Itt találod az összes cikket a „Hagyományőrzés” témában!
A felvonulás színes, fiatalos forgataga igazolta: a mintegy 900 lelket számláló faluban a lakosság átlag életkora 44 év, a fiatalok már óvodás kortól belekóstolhatnak a szüreti felvonulás örömébe.
A hagyományőrzők a mohácsi csata évfordulójára érkeznek majd a sorsfordító csata helyszínére. Szerda éjszaka a Meszes Beachen vertek tábort, és egy éjszakát töltöttek ott.
A Hajoscher Tracht- und Tanztag-nak, a Hajósi Népviselet és Tánc Napjának leglátványosabb része ezúttal is sváb néptáncosok felvonulása volt.
A hagyományokhoz híven reggel 8 órakor fogadalmi ünnepi szentmise volt a templomban, ahol arra emlékeztek, hogy a faluban éppen 130 éve, 1894. június 24-én hatalmas jégverés pusztított.
Mire a fellépések sora megkezdődött, zsúfolásig megtelt a szabadtéri színpad nézőtere, így nagyon sokan az enyhet adó fák árnyékából kísérték figyelemmel a közel két órás néptánc gála szemet-lelket gyönyörködtető produkcióit.
A hagyományaikhoz, értékeikhez ragaszkodó uszódiak, a falu református közössége ezúttal is azt bizonyította: a hagyomány annál erősebb, minél többen osztoznak benne!
A közel 120 résztvevő a bizonyíték arra, hogy faluhelyen még ma is a disznóvágás az egyik legtöbb embert megmozgató, jó hangulatú és önfeledt családi, közösségi esemény.
A több évtizedes hagyományt folytatva, az idei évben sem hiányozhatott a farsangi programok sorából a Rác Préló Bátyán, amely a hagyományok ápolása és a közösségépítés mellett igazi báli hangulatban kínált felhőtlen kikapcsolódási lehetőséget az idei évben is szép számban érkező vendégeknek.
Egy különleges, országjáró vándorláda – és a benne elhelyezett 18. századi kulcs – is részét képezi annak a kiállításnak, amelyen a hartai Német Nemzetiségi Tájház szebbnél-szebb tárgyait csodálhatják meg az érdeklődők a kertvárosi iskola földszinti folyosóján a Nemzetiségi Hét keretein belül.
„Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is”
Egy kis ízelítőt kaptunk abból, milyen is az, amikor a falu apraja nagyja önfeledten ünnepel, mulat és táncol.
A táncosok és lovasok egyes megállóhelyeken előadott produkciója egyfajta ajándék volt a városlakóknak, amit a polgármester az ő nevükben is köszönettel fogadott.
Muzsikaszótól lesz hangos a város, amikor néptáncosaink színes forgataga a város hét pontján tart majd bemutatókat a Kalocsai Szüreti Felvonulás keretében. A helyszínek közt nyolc lovas kocsi szállítja majd a hagyományőrzőket, akik között talán már határon túliakat is láthatunk majd. Mutatjuk az időpontot és a helyszíneket!
Csóti Andrásné Farkas Irén: Szeptember 30-án Hagyományőrző Bált tartok, úgyhogy vacsora lesz 5 órakor a kultúrháznál, utána pedig be kell öltözni mindenkinek, mert úgy akarom, úgy danoljanak, úgy táncoljanak, ahogy régen volt.
Tóth János kisbíró dobszó mellett, rímekbe szedve hirdette ki a falu elmúlt egy évi eseményeit, majd ifj. Kovács Miklós bíró a szüleitől kikérte Rigó Dorottya bírónét.
A nagyszínpadok néptánc gálájával felérő, két és fél órás produkció előtt és közben a nézőtérrel egy térben bemutatkoztak a helyi termelők és kézművesek, finom sajtjaikat, mézeiket, mézeskalácsaikat és boraikat felvonultatva.
Éva, Ibolya és István a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület képviseletében Isztambulban mutatta be csodálatos népművészetünket a Népművészeti Egyesületek Szövetsége delegáltjaként.
A teljesség igénye nélkül: kézműves foglalkozások, arcfestés és mesesarok mellett csillámtetoválás és hagyományőrző csoportok táncos bemutatója várja az érdeklődőket!
A fáklyák kiosztása és meggyújtása után az egybegyűltek legalább 50 csónakkal, énekszóval, vidáman eveztek az esti események helyszínére.
A főbb programokra még távolabbi településekről is érkeztek, így nem volt ritka, hogy 600-800 ember egy időben vidáman és kulturáltan szórakozott.
Az 50 éves születésnapját idén ünneplő József Attila Művelődési Házban a bálozóknak a 25 éves fennállását jegyző helyi Koktél zenekar hajnalig húzta a talpalávalót.
Kriptáné Halász Zsuzsanna népi iparművész mutatja be a pingálás (falfestés) technikáját és kalocsai motívumkincseit gyerekeknek.
A kötetet Cselik Mária, a Népművészet Mestere mutatja be, köszöntőt Simon Zoltán alpolgármester mond.
Érdemes lesz végig részt venni a szeptember 9. és 11. között az Érsekkertben megrendezésre kerülő XXXI. Csíplek Kalocsa! Paprika- és Gasztrofesztiválon, sőt, már szeptember 8-án is, a Paprikafesztivál egyik társrendezvényén, a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület programján is, ahol a kalocsai élő hagyományokat egy most debütáló filmben foglalták össze.
Ismerd meg jobban Kalocsa folklórját! A Paprikafesztivál társrendezvényére, "A seholsincs virágok világa" Lakodalomtól pamudáig című film bemutatójára és az azt követő közönségtalálkozóra invitálnak minden érdeklődőt!
Holnap, szerdán délután öt órától a Művelődési Ház – egykori nagyszeminárium – udvarán az építészeti örökségünkről folyik majd az eszmecsere, míg a paprikás hagyományaink, valamint a paprikatermesztés és feldolgozás jelene és jövője a Paprikafesztivál keretében „kerül terítékre”.
Felvonulás viseletben, kulturális műsorok a városközpontban.
A hétvégi kétnapos programsorozat parádés horvát nemzetségi folklórral zárult.
Több száz vendég a környező településekről érkezett, köszönhetően a gondos szervezésnek és annak az igényes és színes program kavalkádnak, amely a minőségi szórakozást hagyományosan a helyi tradíciókra építve helyezi előtérbe.
Június 5-én, pünkösdvasárnap délután ideiglenesen táncparketté változott Kalocsa belvárosa. A kétnapos folklórprogram második napján a kalocsai és a környékbeli települések néptáncosai mellett a Vasi, valamint a testvérvárosunkból, a szerbiai Kúlából érkezett táncegyüttes vonult végig szépséges viseletekben, hogy megmutassa szűkebb pátriája táncait, dalait.
Az 1599. évi dunai ütközet emlékére rendezett, középkori hangulatú hagyományőrző napon VOLT OTT EGY EMBER, AKIT A GÓLYA HOZOTT!
A gyerekcsoport új ruhái mindenben őrzik az uszódi hagyományokat.
A május 21-én, szombaton megtartott Szlovák Lakodalmason csaknem száz népviseletbe öltözött táncos, népdalkörös és civil szervezet tagja mutatta be, hogyan is mulattak a múlt század elején a kiskőrösiek.
A május 21-én, szombaton megtartott Szlovák Lakodalmason csaknem száz népviseletbe öltözött táncos, népdalkörös és civil szervezet tagja mutatta be, hogyan is mulattak a múlt század elején a kiskőrösiek.
Egyebek közt országos rétesfesztivál és szlovák lakodalmas és borkóstoló teszi emlékezetessé e hét végén a kiskőrösi Városalapítók Napját, amelyet immár 21. alkalommal rendeznek meg a város fennállásának több mint 300 éves évfordulójának megünneplésére, számos sztárvendég közreműködésével.
Nemrégiben tartották az óvodások mesemondó versenyét a Csokonai utcai óvodában, most a Lurkópalota adott otthont a gyermekdalversenynek. Hogy, hogy nem, az egyik kis tehetség mindkét megmérettetésen első helyezést ért el!
A kapcsolódó I. Cigány Ételek Főzőversenyére reggel nyolckor veszi kezdetét, még lehet rá jelentkezni – jelentkezési lap és kiírás a cikk alatt! A Chirikji tehetségkutató sorozat gáláját is a program keretében tartják, utána koncert!
A rendezvényen a már hagyományossá vált kolbásztöltő versenyre tíz helyi és környékbeli településről érkezett csapat jelentkezett.
Aki a kalocsai pántlikás farsangi fánk elkészítésének csínjára - bínjára kíváncsi, az egy az erről készült kisfilm segítségével maga is betekintést nyerhet a pontos, lépésről lépésre ismertetett receptúrába és a fánksütés kulisszatitkaiba
Holnap, pénteken hagyományőrző műsorral, Korda koncerttel, egészségügyi szűrővizsgálatokkal köszönti az egyesület a város idős lakóit.
A szakmai programok mellett a felhőtlen kikapcsolódásé lesz a főszerep, viseletbemutató, fröccs est, főzőverseny kalocsai paprikával hívogatja az érdeklődőket, teszi vonzóvá, hangulatossá a nyár utolsó napjainak esetéit.
Szombaton koszorúzással, szakmai konferenciával, tucatnyi népdalkör bemutatkozásával, közös ebéddel és vacsorával zajlott az immár negyed évszázados hagyományra visszatekintő kórustalálkozó, amelyet idén a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület gondozásában, az EMMI Támogatáskezelő pályázatán nyert forrás felhasználásával tartottak meg a Juca Néni Csárdájában.
Múlt pénteken az Érsekkert bejáratánál található Hagyományok Háza adott otthont annak a találkozónak, amelyen a folklór örökség megőrzését és átadását célul tűző szövetség átalakulásával és a jövőbeni tevékenységével kapcsolatos feladatokat tekintették át a szervezet Bács-Kiskun megyei tagegyütteseinek vezetői.
A búzaszentelés a IV. századtól kezdve a katolikus egyház életében közkedvelt szertartás volt. Ezt a hagyományt elevenítik fel Kalocsa - Negyvenszálláson, vasárnap délután.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a kalocsai viseletet és a táncoktatás módszertanát dokumentálta városunkban. A Viski Károly Múzeumban történt forgatáson a Bokréta és a Hagyományőrző csoportok közreműködtek, táncukat Pogrányi Miklós és a Csurgó zenekar kísérte.
A könyv, benne Dusnokkal az Európa Kulturális Műsorszervező Iroda gondozásában készül, és terjesztésre a Brüsszeli Magyar Kulturális Intézetben éppúgy ott lesz, mint a nagykövetségeken, de még a Tokiói Kulturális Intézetben és a Koreai Kulturális intézetben is.
A múlt hétvégén tartott háromnapos rendezvénysorozat fináléját jelentette a vasárnap délután a népzenei találkozó, környékbeli hagyományőrző együttesek részvételével, aminek szépen megágyazott Csík János és a Mezzo koncertje. A népművészet már a programnak helyet adó Érsekkert bejáratánál fogadta az érkezőket.
Nyolcvan évet élt, ám fiatalossága miatt senki sem gondolt a korára – a kalocsai hagyományőrző közösség megdöbbenéssel fogadta halálhírét. A népművészeti motívumkincsünk, hagyományaink továbbvitele mellett azok új formában való megjelenítésében, modernizálásában is aktív szerepet vállalt.
Tizenötödik alkalommal tartják meg a Rác Fonót. Itt a fesztiválszámba menő dusnoki népünnepély idei rendezvényfolyamának teljes, részletes programja!
Három településről érkezett több mint háromszáz táncos szórakoztatta a közönséget szombat délután az érsekkerti szabadtéri színpadon, amikor az iskola tanulóinak csoportjai adtak számot ez évi munkájukról. A gyerekek addig sem unatkoztak, amíg a fellépésükre vártak: népi játszótér gondoskodott a jó időtöltésről.
A kalocsai, tartósan beteg Bagó Krisztinának Szalay-Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár adta át a művese szolgáltató Fresenius Medical jelentős értékű kötszer adományát.