December 6-án, pénteken, a tüzérek védőszentje, Borbála napjához, illetve Gábor Áron születésnapjához közeli napon délelőtt 11 órakor a Gábor Áron szobornál tartottak megemlékezést és koszorúzást minden magyar tüzérek példaképe és őse, a ’48-as szabadságharc hőse, Gábor Áron tiszteletére, déltől a Kalocsa Katonaváros emlékmű mellett a tüzér fegyvernemről és a Kalocsán egykor szolgált tüzér alakulatokról emlékeztek meg a Kalocsai Légvédelmi Katonák Hagyományőrző Köre (LKHK) és a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) Dél-Alföldi Régiója (DAR) szervezésében.
Gábor Áron mellszobra mellett, az általa öntött, egyetlen fönnmaradt ágyú eredeti méretűre kinagyított képe adta díszlet előtt a megjelenteket a szervező, dr. Kovács György ny. ezredes köszöntötte, mások mellett név szerint is a rendezvényt Kalocsa Város képviseletében jelenlétével megtisztelő Kákonyi István önkormányzati képviselőt, majd röviden megemlékezett Gábor Áron ’48-49-es szabadságharc alatt végzett tevékenységét.
Elmondta: az 1814. november 27-én Bereckben született, és Uzon és Kökös között 1849. július 2-án elesett Lemhényi Gábor Áron, az 1848-49-es szabadságharc 209 éve született népszerű hőse, ágyúöntő tüzértisztje
A VAGYONÁT PÉNZZÉ TETTE, HOGY A HONVÉDSEREG SZÁMÁRA ÁGYÚKAT TUDJON ÖNTENI
– emlékezett a hősi helytállásra a szónok, aki idézte Gábor Áron 1848 novemberében Sepsiszentgyörgyön, az egyik honvédelmi bizottmányi gyűlésen elmondott hozzászólását:
Uraim! Hallom, hogy a főtiszt urak azt mondják, meg kell hajolnunk az ellenség előtt, mivel nincs munitio, nincs ágyú. Uraim, ha csak ez a baj, úgy én mondom, hogy két hét alatt lészen ágyú, lészen munitio, a mennyi kell!”AZ ÁGYÚÖNTÉS MELLETT RÉSZT VETT AZ ÁGYÚKEZELŐK KIKÉPZÉSÉBEN, ÉS ŐRNAGYKÉNT HALÁLÁIG A HONVÉDTÜZÉREKNÉL SZOLGÁLT.
MINDENÉT FELÁLDOZTA A SZABADSÁGÉRT, A HAZÁT VÉDVE A CSATAMEZŐN VESZTETTE ÉLETÉT.
Uzon és Kökös közötti ütközetben az orosz tüzérség ágyúgolyója találta el – emlékezett meg a ’48-as hős haláláról, majd két versből, Kányádi Sándor: A kökösi hídon, illetve Holló Ernő: A kökösi mezőn című költeményéből is citált az alkalomhoz illő idézeteket:
„Béhunytam a szemem, hátha úgy meglátnám
Gábor Áron mestert szürke paripáján.
Prázsmár felől szörnyű por és füst kavargott,
s dörögtek a hídfőn a székely harangok”
„s ő meghalt inkább, mintsem éljen,
ha győzni nem tudott."
Hős ágyúöntő tüzérre emlékezve végül meghallgatták a „Gábor Áron rézágyúja…” kezdetű népdal zenekari feldolgozását, majd megkoszorúzták a ma a Széchenyi lakótelepen található, korábban a róla nevezett, a Miskei úti laktanyában állott mellszobrot.
A program a Kalocsa Katonaváros emlékműnél folytatódott a Csilás parkban, ahol az egykor Kalocsán szolgált alakulatokat jelképező kőoszlopok mellett Kalocsa tüzéreire emlékeztek.
Látod, de szépek édesanyám
Biztos az, hogy Gábor Áron lenéz az égből
És a büszke tüzérekre visszaszalutál”
– idézte végül a szónok a tüzérindulót, amelyet felvételről meg is hallgattak, majd az egykori, mostanára elhunyt bajtársakról is megemlékeztek, akik közül a legutóbbi épp az előző nap hagyta el földi őrhelyét.
Emlékükre a honvédségi Takarodó hangjai csenültek föl.
A megemlékezést mindkét helyszínen közös fotózkodás zárta, utána pedig a közeli pizzériában finom ebéd mellett, kötetlenebb formában folytatták az emlékezést a hős elődökre, az elhunyt bajtársakra és a daliás időkre.