A betegség, amelyet sokan már a múlt részének gondolnak, ma is világszerte milliók életét fenyegeti. Magyarországon is jelentős erőfeszítések zajlanak a fertőzés visszaszorítása érdekében, de a megelőzés és a tudatosság továbbra is kulcsszerepet játszik.
A tuberkulózis múltja és jelene
A tuberkulózis világnapját az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére tartják, emléket állítva annak, hogy
1882. március 24-én Robert Koch német orvos felfedezte a TBC-t okozó baktériumot (Mycobacterium tuberculosis).Ez a felfedezés mérföldkő volt, hiszen addig a betegség eredetét és terjedési módját csak találgatások övezték. Bár a fejlett országokban a TBC elleni védőoltások és antibiotikumok elterjedése miatt a fertőzés visszaszorult,
világszerte még mindig az egyik vezető fertőző betegség,
amely évente több mint 1,5 millió ember halálát okozza. A WHO adatai szerint évente mintegy 10 millió ember betegszik meg TBC-ben, és különösen veszélyeztetettek azok az országok, ahol a szociális körülmények kedveznek a fertőzés terjedésének.
A tuberkulózis Magyarországon
Bár Magyarországon a TBC előfordulása az elmúlt évtizedekben drasztikusan csökkent,
a betegség teljes eltűnése még nem történt meg.
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet adatai szerint évente néhány száz új esetet regisztrálnak, főként olyan társadalmi csoportokban, ahol a szegénység, a rossz lakhatási körülmények és a gyenge egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés problémát jelent.
A kötelező BCG-oltás, amelyet Magyarországon újszülött korban adnak, jelentős mértékben hozzájárult a járvány visszaszorításához. Ennek ellenére az immunrendszer legyengülése (például HIV-fertőzés vagy alultápláltság miatt) növeli a betegség kialakulásának kockázatát.
Megelőzés és kezelés
A tuberkulózis cseppfertőzéssel terjed, vagyis a fertőzött személy köhögése, tüsszentése során kerül a levegőbe. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a hosszan tartó köhögés, a fogyás, az éjszakai izzadás és a láz.
A betegség gyógyszeres kezeléssel gyógyítható, de a terápiát hónapokig, akár fél évig is folytatni kell, mivel az antibiotikumokra rezisztens törzsek veszélyt jelentenek. A megfelelő higiéniai intézkedések, az egészségügyi szűrések és a tudatosság növelése mind hozzájárulnak a fertőzés visszaszorításához.
Mit tehetünk a TBC ellen?
A WHO célja, hogy 2030-ra a tuberkulózis már ne jelentsen globális közegészségügyi problémát. Ehhez szükség van:
Magyarországon is fontos, hogy ne vegyük félvállról a betegséget, és figyeljünk a szűrővizsgálatokra, hiszen a korai felismerés életet menthet. A tuberkulózis elleni harc még nem ért véget, de megfelelő intézkedésekkel és tudatossággal jelentősen csökkenthető a kockázata.
Forrás: WHO Tuberculosis | Országos Korányi Pulmonológiai Intézet
Borítóképünk illusztráció (vecteezy.com)
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.