Több mint húsz éve a Kalocsai Városvédő Egyesület állíttatta azt az emléktáblát, amely jelzi, hogy a városban hunyt el 1866. augusztus 3-án Klauzál Gábor, az első független magyar kormány földművelésügyi, kereskedelmi és iparügyi minisztere. A Viski Károly Múzeum, a Kalocsai Múzeumbarátok Köre és a Klauzál Gábor Társaság előtte tisztelegve rendezte meg május 22-én este a múzeumban az I. Kalocsai Klauzál-estet.
A Klauzál Gábor születésének bicentenáriumán, 15 éve alakult budapesti Klauzál Gábor Társaság alapító tagjainak közreműködésével idézték fel a jeles államférfi életútjának fontosabb mozzanatait. Bartos Mihály, a társaság tagja „Klauzál Gábor életútja” címmel tartott előadást, míg a szervezet titkára, Hódi Szabolcs „Klauzál Gábor és Kalocsa” címmel készült vetítéssel egybekötött bemutatóra.
Első gyermeke járt a kalocsai leányiskolába, akit záróvizsgája alkalmából látogatott meg, itt lebetegedett és a rokonoknál húzta meg magát, bízva a gyógyulásban, de a halál Kalocsán érte – derült ki az életút összefonódásának története Hódi tolmácsolásában. Azért fontos az ő emlékét őrizni, mert ő a Batthyány kormánynak nem egy átpolitizált személye. Volt kultusza Széchenyinek és Kossuthnak, sőt, egy rövid ideig Batthyánynak is, Klauzál viszont talán egy kevésbé ismert személyisége a magyar történelemnek – vélekedett a miniszter nevét viselő társaság titkára.
Nem annyira köztudott, mint a ’48-49-es szerepvállalása, de Klauzált már 1827-ben országgyűlési képviselővé választották – mondta Bartos Mihály, majd annak okait magyarázta, hogy miért „nem illik a XXI. század politikai kurzusaiba Klauzál személye”.
Ő alapvetően mindig a törvényes rend és az Alkotmány mellett tört lándzsát. Nem volt korrupt, nem tapadt a kezéhez semmi, ami ne a jogbiztonságon alapult volna. Ez a tisztesség és következetesség, ami őt fémjelezte, az elmúlt száz esztendőben, sem napjainkban nem jelenthetne politikai karriert – hangzott az előadói okfejtés.
Egyébként érdekesség, hogy a hazai szőlészet és borászat területén is jegyzik a nevét, hiszen sokat tett új fajták és telepítési eljárások honosítása érdekében, amelynek gyümölcsét már nem érhette meg – zárult Bartos Mihály mondandója az első kalocsai Klauzál-est margójára.