A 260 éves Szent István Gimnázium az idei, jubileumi év kapcsán a Digitális Témahéten az elmúlt egy évtized eseményeire fókuszált a Digitális Tablók Könyve elkészítésével, különböző események feldolgozásával, az István plakettesekkel készített interjúk vágási munkáival és egy digitális iskolatörténeti csapatversennyel. Ezen a héten a tananyagok feldolgozásában is kiemelt szerepet kaptak a tanulói laptopok, mobiltelefonok és egyéb digitális eszközök.
Mint a Szent István Gimnázium Facebook-oldalán közzétett beszámolóban olvasható, a Digitális Témahét első két napján elkezdték az eSZIG 260 nevű projekt megvalósítását az iskolában: a 10. BC osztályosok megkeresték az elmúlt évtized tablóit az épületben, hogy fotók készülhessenek a Digitális Tablók Könyvébe róluk.
Az István plakettesekkel készített interjúk döntő többségének rögzítése az elmúlt hónap feladata volt. A filmkészítésre 9-11. osztályos, háromfős tanulói csoportok vállalkoztak. Időpontok és kérdések előzetes egyeztetését követően találkoztak egykori diákjainkkal, majd felvették az anyagot.”Az egyhetes program során a 11. C osztály tanulói digitális kultúra órán megismerkedtek a vágóprogrammal, kipróbálták alapvető funkcióit, így már csoportmunkában nekiláthattak az interjúk vágásának és szerkesztésének.
Forrás: Szent István Gimnázium
– Témahetünk témájához és célkitűzéseihez több tanórán csatlakoztak a szaktanárok, így főként csoportmunkák alkalmával, új agyag feldolgozásához és tervezői feladatokhoz alkalmaztak tanulói laptopokat, mobiltelefonokat és egyéb eszközöket. A 11. évfolyamos emelt matematika fakultációs csoport például a parabola egyenletéhez, a mozgóképkultúra és médiaismeret tanórán a 11. C osztályosok animáció készítéséhez, a 9.A osztályosok pedig digitális kultúra órán címerek tervezéséhez – olvasható a beszámolóban.
Forrás: Szent István Gimnázium
A Digitális Témahét második felében az interjúk vágási munkái is zajlottak: készítettek a tanulók felvételt is, a vágóprogrammal pedig újabb csoportok ismerkedtek meg digitális kultúra órákon. A 11.ABC osztályosok fakultációs csoportja pedig elkezdte az utóbbi évtized néhány, évente ismétlődő iskolai programjának kronologikus feldolgozását.
Kiderült, hogy nem könnyű követni a közelmúlt eseményeit, pontosan számba venni, melyik tanévben, milyen tematikája volt az egyes témaheteknek, közösségi programoknak, kik és milyen darabot adtak elő például az István Napokon. Többféle forrás összevetésével, képekkel illusztrált beszámolók készülnek csoportmunkában az egyes eseményekről, új megvilágításba helyezve azokat. A tanulói laptopok és mobiltelefonok alkalmazása kiemelt szerepet kap a héten, egyéni és csoportos munkákhoz, ismétléshez és új anyag feldolgozásához, nyelvtani szerkezetek gyakorlásához és szókincsbővítéshez is többféle alkalmazást, programot használtak a diákok szinte minden osztályban.”
Forrás: Szent István Gimnázium
A témahét zárásaként pénteken Digitális Iskolatörténeti Csapatversenyt rendezett a gimnázium, mely az iskola elmúlt évtizedének eseményeire épült. A feladatlapokat és a megoldáshoz szükséges micro:biteket reggel kapták meg az osztályok, s délig kellett megtalálniuk az eszközök párjait, s leolvasni az elrejtett kifejezéseket.
A mobiltelefonokra is nagy szükség volt, hiszen az épületben elrejtett 8 QR kód feladatokat rejtett a tanulók számára, s a gyors megoldáshoz sok információt kellett megtalálniuk rövid idő alatt. Minden osztály eredményesen versenyzett, ám az oklevélhez és a jutalomhoz szinte tökéletes megoldásra volt szükség.”A harmadik helyen kialakult holtversenyt végül a kitöltési idő rövidsége miatt a 12.A nyerte, második helyezett lett egyetlen rossz válasszal a 11.B osztály, a verseny nyertese pedig a hibátlan feladatlapot benyújtó 12.C osztály lett.
Az utolsó napon is foglalkoztak a videók vágásával a 9.A osztály tanulói, elkészült az utolsó interjú is, a szaktanárok pedig több alkalommal építették be a tanórákba a tanulói elektronikus eszközöket. Ismét készültek animációk, illetve új tananyag feldolgozásához és a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségek kiaknázásához is szükség volt laptopokra, mobiltelefonokra.
Az eSZIG 260 projekt még nem zárult le teljesen, produktumainak bemutatására az István Napok keretében kerül sor hamarosan.”
Forrás, fotók: Facebook / Szent István Gimnázium
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.