Az 1848. március 15-ei eseményekhez és Petőfi Sándor munkásságához is több szállal kötődő Szabó Ferenc sírkövén a kalocsai temetőben volt olvasható az egyetlen sírvers, amelyet Petőfi Sándornak tulajdonítanak. Az idők folyamán hol kellő figyelemmel illetett, hol méltatlanul mellőzött sírkő a hányattatott sorsának végére került pont azzal, hogy a Viski Károly Múzeum udvarának sírkőgyűjteménye mellett kialakított emlékhelyre került, amelyet március 15-én, kedden délelőtt tíz órai kezdettel megtartott ünnepélyes megnyitón avattak föl.
A múzeum már a forradalom emléknapjának előestéjén is ünnepi összejövetelnek adott otthont: a Kalocsai Múzeumbarátok Körének koszorúzással egybekötött, hagyományos fáklyás felvonulását követően a budapesti székhelyű Klauzál Társaság adott meglepetésműsort, majd közös negyvennyolcas vacsorát tartottak a múzeumban az egyesület tagjainak és vendégeiknek részvételével.
A nemzeti ünnepen a Himnusz és a Szózat közös eléneklése keretezte ünnepségen a Kalocsai Fényi Gyula Általános iskola Belvárosi Általános Iskolájának diákjai adtak műsort, fölelevenítve a történelmi eseményeket, vele a kor közhangulatát, és a vér nélküli, győztes forradalom által elért eredményeket.
A műsort összeállította és betanította: Filvig Ágnes, az iskola tanára.
A továbbiakban dr. Filvig Géza mondott köszöntőt, felütésképp emlékeztetve, hogy az Országgyűlés 2020 decemberében határozatban döntött arról, hogy a 2022–2023-as évet Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánítja a költő születésének kétszázadik évfordulója alkalmából. E kezdeményezéshez csatlakozott a Viski Károly Múzeum is a sírkő díszhelyének kialakításával és avatásával.
A városvezető örömét fejezte ki, hogy az elmúlt évek nehézségei ellenére Kalocsán virágzik a kulturális élet, amiért ezúton is köszönetet mondott a kulturális területen dolgozóknak, az alkalomra tekintettel kiváltképp a múzeum dolgozóinak.
Kiemelt köszönettel illette Romsics Imre múzeumigazgatót, amiért felkutatta és a múzeumba hozatta az egyetlen olyan sírkövet, amelyen bizonyíthatóan Petőfi vers található, méltó emléket állítva nemzetünk legnagyobb költőjének.
Ezt követően a múzeum igazgatója, Romsics Imre szólt az egybegyűltekhez, fölelevenítve a vers, a sírkő és tulajdonosa történetét, egyúttal visszautasítva a neki tulajdonított érdemet, hiszen, amint elmondta, a sírkő tiszteletének története – ha csak most jutott is nyugvópontra – közel másfél évszázados múltra nyúlik vissza.
Az elhangzottakból megtudhattuk, hogy Szabó Ferenc, akinek a sírkövet emeltették, egy tragikus fegyverbalesetben vesztette életét, és számos módon kötődött a forradalomhoz és annak lánglelkű költőjéhez. Talán a jobbágyfelszabadítás hírét is ő hozta városunkba, de Petőfi első önálló gyűjteményes kötete biztosan általa került Kalocsára először.
A sírkő történetéről megtudhattuk, hogy az Petőfi sírversével együtt kis híján feledésbe merült, ám 1882-től kezdve több alkalommal felé fordult a figyelem, azonban különböző okokból mindig elsikkadt.
Romsics Imre végül a sírkő áthelyezése kapcsán kiadott füzetkére és egy nagyobb méretű kiadványra hívta fel a jelenlévők figyelmét.
Az előbbiben a sírkő történetét foglalták össze, az irodalomtörténész szakma aktuális álláspontját is hozzáfűzve.
Egyúttal közölte a jó hírt, amely szerint az idén elkészülő legújabb Petőfi összesben is szerepelni fog a kalocsai sírvers, amely a hasonló kiadványok egyik-másikából kimaradt.
A másik kiadvány a Szabadon éltek haltak címet viselő füzet, amely egy mintegy másfél órás kalocsai túrára invitálja az érdeklődőket. Ennek során a jelképes sírtól indulva az útmutatás szerint végigjárhatják az érdeklődők azokat a kalocsai pontokat, helyeket, amelyek 1848. forradalmához az azt megelőző reformkorhoz, illetve az azt követő szabadságharchoz köthetőek. A túra során feladatokat kell végrehajtani, amelynek végén jó esetben kijön a megfejtés, amelyért a múzeumba visszatérve egy kis ajándékban részesülhetnek a játékosok.
A napsütéses tavaszi hétvégekre kiváló programlehetőség!
A sírkő és tulajdonosa története elég érdekes ahhoz, hogy önálló cikkben is megemlékezzünk róla, amire az eredetileg a sírkő alatt nyugvó Szabó Ferenc tragikus halálának közelgő 175. évfordulója remek alkalmat kínál majd.
Az ünnepség zárásaképp Pécsi Vivien, az önkormányzat kulturális bizottságának elnöke megkoszorúzta a sírkő előtt elhelyezett jelképes sírt.
A sírkő és sírvers emlékhelyének felavatása után Kalocsa Város Önkormányzata koszorúzással egybekötött hivatalos megemlékezését tartották a Negyvennyolcasok terén, a Nebuló EGYMI diákjainak és tanárainak közreműködésével, amelyről önálló cikkben számolunk be!