Pénteken délután négy órakor tartották a Szent István király út és a Batthyány utca – a sóhajok hídja köze – sarkánál, a gyermekotthon falában elhelyezett emléktábla mellett a 1919-es vörös terror áldozatairól való megemlékezést és koszorúzást. Beszédet mondott Juhász Gábor. A megemlékezés Lakatosné Jambrik Ibolya szavalata emelte, megemlékező beszédet mondott Juhász Gábor.
E sorok írója egy bő hét híján éppen ötven évvel a szörnyű kegyetlenkedés után látta meg a napvilágot – történelmi távlat, mondhatnánk –, mégis ma sem, újabb több mint félszáz év elteltével sem tud az áldozatok helyett megbocsátani, sem indulatok nélkül gondolni a kommunista terror embertelenségére, amelynek egyszerű kétkezi munkások, tanítók, városi polgárok és földművesek, családapák és ifjak, sőt gyermekek estek áldozatul 1919. forró júniusában városunkban, ahogyan országszerte is.
Az ő emlékükre tartott megemlékezést Kalocsa Város Önkormányzata péntek délután négy órakor, amelyen a Himnusz hangjai után Lakatosné Jambrik Ibolya szavalta el Radnóti Miklós „Sem emlék sem varázslat” című versét, majd Juhász Gábor, a kalocsai gyermekotthon intézményvezetője mondott megemlékező beszédet.
– sorolta föl felütésként az áldozatok neveit a megemlékezés szónoka.
1919. június 24-én Kalocsát is utolérte az egész országon végigsöprő kommunista mozgalom politikai indíttatású erőszakhulláma: százkét évvel ezelőtt Szamuely Lenin-fiúi kegyetlenül felakasztották és főbe lőtték azokat, akikről úgy vélték az új rend, a Tanácsköztársaság ellenségei.” „MAGYARORSZÁGON KÖZEL HATSZÁZAN ADTÁK VÉRÜKET A ’PROLETÁR ÖKÖLÉRT’ ”
– kezdte beszédét a szónok, majd Szamuely Tibor győri beszédéből vett idézettel folytatta.
SOKSZOR IDÉZTÉK MÁR A BOLSEVIK EMBERTELENSÉGNEK E BIZONYÍTÉKAIT, DE NEM LEHET ELÉGSZER EMLÉKEZTETNI AZ UTÓKORT RÁ, KÜLÖNÖSEN MOST, AMIKOR A BALOLDAL ÚJRA, BEVALLOTTAN A JOGÁLLAMISÁG „ZÁRÓJELBE TÉTELÉRE” KÉSZÜL:
„A hatalom a kezünkben van. Aki azt akarja, hogy visszatérjen a régi uralom, azt kíméletlenül fel kell akasztani. Az ilyeneknek bele kell harapni a torkába. A magyarországi proletariátus eddigi győzelme nem került különös áldozatokba. Most azonban szükség lesz arra, hogy vér ömöljön. A vértől nem kell félni. A vér – acél: erősíti a szívet, erősíti a proletár öklöt. Hatalmassá fog tenni bennünket a vér. A vér lesz az, amely az igazi kommunvilághoz elvezet minket. Ki fogjuk irtani, ha kell, az egész burzsoáziát….”
ÉS NAGY LENDÜLETTEL LÁTTAK HOZZÁ, DE MÉG CSAK NEM IS A BURZSOÁZIÁT, HANEM EGYSZERŰ KÉTKEZI MUNKÁSOK TÖMEGÉT, A NÉP FIAIT ÖLTÉK HALOMRA.
Aztán robogott a vonat a Lenin Fiúkkal, akik nemcsak kivégzéseikről, de kegyetlenkedéseikről is hírhedtek voltak.” Akár róluk is szólhattak volna Radnóti Miklós költőnk sorai – mondta Juhász Gábor, mielőtt a Töredék című versből idézett:
„…az ember úgy elaljasult,
hogy önként, kéjjel ölt, nemcsak parancsra,
s míg balhitekben hitt s tajtékzott téveteg,
befonták életét vad kényszerképzetek.”
Aki szembekerült a kegyetlenkedő gyilkosokkal az egy idő után nem az életéért, hanem a megváltó halálért könyörgött, mely számára a megnyugvást, a fájdalmak végét jelentette. Mindez az életben maradt szeretteiknek az édesapa, testvér, gyermek halálának fagyos, könyörtelen fuvallatával átitatott levegőjét hagyta, mely minden egyes lélegzetvételnél átjárta a fájó szíveket. Itt keringett a berkenyefák ágai között, a levelek játékában, az ágak ropogásában, beleégett az éveket jelző gyűrűk mélyébe.” A szónok fölidézte, hogy Dunapatajon tört ki a kommunista tanácskormány ellen a később a Duna mellékén végigsöprő lázadás.
A véres bosszú nem maradt el sehol. A megtorlás fájdalma a mai napig ott él a szívekben, a keserű könnyekben, amiket akkor is hullattak az árván maradt gyermekek, a megözvegyült asszonyok, a fiaikat elvesztő édesanyák, amikor négy évtizeden keresztül hivatalosan a gyilkosokat kellett ünnepelni." Az utókornak már megadatik, hogy emelt fővel, egyenes derékkal és nyílt tekintettel, vértanúként emlékezzünk ezekre az emberekre – mondta Juhász Gábor, rámutatva: ők az utolsó pillanatig hűek voltak, gyakorolták az őseiktől örökségül kapott a hitet, s azt gyermekeiknek is tovább akarták adni, és tovább is adták.
A tisztára mosdatott gyilkos kezek csak ideig-óráig maradnak tiszták. Az idő kereke forog, a történelem halad. (…) A félelem csak ideig-óráig visszatartó erő. Minden egyes félelemben töltött percben ott lappang a tenni akarás, a változtatás vágya.”
– mondta Juhász Gábor, aki emlékező beszédét a Szózat szavait idézve zárta, vértanúink emlékére Isten áldását kérve.
A továbbiakban dr. Filvig Géza polgármester Simon Zoltán alpolgármester, valamint a megemlékezés szónoka, Juhász Gábor koszorút helyezett el az áldozatoknak emléket állító fekete gránit emléktáblánál.
Az idei az első év, amikor már nem állnak a megemlékezés helyszínén a súlyos terhet viselő, kivégző eszközzé alacsonyított ostorfák, amelyek tanúi voltak a borzalmaknak. Tavaly még a helyi hagyományok szerint azok a fák derekára kötözték föl a megemlékezők a fehér szegfűiket.
Most a város számos civil és társadalmi szervezete, valamint az egybegyűlt emlékezők az emléktábla előtt álló vázában elhelyezett virágokkal tisztelegtek és hajtottak főt az áldozatok előtt.
A megemlékezés nemzeti hagyományaink szerint a Szózat közös eléneklésével zárult.