra is vettünk, majd Simon Zoltán alpolgármester mondott megnyitó beszédet, számos személyes emlékét is fölidézve Cserey Józsefről, aki az Ének–Zenei Általános Iskolában tanára volt. – tekintsék, hallgassák meg a közös produkciót és az alpolgármesteri köszöntő nyitó gondolatait!
A továbbiakban sorra állt színpadra a 12 énekkar nevezetesen
A záró produkció az idén 15 éves Mezei Virágok Népdalkör fellépése volt.
Tekintsék meg erről készült videós ízelítőnket!
A rendezvény lezárásaképpen közös vacsora következett.
Ám ezzel még nem ért véget a napi program, hiszen este hét órától amíg szusszal bírták aratóbál következett, szintén a kalocsai Hagyományőrző Egyesület szervezésében, a CLLD pályázat keretében elnyert forrás felhasználásával.