- Kevés ilyen tehetséges és motivált polgármester van a Kalocsai járásban, a vármegyében, mint az ötödik polgármesteri ciklusát október 1-jén kezdő Dusnoki Csaba. A „kevés”-sel induló mondatot valójában úgy kellett volna kezdenem, hogy „nincs”, hisz a kalocsai járásból Dusnoki Csabán kívül eddig másnak a munkáját sem az Év rendőre, sem az Év polgármestere díjjal nem ismerték el. Mindez nagyon is figyelemre méltó, de számomra ettől beszédesebb, hogy az elmúlt 15 év dunapataji eredményeit látva senki fia - lánya nem gondolta úgy, hogy kihívója lesz, Dusnoki Csabával szemben indul a polgármesteri posztért. Különlegesség számomra, hogy bár jól ismerjük egymást és a kölcsönös tiszteleten alapuló munkakapcsolatban állunk, azt viszont - a nagypolitikától való egyenlő távolságtartása miatt - meg nem tudnám mondani, hogy a szavazófülkébe lépve személy szerint melyik oldalra vagy éppen kire szavaz – mondta a vármegye egyik meghatározó politikai szereplője, amikor a Kalocsai járás választási eredményeinek értékelésekor Dunapataj került szóba.
Az önkormányzati választások előtt hiába kapacitáltuk Dusnoki Csabát, hogy más polgármester-jelöltekhez hasonlóan adjon interjút, azt azzal hárította el:
Egy település életében érezhetően jelen lenni úgyis lehet, hogy lépten-nyomon nem közösségi médiás bejegyzésekkel, nyilatkozatokkal, kampányígéretekkel vagyunk elfoglalva, hanem dolgozunk, megoldjuk a felmerülő problémákat. A nagyobb nyilvánosságnak címezve pedig csak akkor beszélünk, ha fontos, mindenkit érintő mondanivalónk van.”
Nos, a választások után, a hamarosan induló újabb ötéves önkormányzati ciklus előtt Dusnoki Csaba funkcióban lévő és megválasztott polgármester megkeresésünkre most úgy gondolta, hogy részéről is elérkezett az idő egy átfogóbb interjúra.
Polgármester úr! A választási eredmények önmagukért beszélnek, Ön függetlenként, immár az ötödik ciklusban, újabb öt évig vezetheti a nagyközséget. Miként értékeli az Ön irányába töretlenül megmutatkozó bizalmat?
Mielőtt a konkrét kérdésre válaszolnék, szeretném megköszönni a választópolgárok bizalmát, elsősorban a családom és a képviselőtársaim feltétlen és odaadó támogatását. A bizalomra ahogy eddig, a jövőben is minden erőmmel igyekszem rászolgálni!
Jó érzéssel tölt el, hogy a lakossággal való együttműködésünk eredményeként Dunapatajt és Szelid üdülőfalut tekintve egy egyre szépülő és biztonságos települést mondhatunk magunkénak; a megvalósult beruházások gyümölcsét a hozzánk érkező vendégekkel együtt élvezhetjük. Az elért eredményekkel nagyobb részt elégedett vagyok, de nem szabad megállnunk, újult erővel kell foglalkozni azokkal a célkitűzéseinkkel, amelyeket a jövőben szeretnénk valóra váltani. Egy kerékpáros hasonlattal élve: az önkormányzati fejlesztési munka olyan, mint a biciklizés. Ha előre akarsz haladni, folyamatosan mozgásban kell maradnod és meg kell tartani az egyensúlyodat. Ez az állandó mozgás, előre haladás és pénzügyi egyensúly jellemezte az elmúlt évek, másfél évtized valamennyi korosztálynak szóló infrastrukturális és közösségi fejlesztéseit. Természetes, hogy mi magunk, akik itt élünk, egészséges kritikával szemléljük környezetünket. Fontosak számunkra azonban azok a lakossági és az üdülőfalu vendégeitől érkező észrevételek, inspiráló visszajelzések, hogy szerintük is egy külsőségeiben egyre szebb, egyre komfortosabb településen lakunk. Bárhol is vagyunk, onnan büszkeséggel, jó érzéssel érkezhetünk meg, élhetjük át, hogy igazából itt, Dunapatajon és Szeliden vagyunk itthon. Úgy gondolom, hogy a rám és a képviselőtársaimra leadott szavazatokban ez az érzés köszönt vissza.
Az új képviselő-testületben történtek változások?
Településünk lakosságának száma 3300 fő, így a képviselő-testület a polgármesterrel együtt 7 tagú. Dunapatajon hagyományosan mindenki független. A szeptember 30-ig működő képviselő-testület két legidősebb tagja, az alpolgármesteri tisztséget 13 éven át betöltő Nagy Gyula, és Gyuricza László, aki 13 évig volt a pénzügyi bizottság elnöke, megköszönte a közös munkát, de életkoruk miatt az újabb ötéves ciklusban már nem kívántak indulni. Szívből jövő köszönetemet a munkájukért ezúton is tolmácsolom. Helyükre a választók bizalmából fiatalemberként került a testületbe Bévárdi Ádám, és az iskola éléről 40 év után nyugdíjba vonult Szabó László. Mindenki más, beleértve Csóti András alpolgármester urat is, maradt az újonnan megválasztott képviselő-testület tagja. Nagy változásokat nem tervezek a képviselői és a bizottsági munkában, de mivel két meghatározó személyiség távozott a testületből, finomhangolásra azért szükség lesz. Számomra a jövő generációjának részvétele, betanulása a képviselői munkába fontos, a kontinuitást ezen a területen is biztosítani kívánjuk. Ugyan a lényeges csapásirányok nem változnak, de szükség van arra a fiatalosabb szemléletre, megközelítésre, amit a fiatalabbaktól várunk. Mások mellett persze ők is sokat tanulhatnak például alpolgármester úrtól, aki nagy vezetői rutinjával, kapcsolati tőkéjével és intelligenciájával adhat példát számukra. Nem titkoltan az oktatás és a sport számomra nagyon fontos. Ez a terület Schill Tamásnál volt, és elképzelésem szerint ott is marad. A másik ilyen lényeges szakterület az egészségügy, ahol Tóthné Csányi Helga marad az egészségügyi bizottság elnöke, de a pénzügyi bizottság élén sem tervezek változást.
Egy új ciklus kezdetére az apparátus tagjai is mindig várakozással, mondhatni izgalommal tekintenek. Ezen a területen lesznek változások?
Valóban, az új ciklus kezdete a hivatali szervezet tagjai számára is hamarosan aktivizálódik. Itt emlékeztetnék arra, hogy kezdeményezésemre közel egy hete dr. Botykai János jegyző Bács-Kiskun vármegye közigazgatásáért díjban részesült. Az apparátuson belül ugyanaz a helyzet, mint a képviselő-testületnél. Finomhangolást el tudok képzelni, de ez nem személyi, hanem rendszerszintű kérdésekről szól. Itt az alkalom arra, hogy jegyző úr és az apparátus munkáját a nagyobb nyilvánosság előtt is megköszönjem és számukra jó egészséget, további jó munkát kívánjak! Az egyik meghatározó posztot, az osztályvezetői jogállású adó és pénzügyi iroda vezetői státuszt nyugdíjazás miatt egy éve egy fiatal szakember, Gyetvainé Viskus Zsanett tölti be. A jövőnek a személyzeti munkával is dolgozunk, hogy mire mi nyugdíjba megyünk, a nálunk fiatalabbak betanuljanak, azzal a gondolkodással és hozzáállással bírjanak, amivel az elődök rendelkeznek, ugyanakkor tegyék hozzá a fiatalos szemléletüket, gondolkodásmódjukat. Az egyik közeli településen a választási szlogen a nem éppen jól vizsgázott „folytatjuk” szó volt, de azért jobb szó híján azt mondom: mi a lakosság által visszaigazoltan jó irányba tartó utat kívánjuk ha lehet, még jobban folytatni.
Az intézmények működésének színvonala talán még a hivatal munkájánál is fontosabb. Ezen a területen mire lehet számítani?
A Dunapataji Településgazdálkodási Intézmény (DTI), amelynek vezetője Lőrincz Zsolt, megítélésem és a lakossági visszajelzések szerint is jól látja el a feladatát. Egyébiránt Lőrincz Zsolt számára minden reggel azzal indul a nap, hogy azon a széken foglal helyet, amelyen most éppen ön ül. Tájékoztatást ad az elvégzett feladatokról, majd egyebek mellett a lakosságtól közvetlenül vagy más úton érkező észrevételeket, problémákat megbeszéljük. Ő aztán a saját munkaszervezetében kiosztja, visszaellenőrzi a feladatokat és beszámol. Aki kicsit is belelát a mindennapjainkba, az tudja, hogy ezen a területen nálam egyfajta katonás rend és fegyelem uralkodik. A Dunapataj és Szelid üdülőfalu településképével kapcsolatos operatív feladatok alapvetően nálam vannak. Ebbe ha szükséges, napi szinten belefolyok. Ezt ma már az is indokolja, hogy Szelidet immár szinte az év 12 hónapjában sokan látogatják. Mindeközben azt senki ne tévessze szem elől, hogy a DTI kettő településért, a nagyközségért és a hatalmas zöldfelületekkel rendelkező Szelid üdülőfaluért felel. A település-üzemeltetési feladatok területén időszaktól függően 50-80 főt foglalkoztatunk. A DTI ebből adódóan a nagyközség legnagyobb munkáltatója. Egyre nagyobb kihívás a motivált és a munkájukat jól végző dolgozóink bérszínvonalának a tartása. A megbecsülésünket egyéb juttatásokkal is megpróbáljuk kifejezni.
A DTI szervezeti táblája nagyon szerteágazó feladatellátásról tanúskodik.
Dunapataj Nagyközség Önkormányzata a DTI-n keresztül a szociális étkeztetés, az idősek nappali ellátása, a házi segítségnyújtási feladatokat is ellátja. Dunapataj gesztor településként a társult településeken, Öregcsertőn, Szakmáron, Újteleken, Hartán, Homokmégyen és Dunatetétlenen a családsegítési és a gyermekjóléti szakfeladatokat is ellátja és koordinálja. Az intézményen belüli másik fontos szakfeladat a központi konyha, amelynek részben önálló vezetője van. Ilyen még a Gondozási Központ, ami az idősek nappali ellátását, a házi segítségnyújtást, az étkeztetést napi szinten biztosítja. Ezeket a feladatokat azért szerveztük egy intézménybe, mert így egy csúcsvezetővel el tudjuk látni ezeket a feladatokat és direkt módon megvalósul a központi irányítás. A Bajai Tankerületi Központhoz tartozó általános iskolánál egy teljesen új vezetés áll fel, mert nyugdíjba mentek a vezetők. A tankerülettel és annak vezetőjével jó a kapcsolatunk, és bár nem fenntartónk vagyunk, lehetőségeink szerint támogatjuk a gyerekeinket. Például a családoknak bölcsődéstől az óvodáson át az általános iskolásig gyermekenként 15 ezer forint iskolakezdési támogatást adunk. Az iskola felújításában is közreműködünk, hamarosan TOP-os forrásból 400 milliót költünk a tetőszerkezet és a fűtés felújítására, egyéb munkákra.
Dunapatajon és Szeliden az infrastruktúra állapota - a közeli járásokat tekintve is - kimagaslóan jó. Mi az, ami aktuálisan a polgármestert, a testületet és a lakosságot a fejlesztések területén foglalkoztatja?
Örülök ennek a szerintem is helytálló megállapításnak, de természetesen további célkitűzéseink vannak. Az itt élők és az ide látogatók komfortérzetének növelése érdekében a szolgáltatásokat szeretnénk még magasabb szintre hozni. Ennek egyik fontos mérföldköve az Ordasi úti körforgalomnál lévő, jelenleg erősen retró kinézetű nagyáruháznak a tulajdonba vétele. Célunk, hogy az abban jelenleg működő szolgáltatások magasabb színvonalú megtartása mellett az üres helyiségeket újabb funkciókkal töltsük meg. Továbbra is szeretnénk a gyermekekkel kapcsolatos összes olyan feladatot, amelyre az önkormányzatnak hatása van, még magasabb szintre emelni, intézményeinket a legkorszerűbb digitális és egyéb eszközökkel felszerelni. Szeliden a szezon kiterjesztése érdekében megépítettük a Bowling Centert, de az üdülőfaluba további olyan szolgáltatásokat tervezünk, amelyek a látogatottságot egész évessé teszik. Ezeknek a szolgáltatásoknak a feltárása, a megalkotásukhoz szükséges források felkutatása folyamatban van. Az épített környezet további szépítését ugyanígy napirenden tartjuk. Most leginkább a járdák szakaszolható korszerűsítése lehet a következő nagyobb lélegzetű és kiadású feladat. A nagyközségben több mint 20 kiváló egyesület, civil szervezet, alapítvány működik, az ő még aktívabb bevonásával is minél erősebb, összetartóbb közösséget próbálunk építeni. Ehhez a munkához nagyon jó motiváló erőt ad, hogy Dunapataj lakosainak száma a beköltözéseknek köszönhetően évek óta enyhén növekedő tendenciát mutat. Már az új Duna-hídnak is érezzük a hatását. Szelidre egyre több kerékpáros, lakóbuszos, autós vendég érkezik és veszi igénybe a szolgáltatásokat. Ugyan a helyzet globálisan és országosan sem a legkedvezőbb, és idén a helyi adóbevételeink is csökkenhetnek, de azért azzal a biztos meggyőződéssel nézünk a jövőbe: kellenek és egyre inkább felértékelődnek azok az értékek, amelyeket Dunapataj és Szelid-üdülőfalu, egyáltalán a magyar vidék hordoz.