Különleges régészeti leletek kerültek elő Dunavecsén, ahol a Schneider Electric gyárbővítése előtt római kori szarmata temetőt tártak fel. A sírok között rendhagyó temetkezési formákat, társasjáték-kelléket és ékszereket is találtak a régészek.
Egyedülálló régészeti feltárás zajlik Dunavecsén, ahol a Schneider Electric gyárbővítéséhez kapcsolódóan a Kecskeméti Katona József Múzeum szakemberei mintegy hetven szarmata kori sírt tártak fel. A Kr. u. 3–4. századra datálható temető számos különlegességet rejt, köztük egy római társasjátékhoz tartozó dobókockát, kettős temetkezést – egy férfit és egy nőt közös sírban –, valamint zsugorított és babonás temetkezési formákat is.
Kiemelkedően érdekes az a sír, amelybe két nagyméretű malomkövet helyeztek. A régészek feltételezése szerint ez valamilyen mágikus-védelmi funkciót szolgálhatott, vélhetően azt, hogy az elhunyt ne térhessen vissza a túlvilágról.
A Dunavecse-Öreg-hegy nevű lelőhely különlegessége, hogy ritkán van lehetőség ilyen nagy sírszámú temetőt ilyen széles körben kutatni. A leletek között számos értékes tárgy is előkerült: férfisírokból kard és lándzsa, női sírokból ékszerek – köztük féldrágakövekből és korallból készült darabok –, tükrök és madáralakos ruhakapcsoló tűk.
A lelőhelyen jelenleg is folyik a munka, amelyet a gyárépítési ütemezéshez igazítanak. A mostani feltárást megelőzően, az első ütem építése során a neolitikum és a bronzkor nyomait is felfedezték.
A Schneider Electric tavaly májusban nyitotta meg a Duna Smart Power Systems üzemét, és idén márciusban bejelentették: 44 millió eurós beruházással újabb 18 ezer négyzetméteres csarnokkal bővítik a létesítményt.
Forrás: hirado.hu
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.