Nemesnádudvaron 2024. október 21-én, ezt követően október 22-én Kecelen az ARCCHAD projekt részeként a kistermelői mintafarmok fejlesztésére fókuszáló workshop - eseményt rendeztek. Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program (2021-27) keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló projekt négy partner együttműködésével, két magyar és két szerb szervezet összefogásával valósul meg.
A projektet a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vezeti, a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesületével, a Zentai Kertészek Egyesületével és az Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetemmel karöltve.
Az összesen 323.378 eurós költségvetésből 274.871 eurót az Európai Unió biztosít.
A klímaváltozás súlyos kihívások elé állítja a kistermelői gazdaságokat. Az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események, mint az aszályok, árvizek és hőhullámok komoly kockázatot jelentenek számukra. A magyar-szerb határ mentén működő gazdaságok a vidék fennmaradásában kulcsszerepet játszanak, ám hagyományos mezőgazdasági módszereik már nem elegendőek ahhoz, hogy szembenézzenek a változó klimatikus körülményekkel. Az ARCCHAD projekt célja, hogy olyan új technológiai, piaci és társadalmi megoldásokat biztosítson a kistermelők számára, melyek lehetővé teszik számukra a hatékonyabb alkalmazkodást.
Első lépésként négy olyan mintafarm kiválasztása történt meg – két gazdaság Magyarországon és kettő Szerbiában – amelyek elkötelezettek az innovatív megoldások bevezetése mellett. Az együttműködési szándéknyilatkozatok aláírásával ezen gazdaságok vállalták, hogy saját működésükhöz illeszkedő, valamint példamutató megoldásokat próbálnak ki, és tapasztalataikat megosztják más kistermelőkkel.
A program során kiemelt figyelmet kap a rövid élelmiszer-értékesítési lánc (REL) előnyeinek bemutatása és a klímaváltozás negatív hatásaival szembeni hatékony válaszlehetőségek kidolgozása.
A szerbiai mintafarmok szeptember 25-26-án már helyszínt biztosítottak hasonló workshopoknak, most pedig Magyarországon folytatódott az eseménysorozat.
Október 21-én Nemesnádudvaron a „Falusi vendégasztal és agroturizmus” volt a központi téma, ahol a szőlőből készített termékek is figyelmet kaptak. „Minden, ami szőlő” címmel helyi termelők mutatták be termékeiket.
Másnap, október 22-én, Kecelen, Csonka Miklós családi gazdasága adott otthont a „Permakultúra és vendéglátó tanya tervezése” témájú szakmai előadásoknak. A nap zárásaként egy közös, interaktív élményprogram részeként birsalmasajt készítésére is lehetőség nyílt.
A projekt további tevékenységei adaptálható eszközöket kínálnak a magyar-szerb határterület kistermelői számára, elősegítve a fenntartható fejlődést és a klímaváltozáshoz való sikeres alkalmazkodást.
A műhelymunkákat követően a projekt részeként sor kerül a mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások alapos feltérképezésére, különös tekintettel a kisléptékű gazdaságok igényeire.
Az igényfelmérést követően a feltérképezett agrodigitalizációs eszközök egy összefoglaló kézikönyvben kerülnek rögzítésre.
A konzorcium ezen felül egy átfogó helyi élelmiszer-ellátási rendszer tanulmányt is elkészít a határon átnyúló régióban, amely részletes betekintést nyújt a jelenlegi élelmiszerláncok működésébe és az infrastruktúra sajátosságaiba.
A partnerek közösen fejlesztik és valósítják meg a gazdák és fogyasztók számára kialakított kapacitásbővítési képzéseket, amelyek magukba foglalják a piaci és társadalmi innovációk megismerését, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás képességeinek fejlesztését, valamint kísérleti gazdálkodási technikák és új együttműködési formák bemutatását.
Az innovatív megközelítések közé tartoznak olyan kiegészítő gazdálkodási tevékenységek, mint az élménygazda- és agroturisztikai szolgáltatások, valamint a szolidaritás alapú élelmiszer-ellátási láncok kiépítése.
Emellett a projekt részeként 20 szerb és 20 magyar gazda tanulmányúton vehet részt Ausztriában, ahol lehetőségük nyílik megismerni az osztrák gyakorlatokon alapuló, innovatív eszközöket és kiegészítő gazdálkodási tevékenységeket.
A projekt eredményeit egy animált videó fogja összefoglalni, illetve egy webes, többfunkciós platform is létrejön, amely biztosítja a projekt hatásainak hosszú távú fenntarthatóságát.
Forrás: Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. Projekt azonosító: HUSRB/23R/11/008