2024-ben, az Elemek Egyesület első művésztelepe után egy hosszabb távú kezdeményezéssel szeretne teret adni a közös gondolkodásnak, alkotásnak a kalocsai egyesület. A művészeti műhelyek célja, hogy támogassa az együttműködést az alkotók között, teret adva a szakmai párbeszédnek.
Mint Garamvölgyi Éva festőművész rámutatott, már az egyesület alapításakor is cél volt, hogy összefogják a különböző művészeti ágakat és az alkotókat, melyet most egy új kezdeményezéssel is szeretének megerősíteni.
– Ez azért fontos lépés, mert a nyugat-európai példával ellentétben Magyarországon ez a fajta alulról épülő művészeti együttműködés nem túlságosan jellemző. Szeretnénk, ha bejönne a köztudatba, hogy azért, mert úgymond „a piacon versenytárs vagy”, – bár ezzel sem értek teljesen egyet –, azért még tökéletesen együtt lehet működni, szerveződni és segíteni egymást az alkotásban – húzta alá az egyesület elnöke. Mint hozzátette, elsőként egy képzőművészeti és egy irodalmi műhelyt szeretnének elindítani, de terveik közt szerepel egy zeneművészeti műhely alapítása is.
A képzőművészeti műhelyben az induláskor különböző kortárs képzőművészeti témákat szeretnének beemelni, melyhez hasonlót a Kaposvári Egyetem Művészeti Karán is tartott már Garamvölgyi Éva Germán Fatime grafikusművésszel, az egyesület egyik alapítótagjával közösen, aki az említett egyetemen oktat.
Az irodalmi műhelyben - melyet Gyuricza Márta és Rédei Viktória indít - pedig egy béta olvasói kört terveznek létrehozni, tudtuk meg Garamvölgyi Évától.
Ennek lényege, hogy egy olyan frissen megjelent, vagy pedig még megjelenés előtt álló irodalmi alkotást dolgoznak fel a résztvevők, amellyel segítenek az alkotónak. A szakmailag releváns gondolatok mellett fontos továbbá a közösségépítés is.A kezdeményezés része az „offline” események mellett az online jelenlét is, az egyesület Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján is megoszt majd tartalmakat, előbbin pedig a hivatalos felhívást is hamarosan közzéteszik, de a tavaszi Kultúrpiacon is részt vesznek majd.
A lényeg, hogy az alkotókhoz eljussanak ezek a törekvések, illetve, hogy az a csodálatos világ, amit a művészet jelent, és amit mi, létrehozók, kreatív emberek alkotunk, eljuthasson mindenkihez, hogy ez a távolság, ami az elmúlt évtizedekben, vagy lehet, hogy már lassan egy évszázada felépült a művészemberek és a publikum között, az kicsit kisebb legyen, vagy akár el is hagyható legyen, mert ez egy olyan világ, ami tápláló, ami mindenkinek a javát szolgálja.– hangsúlyozta Garamvölgyi Éva, akinek munkáit a március 25-én, Pécsett megnyíló DLA Kiállításon is megtekinthetnek az érdeklődők.
Borítókép: Facebook / Elemek Egyesület
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.