Minden nehézség, a hol szemerkélő, hol szakadó eső, a szeptember 14-én szokatlanul hideg idő ellenére a huszonhatodik alkalommal megrendezett Paprikás Ételek Főzőversenye ezúttal is bebizonyította: Kalocsa ilyenkor az a hely, ahol nem érhet csalódás, hiba lenne nem ott lenni. A kóstolással egybekötött főzőverseny több mint negyedszázados múltja, a szervezők és a résztvevők elkötelezettsége idén is azt igazolta, hogy hungarikumunk, híres fűszernövényünk ünnepe egyben a magyar gasztronómia, a magyar paprikás ételek ünnepnapja is. A mostani alkalom azért is lehet emlékezetes, mert az eseményre rangjához és jelentőségéhez méltóan, több száz fős vendégsereggel visszatért a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt.
A reggeli kezdéskor Németh József, a főzőverseny atyja és Borbola Péter városmarketing és divízióvezető mint főszervezők elmondták: a versenybe 38 csapat nevezett be, de nem mindenki méretteti meg magát, összesen 42 helyen gyújtottak a bográcsok alá.
Nehéz lenne felsorolni azt a sok-sok ételt, ami az egyes helyeken készült, de annyi közös mindegyikben volt, hogy azokat a magyar konyhaművészet karakteres ízvilágára, a hazai konyhát forradalmasító fűszerpaprikára hangolták.
Huszonhat év tapasztalata alapján mondhatjuk: bár az eső közepette a gumicsizma bemutató elmaradt, most a jó borok és pálinkák, egyéb italok a hideg, csapadékos időben a hangulat fokozásában minden korábbinál nagyobb szerepet játszottak.
Miközben az ételek a bográcsokba rotyogtak, a gesztenyesoron zajló gasztronómiai műveletek közelében, a Platán Rendezvényközpontban telt ház mellett a Kalocsa Jövőjéért Egyesület élőzenés, kitűnő gyermekprogramjai, köztük kézműves foglalkozással zajlottak.
Ugyan amint az egyes csapatok a versenybe beneveztek riválisok voltak, de azért nagy volt az ismerkedés, barátkozás, mintegy igazolva, hogy a főzés és annak szeretete szorosabbra fűzi az emberi kapcsolatokat.
Aki kicsit is belelát a főzés mindennapi és ünnepi folyamataiba az tudja, hogy az maga az alkotás, és ha úgy vesszük, az elkészült, szépen tálalt étel maga a – igaz, illékony - remekmű.
Nos, az eredményhirdetéskor kiderült, hogy a főzőversenyen az értő szemek és ízlelőbimbók szerint is sok remekmű, alkotás született, ami díszoklevél, kupa formájában díszítheti majd a konyha, az étterem, az iroda falát.
Beszélgetve a főzőhelyek közönségével az a megszólalásokból egyértelműen kiviláglott: valamennyien fontosnak tekintik a hagyományokat, azokat az alapokat, amelyeket nem iskolapadban szereztek, hanem határon innen és túl elődjeik, ük-, déd-, és nagymamáik, nagypapáik hagyományoztak rájuk.
Egy verseny rangját, színvonalát persze nem csak a versenyzők, hanem a versenybírák is meghatározzák, ezért itt és most nekik is szentelünk egy bekezdést. Talán elég lesz, mert ha a rengeteg titulusukat hiánytalanul kiírnánk, ki tudja, hol lenne a vége. No’, lássuk!
Ambrus György, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség (MNGSZ) elnöki tanácsadója, mesterszakács; Bene Sándor, Első Magyar Fehérasztal Lovagrend főkancellárja, életmű és Venesz-díjas mesterszakács; Horváth Csaba MNGSZ Győr vármegyei elnöke, mesterszakács; Svarcz András életmű és Venesz-díjas mesterszakács; Hargitai György újságíró, szakoktató, több könyv szerzője; Gyuricza Tibor halfőző mester; Farkas Attila nyugalmazott iskolaigazgató; Kaiber Tamás, a Gundel Étterem tanulója; Német József életmű és Venesz - díjas mesterszakács, és végül a zsűri elnöke, Kelemen Endre, életmű és Venesz-díjas mesterszakács.
És akkor most nézzük, a szakmai grémium - esetenként bevallottan késhegyig menő vitában - milyen megállapításokra jutott.
A díjkiosztó ünnepi pillanatainak a bográcsszínpad 17 órakor kezdetben csendes, majd zuhogó esőben adott helyet.
A díjátadóra összegyűlteket először Simon Zoltán alpolgármester,
majd Német József köszöntötte,
akik a továbbiakban a díjakat, a kupákat és a díszokleveleket Kelemen Endrével, a zsűri elnökével közösen adták át a résztvevőknek.
Ifjúsági kategóriában a jól sikerült ételek miatt a zsűri csak ezüst - és aranyérmeket adott ki a feltörekvő fiataloknak.
Ifjúsági Ezüstérmes lett a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Technikum csapata.
Ifjúsági Aranyérmes lett a Bajai SZC Kossuth kuktái
és a Bajai SZC Bányai Bajai Halászok csapat.
Németh József a verseny lebonyolításához nyújtott segítségét itt köszönte meg a szakképző intézmények tanulóinak és tanárainak.
„Legek” kategória
A leginnovatívabb paprikás ételt a Haris Team,
a legfinomabb paprikás süteményt a Bátyai Foghagymások,
a legjobb paprikás ételt ugyancsak a Haris Team készítette.
A legvidámabb csapat címet a Smart SKYO csapat
a legszebb portált a mosonmagyaróvári Kopasz és Bandája nyerte el.
A legjobb halételt Gyurkity István készítette.
A leghagyományosabb népi ételt a Kalocsai Roma Önkormányzat csapata főzte.
A legjobb Kárpár-medencei népi ételnek járó elismerést a Székelyföld - Tálasbérce csapat kapta.
A legjobb vadételt az IPA Kalocsa csapata készítette.
Bronz-, ezüst - és aranydiplomások
Bronzdiplomát kapott az IPA - NAV Team;
Robi Team;
Hatosfogat;
Ezüst diplomát kapott Kopasz és bandája csapat;
Paprikalovagok;
Piros Rózsa csapat;
Arany diplomát kapott Benke Csaba;
Bátyai Fokhagymások; Súlyos sasok csapat;
Készenléti Rendőrség IPA csapat
Benke Laci bácsi emlékdíjban részesült a Súlyos sasok csapat.
Rubin diplomát vett át a legjobb paprikás ételt, a bika pata-pofa pörköltet készítő Jagicza Gábor Homokmégyről, akit egyben a bevett ceremónia szerint ünnepélyesen tiszteletbeli paprika lovaggá avattak.
A Paprikás Ételek Főzőverseny tavaly elnyert vándorserlegét idén is a Foktői Tarhonyások nyerték el, így a kupa további egy évre náluk marad. Ők lángost sütöttek és egy nagyon finom gulyáslevest főztek tarhonyával.
A Magyar Gasztronómiai Szövetség most útjára indított vándorserlegét Nagy Péter erdész és társa csapat kapta.