Április 8-án világszerte megemlékeznek a roma közösségek kultúrájáról, történelméről és a társadalmi elfogadásért folytatott küzdelmükről. A romák nemzetközi napja nemcsak a hagyományok ünnepe, hanem figyelemfelhívás is a diszkrimináció és a társadalmi kirekesztés elleni fellépésre.
A romák nemzetközi napját 1971 óta ünneplik április 8-án, emléket állítva annak a napnak, amikor Londonban megrendezték az első Roma Világkongresszust.
Az eseményen több ország roma képviselői vettek részt, és ekkor született meg a nemzetközi roma zászló – zöld és kék sávokkal, középen egy vörös kerékkel – valamint elfogadták a roma himnuszt, a „Gelem, gelem” című dalt is.
A nap célja kettős:
egyrészt a roma identitás és kultúra megerősítése és ünneplése,
másrészt a társadalmi problémákra, különösen a kirekesztésre és a diszkriminációra való figyelemfelhívás.
A roma közösségek évszázadok óta részei az európai társadalmaknak, hozzájárulva a kultúrához, zenéhez, tánchoz, kézművességhez és számos más területhez – mégis sokan közülük napjainkban is hátrányos helyzetben élnek.
Magyarországon is egyre több közösség és intézmény csatlakozik az április 8-i megemlékezésekhez, iskolákban érzékenyítő foglalkozásokat tartanak, roma művészek lépnek fel, kiállításokat és kulturális rendezvényeket szerveznek.
Ezek az alkalmak nemcsak a roma hagyományokat hozzák közelebb a többségi társadalomhoz, hanem párbeszédet is teremtenek az elfogadás és együttélés jegyében.
A romák nemzetközi napja arra is emlékeztet, hogy az esélyegyenlőség megteremtése és a sztereotípiák lebontása közös társadalmi feladatunk. Az oktatás, a foglalkoztatás és a kulturális szerepvállalás erősítése kulcsa lehet egy igazságosabb, befogadóbb jövőnek.
Forrás:
Borítóképünk illusztráció (jegy.hu)
A Fókuszban Podcast legújabb adásában a május 9-11. közt megrendezésre kerülő II. NemArt Fesztiválról beszélgetünk vendégeinkkel, akiktől megtudtuk: Netflix-sorozatokban közreműködő zeneművészek és nemzetközileg elismert magyar képzőművészek is érkeznek városunkba!