A tamburazenekarok Dusnokon idén tízedik alkalommal november 30-án, szombaton megrendezett találkozóját szinte országszerte nagyon sokan várták. Az emblematikus délszlávok lakta településekről érkező zenekarok és a közönség már a koncert előtti órákban zsúfolásig megtöltötte a József Attila Művelődési Házat. Aki ott volt, szerencsésnek érezhette magát, hiszen a kitűnőbbnél kitűnőbb zenekarok muzsikáját, majd az azt követő táncház és báli forgatag kitűnő hangulatát élvezhette. A jubileumi alkalom különlegességét az adta, hogy ezúttal a tamburazenének az archaikusabb, már csak a színpadokon és a fonográfok viaszhengerein nyomon követhető változatait is megszólaltatták. A három órán át tartó műsorfolyamot a hat tamburazenekar mintegy 50 zenészének közös produkciója zárta.
Miután Pozsonyi Dávid főszervező, a házigazda dusnoki Zabavna Industria zenekar vezetője az eseményt megnyitotta,
a közönség elsőként egy meglepetés produkciónak tapsolhatott. A 2014-ben megrendezett első fesztivál idején még meg sem született két kis énekes, Pozsonyi Jasna és Pozsonyi Zora édesapjukkal és nagynénjükkel közösen adtak elő egy horvát népdalt.
A Bács-Kiskun Vármegyei Horvát Önkormányzat, a Dusnoki Horvát Önkormányzat és a helyi vállalkozók által támogatott fesztivál műsora a Budapestről érkezett, a dusnokiak körében is népszerű Babra zenekar fellépésével indult. Horvát Bálint és Pozsonyi Dávid basszprímtamburások, Babcsán Bence brácstambura, fúvós hangszerek, Réti Benedek harmonika, Varga Lőrinc bőgő játéka, a balkáni népcsoportokra jellemző többszólamú éneklésmód azonnal a délszláv lelkület és örömzene egyfajta esszenciáját adta, sőt, a zenélésbe a felcsattanó ütemes tapssal még a koncert közönségét is bevonta. Kiemelést érdemel, hogy a zenekar tagjai az egyes kiállásoknál, például furulya, harmonika, ének, szólistaként is kimagasló tehetségükről adtak tanúbizonyságot.
A horvátzsidányról érkezett Židanske Zvijezdice Tamburazenekarnak ugyan 32 tagja van, de ezúttal a Dusnokhoz több szállal kötődő Steiner Márkó vezetőjükkel, egyben tanítómesterükkel tízes formációban léptek színpadra. Műsorukon Horvátzsidány és a környező falvak szokásait, népdalait, a horvát kultúrát őrző darabok szerepeltek. A zenekar összeszokottságát, profizmusát a hangszeres zene és az ének kitűnő egysége is reprezentálta.
A következő fellépő, mondhatni a műfaj legendái alkotta pécsi Mišina zenekart volt. Az együttes annak ellenére rendhagyó a tamburazenekarok sorában, hogy ugyan nagyrészt magyarországi horvát zenét játszanak, de annak az 1920-as évek végéig élt, immár régiesnek számító formájában. Ők amellett, hogy kicsit az idősebb generációt és az archaikusabb műfajt képviselik, a dudára épülő tamburazenét művelik. Ezúttal is duda, tambura-szamica, tamburakontra, bőgő és harmonika összeállításban muzsikáltak.
Az egyik zeneszámban azt is bemutatták, mennyire különleges, mennyire egyedien szép hangzású a duda és a harmonika közös megszólaltatása. A hangszeres-énekes férfiak produkcióját a héttagú együttes hölgy tagja, Golubov Ivankovic Marija erősítette. Végh Andor, a zenekar dudása, tamburása és énekese azt is elárulta, hogy több mint száz éve a dusnoki tamburazenekarnak is volt dudása, azonban ezt a zenét már csak a színpadokon és a fonográfok viaszhengereiről lehet hallani.
Ezt követően a Nagykanizsáról érkezett Stoboš – Muzikaj serdülő korban lévő zenészei, majd oktatóik, a zenekar idősebb tagjai, végül a két generáció közösen szórakoztatta a közönséget. Zala vármegyei horvát hagyományokat őrző muzsikájuk kimondottan is újdonságként hatott a publikumra.
A műsorfolyamot a mohácsi Planina Orkestar zárta. A profizmus jegyeit felmutató együttes ezúttal kiegészült egy nagyon jó, egyes vélemények szerint az ország legjobb horvát harmonikásával, Barity Zoránnal. A zenekar a színpadon délszláv zenét játszott, de miután a koncertet követő bálban ők is muzsikáltak, az egyéb műfajokban megmutatkozó zenei tehetségükből is ízelítőt adtak.
A fináléban aztán a vendéglátó Zabavna Industriával együtt hat zenekar együtt, két közös számmal, a közönség ütemes tapsától kísérve zárta a tízedik Dusnoki Tamburafesztivált.
A nagy sikerű, rendkívül jó hangulatú koncert után a hajnalig tartó táncház és a bál következett, az esten a Zabavna Industrija és a mohácsi Planina pengette a talpalávalót.