Ruppáner János megemlékező beszéde után Faragó László és Szabó Balázs koszorút helyezett el az ’56-os emlékparkban álló Wass Albert-szobor lábazatán, többen mások – köztük a szobor alkotója, Kovács Norbert – pedig mécsesekkel tisztelegtek az író emléke előtt, majd a Hunyadi utcai közösségi házban 25 órás felolvasó-maratonnal folytatódott az alkalom, ahogyan ország-világszerte számos helyszínen.
Immár 2011. óta hagyomány Kalocsán a Wass Albert felolvasó-maraton megtartása, és a Wass Albert szobor 2013-as felavatása óta a hagyomány részét képezi ez a koszorúzás és megemlékezés is, így most is a 25 órás felolvasó maratonnal folytatódott a tisztelgés Wass Albert hagyatéka előtt.
A felolvasást ezúttal Hunyadi utca 82. szám alatti közösségi ház nagytermében rendezték meg február 22 én, pénteken délután hat órától, előtte ötórai kezdettel pedig megemlékezést tartottak Wass Albert tiszteletére a kalocsai Wass Albert Baráti Kör szervezésében, amelynek keretében koszorút helyeztek el a költőnek az ’56-os emlékparkban álló szobránál. A koszorúzást megelőzően Váczi Attila szavalatát hallgatták meg az egybegyűltek, aki az ünnepelttől a Látható az Isten című verset mondta el, majd Ruppáner János idézte fel az író-költő életét, és méltatta munkásságát.
Megemlékező beszédében Ruppáner János felidézte az író életében kapott elismeréseit is köztük két Baumgarten-díját is, ugyanakkor megemlékezett az őt ért vádakról és rágalmakról is,
köztük említve az ellene Romániában koholt vádak alapján született halálos ítéletet is, amellyel kapcsolatban mindmáig nem rehabilitálták.
Ezzel kapcsolatban Ruppáner megemlítette a Wasst elítélő bíróság azon kétes tisztességét is, amely szerint csak olyanokat ítéltek halálra, akik nem tartózkodtak Romániában így nem lehetett végrehajtani rajtuk az ítéletet.
Wass Alberttel szemben ugyanakkor
mind az antiszemitizmus, mind a románellenesség vádja hamis volt amit írásai bizonyítanak”– mutatott rá a szónok – hiszen mindkét népcsoport tagjairól sok művében kifejezetten szép szavakkal ír, amit nem vettek figyelembe elítélői, hanem csak néhány kiragadott, ezzel ellentétesen értelmezhető mondatára összpontosítottak.
Wass Albertet így is ellentmondásos személyiségként jellemezte, aki azonban összegészében a hazaszeretetnek és emberszeretetnek szép példáját adta életével is művészetével. Így méltán növekszik a népszerűsége, hiszen annak ellenére, hogy hosszú ideig mellőzött szereplője volt a magyar irodalomnak,
a rendszerváltás óta egyre többen olvassák műveit,
és országszerte mintegy ötven szobrot is állítottak neki.
A felolvasó-maratonoknak az emlékére elindított hagyományhoz egyébként a Kárpát-medence szerte több tucat település csatlakozott, köztük a közelünkből Kalocsán kívül Kecel is, de a nyugaton, főleg Amerikában, az Egyesült Államokban élő emigráns magyar közösség is bekapcsolódott a mozgalomba, illetve kezdeményezője is volt annak.