Október 4-én, pénteken délután, két nappal a tragikus évforduló előtt emlékezett meg Kalocsa az Aradon kivégzett tizenhárom honvédtisztről és gróf Batthyány Lajos miniszterelnökről. A 48-asok terén rendezett ünnepségen Romsics Imre, a Viski Károly Múzeum igazgatója mondott beszédet.
A megemlékezés Póli Róbert szavalatával indult, aki Ady Endre, október 6. című versét adta elő, majd Romsics Imre, a Viski Károly Múzeum igazgatójának ünnepi beszéde következett. Beszédében Tompa Mihály: A gólyához című versének soraival idézte fel az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc leverése utáni hangulatot.
„Gyásznap ez a nap? Gyászolunk egyáltalán október 6-án?- tette fel a kérdést hallgatóságának, majd így válaszolt: gyászoljuk az aradi vértanúkat, igen, de ez a nap nem a gyász napja, ez több és magasztosabb annál. Amíg március 15-e az erőtől duzzadó tavasz, a forrongó ifjúság ünnepe, addig október 6-a megnyugodott ősz, a józanul átgondolt, tiszta eszményeiért kiállni, küzdeni kész polgárság ünnepe.
Nem az aradi vár tövében kivégzett tizenhárom tábornok halálára, hanem a tizenhárom tábornokra, példamutatására, emberi nagyságára emlékezünk.
Hiszen hősök ők, a legnagyobbak! Az emberi példamutatás géniuszai”- fogalmazott. „Miért emlékezünk rájuk, mint a legnagyobb magyarokra? Mikor többük nem is volt magyar, volt, amelyikük magyarul megszólalni sem tudott.
Azért lettek ők mindannyian lelkükben magyarrá, mert értették a magyarság szabadságvágyát, hitték a magyarok igazságát, s készek, képesek voltak meghalni mindezért, a magyarságért -mondta.
Elmenekülhettek volna – nem tették,
megtagadhatták volna választott nemzetüket – nem tették.
Elfordulhattak volna magasztos eszményeiktől – de nem tették.
Emelt fővel és büszkén vállalták a legvégső büntetést, a halált.
A szabadság az egyetlen éltetőerő, amelyben kiteljesedhet ember és társadalom. Ez az igazi üzenete 1849. október 6-ának” – vélekedett. Szerinte ez az eszme emelte a tizenhárom aradi vértanút azokba a magaslatokba, ahonnan sugározzák az emberi szellem, nagyság , szabadság példázatát. Romsics Imre végül Vörösmarty Mihály Szózatának soraival hajtott fejet az aradi tizenhárom előtt.
Az ünnepi beszédet követően az aradi vértanúk tiszteletére koszorút helyeztek el az önkormányzat, a helyi pártok, szervezetek képviselői.