Az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik jubileumára kiírt pályázaton szerepelt eredményesen a Kalocsai Kulturális Központ és Könyvtár – ezen forrás bevonásával sikerült ebben az évben minden korábbinál színesebb és tartalmasabb megemlékezés-sorozatot szervezni a városban. Ennek részleteiről dr. Magóné Tóth Gyöngyi intézményvezető nyilatkozott – íme, amiből válogatni lehet!
„Az 56-os fiatalok nyomán határon innen és túl” című sorozat első rendezvénye annak a rajzpályázatnak az eredményhirdetése lesz, amelyet már közzétett a művelődési központ, „Az én 56-om”, illetve „Az én hősöm a forradalomban” címmel. A kiíró alsó- és felső tagozatos iskolásokat ösztönzött alkotó munkára, amelynek gyümölcse a Városi Színház előcsarnokában berendezett kiállításon tárul majd az érdeklődők szeme elé október 21-én, este fél hatkor.
A tárlatot megtekintőknek már nem is érdemes más programot tervezni péntek estére, hiszen a megnyitó után fél órával kezdődik a teátrumban a budapesti Nevesincs Színház társulatának ingyenes vendégjátéka, a Pozsgai Zsolt kortárs drámaíró tollából született „Emlékpróba – 1956” című előadás.
Érdekességképpen: a szerző neve onnan csenghet ismerősen a kalocsai színházba járók számára, hogy személyesen is tiszteletét tette néhány évvel ezelőtt, amikor Almási Sándor és Kökényessy Ági nálunk mutatta be „Boldog bolondok” című darabját (amely később Meztelen éj címmel futott nagy sikerrel több hazai színházban), sajátos módon feldolgozva Mozart és felesége, Constanze utolsó együtt töltött éjszakáját a zeneszerző halála előtt.A most, ingyenes előadás formájában műsorra tűzött darab története, hogy hat, az 56-os forradalom alatt tizenéves diák tíz év után találkozik, hogy együtt elevenítsék fel a hajdani eseményeket. Anno az iskolában és a forradalomban, most az emigrációban osztoznak, ugyanis valamennyien New Yorkban élnek. Játékuk nem az ismert történelmi személyiségek máig vitatott szerepének feltárására koncentrál, hanem arra, hogyan alakult forradalom viharába került gyerekek sorsa.
Október 22-én délután öt órakor egy eddig nem látott filmet vetítenek a volt Tiszti Klub emeleti előadótermében, „Forradalom Kalocsán, avagy a tömeg a börtön” előtt címmel, amelyet kifejezetten erre az alkalomra készített a Kalocsa TV, tudtuk meg dr. Magóné Tóth Gyöngyitől. Az ebben megszólaló riportalanyok részt vettek az ’56-os eseményekben, ma is közöttünk élnek, illetve egy olyan archív interjú szerepel a dokuban, amelynek alanya időközben elhunyt.
Ahogyan október 21-én, úgy ezen a napon sem érnek véget az események egyetlen programmal. A filmet követően ugyanis 18 órától egy fáklyás felvonulás indul a Szentháromság térről az Ötvenhatos emlékparkba, ahol szavalatok mellett felcsendül az „Egy szabad országért” című, a forradalom jubileumára készült, a hazai könnyűzene megannyi meghatározó szereplőjét felvonultató emlékdal.
Az október 23-i program a Kalocsán jól ismert forgatókönyv szerint alakul. Délelőtt 11 órára várják a megemlékezőket a Kalocsai Fegyház és Börtön falán lévő, a politikai elítéltek emlékére állított domborműhöz, ahol az ünnepi szónok dr. Angeli Gabriella önkormányzati képviselő lesz, a műsort pedig a Szent István Gimnázium tanulói prezentálják. Itt derül ki, hogy kik lettek a díjazottjai a korábban említett rajzversenynek, megtartják a hagyományos koszorúzást, az alkalomhoz méltó zenei aláfestésről pedig a Kalocsai Ifjúsági Fúvószenekar gondoskodik.
– Az újdonság az, hogy itt lesznek és velünk együtt ünnepelnek szerbiai testvérvárosunk, Kúla diákjai, akik harminc fővel képviseltetik magukat az egyes rendezvényeket. Szintén újdonság a színházi előadás, a filmvetítés és a fáklyás felvonulás is, amelyeken ezúton is kérem, hogy legyünk minél többen. Emlékezzünk méltóképp az ’56-os eseményekre – fordult olvasóinkhoz az igazgatónő.
A Fókuszban Podcast második adásának vendége Bagó István addiktológiai konzulens, akivel a szerhasználati trendekről, dizájnerdrogokról, a felismerés fontosságáról és a megbélyegzés hatásairól is beszélgettünk.