Magyarországon a keresztény liturgiában a húsvét előtti péntek, azaz a nagypéntek 2017-től munkaszüneti nap. Nagypénteken a keresztények Jézus Krisztus kínszenvedéséről, kereszthaláláról és temetéséről emlékeznek meg. A munkaszüneti nappá nyilvánított nagypéntek a keresztény világban, így harmadik éve már Magyarországon is a nagypéntek méltó megünneplését segíti elő. Megnéztük, a csak rövid múltra visszatekintő munkaszüneti nap hogyan alakítja át az üzletek nyitva tartását.
„Ennek a napnak az üzenete, hogy áldozat nélkül nincs ünnep, halál nélkül nincs föltámadás, nagypéntek nélkül nincs húsvét” – fogalmazott 2017-ben Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma tárcavezetője 2017-ben, amikor a nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítását javasolta az Országgyűlésnek.
Ezzel a lépéssel a törvényhozás a rendszerváltoztatás akkor elmúlt 25 évének egyik fontos adósságát törlesztette.
Utánanéztünk, és mint megállapítottuk, nagypéntek Európa 14 országban munkaszüneti nappal egybekötött ünnep.
Figyelemmel arra, hogy a karácsonyi ünnepkörrel ellentétben az elmúlt két évben még nem vált megszokottá, hogy a húsvéti időszakban munkaszüneti nap nagypéntek hogyan alakítja át az üzletek nyitva tartását, az alábbiakban bemutatjuk, az ünnep négy napja alatt mikor lesznek nyitva a boltok és mikor nem, illetve melyek a jogszabály alapján nyitva tartó kivételek.
A zárva tartási időszakban – április 19-től április 22-ig – a jogszabályok alapján nyitva tartó kivételek:
Április 23-tól, keddtől az üzletek a szokásos rendjüknek megfelelően fogadják a vásárlókat.
A legközelebbi ünnep pünkösd lesz, amely az idén június 9-e vasárnapra és június 10-re, hétfőre esik. Pünkösd hétfőn az üzletek a fentebb felsorolt kivételekkel zárva lesznek. Pünkösd hétfőn nem lesznek nyitva a nagyobb bevásárlóközpontok, az üzletláncok, a hiper-, szupermarketek és a plázák sem.