2024. 09. 19. csütörtök
Vilhelmina
: 394 Ft   : 354 Ft Benzin: 596.6 Ft/l   Dízel: 600 Ft/l   Írjon nekünk

Megemlékezés az ’56-os forradalom gyásznapján – Az ’56-os Emlékparkban Ruppáner János mondott beszédet

Megemlékezés az ’56-os forradalom gyásznapján – Az ’56-os Emlékparkban Ruppáner János mondott beszédet
Illés György Cinó  |  2022. 11. 05., 15:19

Tegnap, november 4-én, pénteken délután öt órakor tartották Kalocsa város megemlékezését, amelyen az ’56-os forradalmat követő szovjet katonai megszállás 66.évfordulóján a szabadságharc hősei, az ellenállás és a megtorlások áldozatai előtt hajtottak fejet.

Nemzeti hagyományaink szerint az ünnepélyes megemlékezés a Himnusz közös eléneklésével vette kezdetét, és a Szózat hangjaival zárult, annak ünnepélyességét Váczi Attila szavalata emelte.
Emlékező beszédet Ruppáner János történelemtanár mondott.

Miután a történelmi tények nagyrészt ismertek, ezért az eseményekből néhány részletet ragadott ki, így a november 4-i szovjet invázió közvetlen előzményei közül a szabadságharc és a forradalom utolsó napjaiban a varsói szerződésből való kilépést, valamint amikor egy Maléter Pál vezette katonai küldöttség ment tárgyalásokat folytatni a szovjet csapatok kivonásáról, de a szovjetek letartóztatták őket. Ez által nyilvánvalóvá vált, hogy a szovjet beavatkozás meg fog történni, ahogyan meg is történt.

November 4-én, 66 évvel ezelőtt hajnali 4 óra 15 perckor a szovjetek átfogó inváziót indítottak a nagyvárosok, elsősorban Budapest ellen. Bizonytalanság volt, hogy kell-e valami tenni. Nagy Imre is tájékozatlan volt, a kormánytagok jelentős része nem volt a helyén, tehát a vezetőség is kapkodott, illetve ellentmondásos tettekre ragadtatta magát.”Ruppáner János példaképp említette, hogy a Honvédelmi Minisztériumtól parancsba adta a honvédségnek, hogy tilos az ellenállás.

Amikor Nagy Imre 4-én 5 óra 20 perckor elmondta a nevezetes rádióbeszédét, amelynek a fő mondandója az volt, hogy ’’csapataink harcban állnak, a kormány a helyén van’’, akkor bizony a csapatok a parancsnak megfelelően a laktanyában maradtak, elvétve volt némi katonai ellenállás.”És, amint elhangzott, a kormány sem volt a helyén.
Ugyanakkor

A NEMZETŐRÖK, FIATAL EGYETEMISTÁK, MUNKÁSOK FELVETTÉK A HARCOT TÖBB HELYÜTT IS, BUDAPESTEN IS TÖBB KÖZPONTBAN ÖSSZEGYŰLTEK, ÉS FELVETTÉK A HARCOT AZ ORSZÁGRA RÁTÖRŐ ELLENSÉGGEL SZEMBEN.

Az ilyen ellenálló gócokat a szovjetek nagy erővel támadták, így a Corvin közben, a Széna téren és egész Budapesten mindenfelé, és más városokban is mutatkozott ellenállás, jórészt a civilek részéről.

Nagy Imre a nevezetes beszédének elmondása után hamarosan társaival együtt a Jugoszláv Nagykövetségre ment, az országos vezetőségből mintegy 40 fő ott keresett menedéket. Mindszenty Hercegprímás pedig az Amerikai Nagykövetségen kért és kapott menedéket.

Csapataink mégis harcban álltak a nép bátor fiai valóban harcoltak, ám komoly katonai ellenállást nem tanúsított az ország, és nem is tanúsíthatott, hiszen az akkori világ egyik, ha nem a legerősebb hadserege támadt Magyarországra.

EGY ÓRÁVAL KÉSŐBB JELENTkezTEK AZ UNGVÁRI RÁDIÓBÓL A SZOLNOKI RÁDIÓN KERESZTÜL KÁDÁR JÁNOS ÉS TÁRSAI.

Közülük– amint Ruppáner János fogalmazott, a főkolomposok közül – nevesítette Kossa Istvánt, Apró Antalt, Münnich Ferencet, akik

BEJELENTETTÉK, HOGY ŐK TÁMOGATJÁK SŐT KÉRIK A SZOVJETUNIÓ BEAVATKOZÁSÁT ÉS MEGALAPÍTJÁK AZ ÚGYNEVEZETT FORRADALMI MUNKÁS-PARASZT KORMÁNYT.

Ekkor a szovjetek segítségével a forradalmat és szabadságharcot eltiporták, de az ellenállás továbbra is megmaradt: egyrészt a fegyveres ellenállás, például az úgynevezett Mecseki láthatatlanok még november 19-éig harcoltak, többször sikerrel a szovjetek és a velük együttműködő úgynevezett pufajkások ellen, majd békésben bontakozott ki fegyveres harc.

AZ EGÉSZ NÉP, VAGY LEGALÁBBIS ENNEK DÖNTŐ TÖBBSÉGE ÍGY VAGY ÚGY ELÍTÉLTE AZ INVÁZIÓT.

Ennek ki-ki igyekezett valamilyen módon hangot is adni.

Kodály Zoltán kezdeményezésére megalakult a magyar értelmiségieknek a szerveződése, akik november 23-ára néma tüntetést szerveztek, azzal a felhívással fordulva a néphez, ne menjen senki az utcára. Budapest szinte néptelen volt.”December 4 én az úgynevezett nőtüntetésen magyar anyák tömegei rótták le kegyeletüket a forradalom hőseit jelképező ismeretlen katona emlékművénél, így fejezve ki ellenállásukat.
A „márciusban újra kezdjük” jelszó jegyében országszerte történtek tüntetések, az üzemekben a munkástanácsok, főleg Budapesten sztrájkokkal adtak hangot az elégedetlenségüknek és felháborodásuknak.
A szovjet túlerő ismeretében azonban minden ellenállás reménytelen volt.

A SZABADSÁGHARC UTÁN SOKAN KÉNYSZERÜLTEK EMIGRÁCIÓBA, A MEGTORLÁSOK SORÁN PEDIG KÖZEL 400 HALÁLOS ÍTÉLET SZÜLETETT, ÉS ABBÓL 229 VÉGRE IS HAJTOTTAK.

Az ő emléküknek, az ő vérüknek, úgy gondolom, hogy minden magyar embernek a szívében örökké élnie kell!”– jelentette ki Ruppáner János, végül még kitérve arra a kérdésre, hogy miként történhetett, hogy a hadi helyzet ismeretében november 4. után még voltak olyan bátor, kiváló hazafiak, akik nyilvánvalóan életük kockáztatása árán is felvették a fegyveres harcot, vajon miben reménykedtek?


Forrás: Kalocsa.hu / Facebook


Sajnos tudjuk, hogy a Nyugat elhagyta az országot, cserbenhagyta Magyarországot. A Szabad Európa rádió ellentmondásos, sokszor nagyon biztató és buzdító riportjai is táplálták a reményt, hogy ha kitartanak még néhány napig, egy-két hétig, akkor jön egy idegen segítség és az ország elnyeri a jól megérdemelt függetlenségét és szabadságát. Nem így történt.”
A RÁ KÖVETKEZŐ, KÖZEL NEGYVEN ÉVEN ÁT TARTÓ KOMMUNISTA HATALOM KÖVETKEZMÉNYEI SAJNOS MÁIG HATNAK

– mondta Ruppáner János, beszédét néhány, az ’56-os forradalmat méltató, illetve elárulását, leverését kárhoztató versidézettel zárva.

A továbbiakban a jelenlévők – köztük Simon Zoltán alpolgármester és több önkormányzati képviselő – az emlékezés és kegyelet mécseseit helyezték el a régi postával szemben, az ’56-os emlékpark sarkán található emlékkőnél.


Forrás: Kalocsa.hu / Facebook

 

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 16., 18:08
A kollektív emlékezet a 2002. augusztus 20-án Meszesnél mért 860 centiméteres magas vízállást is őrzi; akkor homokzsákos bevédéssel sikerült megakadályozni, hogy a Kék-Duna Vendéglőbe és más ingatlanokba betörjön a víz.
2024. 09. 15., 11:33
A kóstolással egybekötött főzőverseny több mint negyedszázados múltja, a szervezők és a résztvevők elkötelezettsége idén is azt igazolta, hogy hungarikumunk, híres fűszernövényünk ünnepe egyben a magyar gasztronómia, a magyar paprikás ételek ünnepnapja is.
2024-09-14 17:51:00
Már az előző télen és az idei nyáron is tíznél több meghatározó játékosa fordított hátat a Főnix SE Foktő vármegyei másodosztályú csapatának és keresett új egyesületet magának.

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 09. 18., 18:49
A Dunán levonuló árhullám miatt a gemenci vadállomány védelmében, a közúti balesetek érdekében Bács-Kiskun Vármegyében forgalomkorlátozást vezetnek be. Még >>>
2024. 09. 18., 18:27
Beton villanyoszlop dőlt ki Foktőn, arra lehet számítani egy darabig, hogy nem lesz áram. Még >>>
2024. 09. 18., 13:53
„Egyik bűn sem elfogadható, botrányos és súlyosan árt az egyháznak.” Még >>>
2024. 09. 18., 13:35
Cigarettával tömött román szatyrok, bőröndök és szerszámosládák kerültek elő. Még >>>
2024. 09. 17., 08:46
Az adóellenőrök megjelenése hivatali munkaidőn túl és a hétvégén is várható. Még >>>
2024. 09. 16., 17:49
Térségünkben is a mindenkori legnagyobb vízállás közelében várják a tetőzést. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK