1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, melynek következtében a 250 ezer fős 2. magyar hadsereg kötelékéhez tartozó honvédek és munkaszolgálatosok közül mintegy 125-130 ezren estek el, sebesültek meg, vagy estek fogságba. Az áldozatokra Kalocsán, az Eperföldi iskolánál álló emlékmű elé összegyűlve vasárnap délelőtt emlékeztek.
A Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekara előadásában elhangzott Himnuszt követően az Eperföldi Általános Iskola tanulói adtak műsort. Elsőként Bolvári Patrik, 8. B osztályos diák szavalta el Thiesz János Se virág, se kereszt című költeményét, majd Medvegy Petra, 8. A osztályos tanuló énekelt népdalokat.
A történelmi eseményeket Kinyóné Lakatos Melinda alpolgármester elevenítette fel. A háború fagyos poklát a Muszka fronton szolgált Bartha János tizedes naplóbejegyzéseiből idézett sorokkal írta le beszédében, és arra emlékeztetett: ezek az emberek közülünk valók voltak. Dédapáink, nagyapáink, apáink, hozzátartozóink azok, akik elszenvedték a fagyhalál, éhhalál, hadifogság közti kínokat.
– A felelősök felkutatása és felelősségre vonása után nekünk emlékezőknek az a dolgunk, hogy hajtsuk meg a fejünket a 2. magyar hadsereg katonái és kisegítő személyzete előtt. Kegyelettel őrizzük meg emléküket, átörökítve az utódainkra, a következő nemzedékre. Példájukat, amelyet kötelességteljesítésből mutattak nekünk, kövessük mindenkor! Emléküket családjainkban és a nemzet közös emlékezetében őrizzük meg mindörökké. Emlékezzünk a múlta, amelyből tanulnunk kell, és erőt kell merítenünk a jelen számára – intett Kinyóné.
Ezt követően Szabó László Dezső a katasztrófa 70. évfordulójára írt versét szavalta el, majd előbb – a Magyar Honvédség kecskeméti, 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Díszelgő Alakulata díszőrsége mellett – Kalocsa Város Önkormányzata nevében dr. Bálint József, Kinyóné Lakatos Melinda és Bolvári Ferdinánd koszorút, őket követően az egybegyűltek virágokat és mécseseket helyeztek el a Benedek György szobrászművész által készített emlékmű tövénél.