Itt találod az összes cikket a „Kúla” témában!
A táncosok és lovasok egyes megállóhelyeken előadott produkciója egyfajta ajándék volt a városlakóknak, amit a polgármester az ő nevükben is köszönettel fogadott.
Kalocsa és Kúla között 14 évvel ezelőtt jött létre testvérvárosi kapcsolat, azóta rendszeresen látogatják egymás rendezvényeit. Múlt hétvégén a tizenhatodik alkalommal megrendezett Kúlai Hagyományőrző Napokon kaptak bemutatkozási lehetőséget Kalocsa néptáncosai és alkotóművészei.
A népművészeti fesztivál nemzetközisége jegyében ez alkalommal erősítették meg ünnepélyes keretek közt Kalocsa és Kirchheim unter Teck partneri kapcsolatát. Környékünk néptáncosai mellett testvérvárosaink, Kúla és Székelykeresztúr hagyományőrzői is részt vettek a kétnapos rendezvényen.
Kúla, Székelykeresztúr, valamint Polyarnie Zori vezetői képviselték városukat a XXXI. Paprikafesztiválon, amelynek keretében, szeptember 9-én és 10-én a Városháza dísztermében, illetve a Platán Rendezvényközpont teraszán aláírták a partneri kapcsolatokat megerősítő dokumentumokat.
Szombaton, a Liszt AMI és a Bokréta Egyesület csoportjainak bemutatói után Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band adott koncertet. Sokan lemaradtak róla, vigasztalódjanak videóinkkal! Az utána következett táncház hangulatába is bepillanthatnak!
Június 5-én, pünkösdvasárnap délután ideiglenesen táncparketté változott Kalocsa belvárosa. A kétnapos folklórprogram második napján a kalocsai és a környékbeli települések néptáncosai mellett a Vasi, valamint a testvérvárosunkból, a szerbiai Kúlából érkezett táncegyüttes vonult végig szépséges viseletekben, hogy megmutassa szűkebb pátriája táncait, dalait.
Városunkat a programok során ifjú focisták, táncosok, valamint egy festőművészünk művei, az önkormányzatot Simon Zoltán alpolgármester képviselte.
A Valka Károly VMSZ elnöknek átadott stólát dr. Bábel Balázs kalocsai érsek áldotta meg a tavaly 250 éves templom felújítását végző Blaskó Imre építész jelenlétében. A két város őszre esedékes nagyrendezvényein már remélhetőleg személyesen is részt vehetnek a települések küldöttei.
A kialakult járványügyi helyzetben lehetetlen papíron aláírásokat gyűjteni az őshonos kisebbségek jogaiért indított kezdeményezéshez, pedig még nagyon sok hiányzik!
Szombaton hasonló körülmények között zárult, mint ahogy 16 hónappal ezelőtt elkezdődött Kalocsa és vajdasági testvérvárosa, Kúla közös pályázatának programsorozata – a Platán Rendezvényközpontban ünnepeltek.
A testvértelepülések barátságának jegyében meccseltek egymással.
Kalocsa és Kúla közös pályázatának forrásai segítségével szerveztek paprikanapokat a Kúla melletti Bácskeresztúron, amelyre a kalocsai önkormányzatot is meghívták. A városunkat képviselő Filvig Géza a csütörtöki képviselő-testületi ülésen számolt be szerbiai útja tapasztalatairól.
Közös kulturális és népi hagyományokat, gazdasági kapcsolatokat erősítő programot indított Kalocsa és Kúla.
Augusztus 20. délutánján az ünnep – és a kalocsai Szent István Napok – immár hagyományos programpontjaként szétosztották a város új kenyerét. Az ünnepség fényét Kalocsa és Kúla három énekkarának előadása és Váczi Attila szavalata emelte.
A Szent István-napi rendezvények keretében, augusztus 20. délután írta alá Valka Károly és dr. Bálint József a két település közötti együttműködés megerősítéséről szóló dokumentumot. A megállapodás határozatlan időre szól.
A partnervárosi küldöttek zömében anyanyelvükön szóltak magyar közönégükhöz, az érintett programelemeket tolmácsok közreműködésével bonyolították. Aki jól fülelt, tanulhatta – vagy újratanulhatta – az angol, német, olasz, szerb, de még a cseh szavakat, kifejezéseket is.
Reméljük ahogyan a fa növekszik, úgy erősödik, gyarapodik majd városaink barátsága is.
Bár a programfelelős intézmény által közzétett forgatókönyv magáért beszél, érdemes pár gondolatban taglalni, hogy milyen rendezvények közül válogathatnak a május 1-jén majálisozni indulók.
Vajdasági testvérvárosunk, Kúla színjátszó csoportjának közreműködésével, alpolgármesterük, Valka Károly megemlékező gondolataival, valamint városunk részéről Bolvári Ferdinánd önkormányzati képviselő történelmi előzményeket felelevenítő és a XXI. századi utódoknak költői kérdéseket feltevő beszédével telt a március 15-ei ünnepség Kalocsán.
A március 15-én reggel tartott ünnepélyes képviselő-testületi ülés keretében átadták a város díszpolgári címét Kovács László fazekasmesternek. Az eseményt számos pályatárs és városunk sok polgára mellett Kovács László szülővárosának, Karcagnak polgármestere és kísérete, Kecel városának polgármesteri delegációja, valamint a nemzeti ünnepre érkezett, Valka Károly VMSZ-elnök vezette kúlai küldöttség is megtisztelte jelenlétével.
A legmagasabb szakmai pontszámmal nyert Kalocsa és Kúla közös pályázata a Szerbiával való határmenti együttműködés erősítésére. Tegnap Valka Károly, a VMSZ elnöke szakmai kíséretével együtt Kalocsán egyezetett a programról, majd Bálint Józseffel közös sajtótájékoztatón számoltak be a pályázati eredményről. Bálint József a tájékoztatóra három másik pályázat sikerének hírével érkezett, összesen további 150 millió forint értékben.
Műsorváltozás volt, így a török csoport műsoráról lemaradtak, akik ehhez időzítették a programjukat. Így is tartalmas, színvonalas programsor várta a gála közönségét, akik soraiban az Altino városából - testvérváros-várományosunkból – a fesztiválra érkezett küldöttség is helyet foglalt.
Sok jó alkalmi szakács mellett a török sípos és a két dobos anyukájuk receptje alapján olyan muszakát rittyentett, hogy a híres-neves török séfek is elbújhatnak mellette.
A döntőt a két leghangosabb gárda vívta, zengett a „3-4, Homokmégy!” és a „Bikák, Bikák, Aerobikák!”, parázs hangulatot teremtve ezzel az egész partszakaszon.
Az ünnepre kúlai gyerekek is érkeztek, ők is részt vettek az ünnepi rajzversenyen, amelyekből kiállítás nyílt a színház előterében a verseny díjátadójára. Utána Pozsgai Zsolt Emlékpróba – 1956 című darabját adta elő a Nevesincs Társulat.
Három napon át tart az 1956-os események hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezés-sorozat Kalocsán. Az alábbi programokat kínálja a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár október 21-től 23-ig!
Szombaton a délutáni játszóház után adták át a karácsonyi adománygyűjtés során összeállított csomagokat is. Nyolc szervezet vett részt a gyűjtésben.
Több kalocsai civil és egyházi szervezet összehangolt gyűjtést szervezett a múlt hétvégén a Kalocsa Kulturális Központ koordinálásával. Karácsonyig még több hasonló akció lesz, az adományokat rászoruló, kalocsai családok kapják, ráadás meseelőadással.