Március 22-én új, állandó kiállítást avattak fel az 1936-ban megnyílt, Tompa Mihály utcai Népművészeti Házban: a Kalocsai Kézműves Kör bemutatkozó kiállítása méltó emléket állít a kalocsai népművészet múltjának, továbbá hirdeti jelenét és jövőjét is.
A Viski Károly Múzeum, a Piros Rózsa Táncegyüttes Egyesület és a Kalocsai Múzeumbarátok Körének közös eseményén a megjelenteket elsőként dr. Bagó Zoltán polgármester köszöntötte, aki elismerően szólt a Kalocsai Kézműves Kör munkájáról, majd Kákonyi István osztotta meg ünnepi gondolatait.
Forrás: Kiss Dániel/KALOhírek
A hagyományőrzési és egyházügyi tanácsnok kiemelte: tavasszal a természet újra színekbe öltözik, akárcsak ez a kiállítóterem, ahol a Kalocsai Kézműves Kör tagjainak csodálatos munkáikkal hirdetik a hagyományok élő jelenlétét.
Közös feladatunk városként, közösségként és egyénenként, hogy ösztönözzük, támogassuk és megbecsüljük ezt a hagyományt, amely nem csak szép, de közösségformáló is. Kérem, járják végig a kiállítást, csodálják meg ezeket az alkotókat és alkotásaikat, és vigyék hírét annak, hogy Kalocsán ma is él a hagyomány!” – hangsúlyozta Kákonyi István.
Forrás: Kiss Dániel/KALOhírek
A folytatásban Romsics Imre szólt a megjelentekhez, aki felidézte: 2002-ben nyitottak egy kiállítást a Viski Károly Múzeumban, Élő népművészet Kalocsán címmel. Mint rámutatott, az akkori alkotók közül többen ma már nem lehetnek közöttünk, azonban örömét fejezte ki, hogy a fiatalok is próbálnak becsatlakozni a körbe.
Forrás: Kiss Dániel/KALOhírek
A múzeumigazgató aláhúzta: két oka is van, hogy a Népművészeti Házban kapott helyet ez a kiállítást, ugyanis ez a kalocsai író és pingáló asszonyoknak a „székháza”, továbbá a Korona Tours kezelésében idegenforgalmi célokat is szolgál.
– A tíz asszony munkásságát bemutató kiállításban mindenféle olyan tárgyat lehet látni, ami a kalocsai népművészetnek a jellegzetessége. A hímzéseket, a pingálásokat, a tojásokat is látjuk, sőt, vannak olyan technikák is, amik a régiségben nem sajátjai a kalocsai népművészetnek, gondolok itt az üveggravírozásra – mutatott rá Romsics Imre, aki azonban hangsúlyozta: meg kell hagynunk azt a szabadságot az alkotóknak, hogy valami újat találjanak ki.
A megnyitót követően a kamarateremben folytatódtak a „Tavaszi virágzsongás” programjai, ahol a tánc került középpontba a 45 éves Piros Rózsa Táncegyüttes Egyesület, valamint Dudás Szilvia, Illés Zoltán, Illésné Koszta Krisztina és Lakatos Bence vezetésével.
Forrás: Kiss Dániel/KALOhírek
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.